Dynamiczny wzrost wydatków na rynku IT


2015-03-16
Analitycy Gartnera podają, że globalne wydatki na IT w 2014 r. wyniosły 3,74 bln dolarów, osiągając wzrost na poziomie 1,9 proc. Według prognozy badaczy kolejne 12 miesięcy charakteryzować się ma nieco wyższą dynamiką rozwoju rynku IT – sięgnie ona 2,4 proc.

Warto zwrócić uwagę na coraz większe zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania IT ze strony podmiotów obsługujących dużą liczbę klientów, np. instytucji finansowych. Zwłaszcza banki starają się sprostać oczekiwaniom właścicieli kont, rezygnujących z tradycyjnych transakcji na rzecz e-bankingu oraz bankowości mobilnej. Rozwój technologii mobilnych to aktualnie jeden z najistotniejszych trendów w biznesie. Wynika to z faktu, iż klienci oczekują dyspozycyjności swojego usługodawcy bez przerwy, a pracownicy chcą efektywnie wykorzystywać czas spędzany poza biurem np. w podróży. Według IDC, w 2015 roku aż 37 proc. pracowników z całego świata wybierze model pracy mobilnej. Pracodawcy coraz częściej otwierają się na to rozwiązanie, podążając za nowymi trendami w zarządzaniu.

 

Wartość wydatków wynika przede wszystkim z rosnącej konkurencji między poszczególnymi dostawcami usług i produktów informatycznych. Informatyzacja oraz stałe zwiększanie efektywności dzięki wykorzystaniu m.in. oprogramowania CRM, ERP czy usług w modelu chmurowym wciąż pozostaje jednak priorytetem nowoczesnych firm.

 

Najszybciej rosnącym w 2015 r. segmentem rynku IT, według analityków Gartnera, będzie oprogramowanie dla firm (5,5 proc.). Światowe wydatki na ten cel mają wynieść 335 mld USD. Dalsza dynamika wzrostu rynku oprogramowania będzie jednak w najbliższych latach zależna od oferty, przedstawianej przez producentów. Rośnie bowiem zapotrzebowanie na coraz bardziej spersonalizowane programy, dostosowane do potrzeb konkretnych firm.

Kolejnym dynamicznie rozwijającym się segmentem światowego rynku nowych technologii pozostają urządzenia. W 2015 r. środki przeznaczone na ten cel mogą sięgnąć aż 732 mld USD, przy wzroście na poziomie 5,1 proc. Eksperci zaznaczają, że to właśnie w tej dziedzinie IT można się spodziewać w najbliższych latach najciekawszych nowych trendów.

 

Rozwój rynku IT dyktuje zmiany w przypadku innych urządzeń, powszechnie wykorzystywanych zwłaszcza przez użytkowników indywidualnych, jak i firmy. Na przykład, producenci urządzeń wielofunkcyjnych czy drukarek wprowadzają rozwiązania umożliwiające usprawnienie pracy przedsiębiorstw i ułatwienie korzystania z nich wszystkim pracownikom.

Producenci urządzeń drukujących przygotowują rozwiązania – takie jak Xerox ConnectKey - umożliwiające tworzenie własnych, prostych aplikacji. Pozwalają one m.in. na dodanie do sprzętu funkcji, która pozwala np. firmie ubezpieczeniowej skanować wnioski o odszkodowanie bezpośrednio do swojego sytemu. Użytkownik może dostosowywać interfejs. Na przykład, gdy większość dokumentów, które skanuje przesyła do działu księgowości, może ustawić sobie odpowiednią ikonkę skanowania. W ten sposób za jednym dotknięciem wykonuje całą akcję.

 

Jak wynika z badania PwC, w tym roku na bezpieczeństwo firmy przeznaczyły średnio 5,5 proc. nakładów na IT. Blisko połowa ankietowanych stwierdziła, że spodziewa się wzrostu wydatków na ten cel w kolejnym roku, a mniej niż 30 proc. zamierza utrzymać je na dotychczasowym poziomie.

 

Leszek Bareja

Product Manager

Xerox Polska

Nadesłał:

Linkleaders

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl