Dzieci i młodzież w niewidzialnym świecie
W miniony weekend uczniowie Akademii Młodych Talentów stanęli przed niemałym wyzwaniem. Przy współpracy z Niewidzialną Wystawą wzięli udział w warsztatach, których celem było uwrażliwienie uczestników na potrzeby drugiego człowieka, jak również wyostrzenie zmysłów w aspektach artystycznych.
Każdego dnia otaczający nas świat odbieramy za pomocą naszych zmysłów. Korzystanie z nich przy różnych czynnościach jest dla nas tak oczywiste, że zapominamy o tym, jak istotną rolę odgrywają
w naszym życiu. Dbając o ich prawidłowy rozwój należy stymulować je poprzez dostarczanie odpowiednich bodźców. Tylko od nas bowiem zależy w jakim stopniu zostaną one rozwinięte.
Za najważniejszy ze zmysłów uważany jest wzrok. Co jednak, gdy znajdziemy się w zupełnych ciemnościach? Przed takim doświadczeniem stanęli uczniowie Akademii Młodych Talentów.
Przy współpracy z Niewidzialną Wystawą wzięli oni udział w warsztatach artystycznych. Ich celem było uwrażliwienie uczestników na potrzeby drugiego człowieka, jak również wyostrzenie zmysłów
w aspektach artystycznych.
Zajęcia, które odbyły się miniony weekend, zostały poprzedzone odwiedzinami Niewidzialnej Wystawy w Warszawie. Dzieci i młodzież, pod opieką niewidomych przewodników, wykonywały codzienne czynności
w całkowitych ciemnościach. Musiały wytężyć swój słuch, węch oraz dotyk. Taki rodzaj aktywności pozwolił im na dostrzeżenie, jak ważny w naszym życiu jest każdy zmysł i jakie bariery napotykają każdego dnia na swoich drogach osoby niepełnosprawne.
Po zwiedzeniu Niewidzialnej Wystawy uczniowie udali się na warsztaty artystyczne - wokalne, aktorskie oraz taneczne. Zajęcia aktorskie poprowadził niewidomy aktor i przewodnik wystawy, Robert Zarzecki. Uczestnicy, przy wygaszonym świetle, w opaskach na oczach, uczyli się korzystać z pozostałych zmysłów nie tylko w życiu codziennym, ale również na scenie. Była to świetna możliwość do wyrażenia siebie w różnych formach artystycznych i wyeliminowania uczucia strachu oraz wstydu. Natomiast zajęcia wokalno-taneczne uwrażliwiły dzieci i młodzież na poczucie własnego ciała, przynależność do grupy, pokazały jak prawidłowo posługiwać się dźwiękiem oraz komunikować poprzez ruch i dotyk.
- Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy w piękny sposób podeszli do tematu osób niewidzących. Podczas warsztatów pojawiły się łzy wzruszenia i chwile głębokiej refleksji. Dzieci, znajdując się w nowej sytuacji, w całkowitej ciemności, spotkały się z zupełnie innym światem. Jestem pewien, że po tym weekendzie żaden z uczestników nie przejdzie obojętnie obok osoby niepełnosprawnej, a podczas zajęć w naszej szkole, łatwiej będzie mu zajrzeć w głąb siebie i wyrazić swoje emocje - mówił Kamil Śliwowski, manager Akademii Młodych Talentów.
Niewidzialna Wystawa
Interaktywna wystawa, którą odwiedzili uczniowie szkoły musicalowej, obecna jest tylko w trzech europejskich stolicach - Budapeszcie, Pradze oraz Warszawie. Zabiera ona w podróż w niewidzialny świat, gdzie każdy może sprawdzić, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku.