DZIECI Z NADWAGĄ – PROBLEM XXI WIEKU – JAK SOBIE Z TYM RADZIĆ? JAK TEMU ZAPOBIEGAĆ?


DZIECI Z NADWAGĄ – PROBLEM XXI WIEKU – JAK SOBIE Z TYM RADZIĆ? JAK TEMU ZAPOBIEGAĆ?
2012-12-14
Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka nasze społeczeństwo. Przyczyn otyłości należy szukać w niezdrowym trybie życia, na co składa się brak aktywności fizycznej, niezdrowe jedzenie, nieregularne posiłki, objadanie się wieczorem.. Problem nadwagi dotyka już nawet dzieci!

BRAK AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Niestety w dobie rozwiniętej elektroniki, już od najmłodszych lat kształtuje się niezdrowy, siedzący tryb życia. Kiedyś na podwórku widać było tłumy biegających, bawiących się dzieci. Dziś, niegdyś zaludnione głośne podwórka świecą pustkami. Aktywność ruchowa dzieci na świeżym powietrzu jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju układu ruchu, krążenia oraz układu oddechowego i odpornościowego.  Podczas ćwiczeń sportowych wypracowuje się zwinność, sprawność i wytrzymałość. Niestety dzisiaj dzieci spędzają godziny przed telewizorami, komputerami, przemieszczają się wszędzie samochodem. Tym samym są pozbawione ruchu.

WYSOKOKALORYCZNE POSIŁKI

Nieprawidłowa dieta jest jednym ze źródeł nadwagi. Zbędne kilogramy u dzieci pochodzą najczęściej z objadania się słodyczami, także z gazowanych, smakowych napojów. Puste kalorie wpływające na zwiększanie się masy ciała zawierają posiłki typu fastfood. Rodzice chcący rozpocząć odchudzanie swojego dziecka dodatkowo powinni wiedzieć o kaloryczności produktów, na przykład mącznych.

JAK SOBIE Z TYM RADZIĆ?

ZAPEWNIJ DZIECKU RUCH, OGRANICZ KALORYCZNOŚC POSIŁKÓW

Największy problem dotyczący skutecznego odchudzania dziecka tkwi w konieczności zmiany trybu życia całej rodziny. Trzeba zacząć przygotowywać wspólnie zdrowe posiłki dla wszystkich domowników. Ciężko jest zmotywować dziecko do zrzucenia nadmiernych kilogramów poprzez aktywność fizyczną będąc wzorem „siedzącym na kanapie". Ważne - by być świadomym tego, że odchudzanie dziecka nie ma być drastycznym jego głodzeniem, ponieważ rozwijający się jeszcze organizm potrzebuje wielu różnorodnych składników odżywczych.

PODSTWOWE ZALECENIA

- ograniczyć ilość spożywanych przez dziecko słodyczy ( np. wprowadzenie reguły „słodkich weekendów", ale oczywiście tutaj także nie można przesadzić z ilością)

- spożywanie 5 posiłków, ale w mniejszych ilościach

- unikanie wieczornych posiłków

- picie dużej ilości płynów ( niespożywanie napoi gazowanych, słodzonych)

- jedzenie posiłków przy wspólnym stole ( rozmawiając, nie pozwól by podczas posiłków telefon bądź komputer był włączony)

- promuj aktywność fizyczna niezbędna przy odchudzaniu (staraj się razem z dzieckiem spędzać aktywnie czas,  urozmaicając go np. spacery, rolki, łyżwy, basen, wycieczki rowerowe)

Mówiąc o sposobach radzenia sobie z otyłością naszych dzieci warto wspomnieć o pewnym coraz popularniejszym zagadnieniu. Mam na myśli wszelkiego rodzaju preparaty odchudzające. Nie dajmy się skusić zachęcającym ofertom producentów. Tabletki na odchudzanie to produkt przeznaczony dla dorosłych. Absolutnie nie powinniśmy stosować kuracji suplementami, w przypadku nadwagi dziecka, z uwagi na fakt, iż tego typu działanie może narazić naszą pociechę na wszelkiego rodzaju skutki uboczne i doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu!

OTYŁOŚĆ - BRAK AKCEPTACJI ZE STORNY RÓWIEŚNIKÓW

Akceptacja własnego ciała i wyglądu zewnętrznego jest bardzo ważną kwestia, która przekłada się na relacje z rówieśnikami.  Dziecko otyłe bardzo często spotyka się z przykrymi uwagami ze strony kolegów odnośnie jego wagi i wyglądu zewnętrznego. Wpływa to na obniżenie poczucia własnej wartości oraz utrudnia otrzymanie akceptacji w środowisku rówieśniczym.

Warto zacząć odchudzać swoje dziecko, gdyż jak mówią specjaliści nadmiar kilogramów powoduje nie tylko problemy zdrowotne ale sprawia także, że dziecko jest pozbawione wsparcia ze strony najważniejszej w tym okresie grupy, jaką jest grupa rówieśnicza.

Nadesłał:

abtarasew1

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl