Dziedzictwo Konstancina
Ze względu na to, że przywykło się wymieniać zabytki architektury jako główną atrakcję większości miast turystycznych, Konstancin - Jeziorna nie może stanowić wyjątku. Jest to miejscowość, która jeszcze przed wojną zyskała popularność jako uzdrowisko. Kiedy 35 lat temu odkryto tu pokłady roztworu soli, na bazie których w parku zdrojowym powstała uzdrowicielska tężnia, Konstancin - Jeziorna dorównał sławie Ciechocinkowi. Kuracjusze oprócz korzystania z dobrodziejstwa tężni mają także szansę zapoznać się z cennymi zabytkami architektury. Warto tu zaznaczyć, że więcej o zabytkach i innych atrakcjach regionalnych można przeczytać na stronie www.tarczyn.biz.
Do szczególnie znaczących zabytków warto zaliczyć budynki fabryczne i osiedla robotnicze z przełomu XIX i XX wieku w Mirkowie, nazywanymi „fabryką papieru". Do tego odrestaurowany zabytkowy budynek fabryczny przy ul. Wojska Polskiego, w którym mieści się w centrum handlowe "Stara Papiernia".
Dawni właściciele pensjonatów z XIX wieku oraz ziemianie z XVII - XIX wieku pozostawili cenną pamiątkę w postaci zabytkowych willi i dworków. Na pewno warte uwagi są wszystkie zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku, które szerzej zostały omówione na stronie www.tarczyn.biz. Do tego zespoły dworskie w Oborach, Turowicach i Skolimowie. I oczywiście obiekty sakralne, czyli kościół p.w. św. Józefa w Mirkowie, kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Konstancinie, koścół p.w. MB Anielskiej w Skolimowie oraz kościół pw. św. Zygmunta w Słomczynie z XVIII w. Ponadto warto odwiedzić ośrodek metodystów Emaus w Klarysewie, budynek seminaryjny "Księżówka" w Skolimowie, budynek młyna na Jeziorką w Skolimowie, budynek stacji kolejki wilanowskiej w Klarysewie oraz cmentarz wojenny "Marynin".
Nadesłał:
tarczyn.biz
|