Edukacja dla starszych czyli o rozwoju intelektualnym u dorosłych
Obserwowalny w ostatnim czasie coraz większy wzrost popularności kursów językowych, komputerowych lub personalnych (rozwojowych) skłania do bliższego przyjrzenia się fenomenowi doszkalania dorosłych.
Do głównych przyczyn zjawiska rosnącej popularności kursów i szkoleń można zaliczyć następujące czynniki:
konkurencja na rynku pracy (np. poprzez przeszkalanie w kierunku zmiany zawodu)
stały rozwój intelektualny
pakiety szkoleń firmowych (tzw. "szkolenia przymusowe" na dane stanowisko)
praca za granicą
uzyskiwanie umiejętności unikalnych i dodatkowych (hobby)
Warto przyjrzeć się przede wszystkim najbardziej popularnym szkoleniom, a więc kursom językowym. To specyficzny typ szkoleń, do których mogą pretendować osoby w zasadzie każdym wieku (młodsze osoby szybciej przyswajają komunikowanie się w obcym języku, najlepsze wyniki uzyskuje się już dla przedszkolaków). Wystarczają tylko dobre chęci, dużo samozaparcia w samodzielnej pracy oraz cykliczne kontakty z językiem. Możliwość efektywnego wykorzystania języka obcego w dialogu z native speakerem to niewątpliwe zalety stacjonarnych kursów na wysokim poziomie. Ogólnie przyjmuje się tendencję, że jak najmniejsze grupy (kilku – , maksymalnie kilkunasto – osobowe) to najlepsza aktywizacja poszczególnych osób w grupie. Pracując w grupie można osiągnąć bardzo dobre rezultaty dzięki wykorzystaniu gier sytuacyjnych i dialogów z innymi uczestnikami. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać w spotkaniach sam na sam z lektorem – uwaga jest skupiona na jednej osobie. Cena za indywidualne godzinę takich konwersacji jest adekwatnie wyższa (2–3x niż dla średniej w zwykłym kursie), ale wynika to z faktu pokrycia całej kwoty przez jedną osobę.
W jaki sposób można nabywać i doskonalić umiejętności językowe? Istnieje wiele technik i metodologii przynoszące dobre rezultaty. Można jednak przyjąć za pewnik, że bez dużej porcji literatury, filmów oraz kontaktów z osobami innej narodowości (np. poprzez komunikatory głosowe) znajomość języka będzie tylko powierzchowna i oparta na przyjętych regułach. W nauce języka obcego bardzo dużo zależy od indywidualnych predyspozycji oraz wieku, o czym była mowa powyżej. Ogólnie można jednak przyjąć stwierdzenie, że każdy może się nauczyć języka obcego – nawet osoby starsze, które być może pragną na starość podróżować.
Częstymi szkoleniami na rynku są także szkolenia komputerowe, które charakteryzują się szkoleniem z zakresu obsługi programów komputerowych lub języków programowania. Ciekawy przykład szkoleń stanowią także szkolenia biznesowe. Stworzenie dobrego biznesplanu to umiejętność niezbędna dla osób myślących o własnym biznesie. W trudnej sytuacji na rynku pracy kursy te zyskują niewątpliwie na popularności. Poza tym nie należy zapominać również o szkoleniach biznesowych dla osób pracujących w branżach, wymagających specyficznych umiejętności. W tym zakresie najpopularniejsze są na pewno szkolenia sprzedażowe. Czy dotyczą one tylko bezpośrednio sprzedawców? Okazuję się, że niekoniecznie. Umiejętności sprzedaży powinny posiadać również telemarketerzy czy pracownicy obsługi klienta (np. w bankach, hotelach). Często zdarza nam się mylić tą umiejętność ze zdolnością do „zmuszania” klienta do zakupu, ale ważniejsze są na pewno zareklamowanie towaru / usługi w sposób zgodny z prawdą i nawiązanie z nim dobrych relacji.
Wybór szkoleń na rynku jest coraz większy, a ich jakość jest coraz wyższa. Wystarczy tylko dobrze poszukać, a na pewno znajdziemy dla siebie dobry kurs. Szkolenia mają się nam zwracać w przyszłości – w innym przypadku są tylko bezproduktywnym wydatkiem i stratą czasu.
Nadesłał:
kinbot
|