EKO i ENERGO na budowie: energooszczędność i ekologiczne zachowania


EKO i ENERGO na budowie: energooszczędność i ekologiczne zachowania
2012-06-11
Energooszczędność wyznacza dziś kierunek w budownictwie. Inwestorzy coraz częściej przekonują się, że inwestycja w materiały zmniejszające straty ciepła w budynku i przyjazne środowisku zwraca się w procesie użytkowania budynku.

Rynek budowlany dostrzega potencjał materiałów o dobrych parametrach cieplnych oraz rozwiązania przyjazne środowisku i stwarza sprzyjające warunki do rozwoju nowych technologii w tym obszarze. Według respondentów badania „YTONG: Dom 2020”, które z okazji 15-lecia marki YTONG przeprowadził TNS OBOP wśród studentów architektury i budownictwa, w 2020 r. budownictwo energooszczędne będzie dominującym trendem. Rosnące ceny energii utwierdzają budujących w przekonaniu, że energooszczędność staje się koniecznością – 36 proc. wskazań. Zdaniem respondentów przyszłość należy do materiałów o dobrych parametrach cieplnych (33 proc.).

Jak zatrzymać ciepło w domu?
Energooszczędny dom zarządza energią w inteligentny sposób. Na zbudowanie domu o takich właściwościach pozwoli zastosowanie materiału o odpowiednich parametrach technicznych. W budynkach wzniesionych przed rokiem 2002 nawet do 70 proc. rocznych wydatków eksploatacyjnych pochłaniają koszty związane z ogrzaniem domu. Najważniejszym czynnikiem jest zniwelowanie strat ciepła, które spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energię.

– Przez ściany może uciekać nawet ok. 30 proc. ciepła. Temu zjawisku zapobiega zbudowanie ścian zewnętrznych o jak najniższym, ale racjonalnym współczynniku przenikania ciepła U. Należy przy tym pamiętać, że za straty ciepła przez ściany odpowiada nie tylko sam mur, ale również okna czy nadproża. Ważne jest również, aby zastosowane materiały budowlane miały dużą zdolność akumulacji (gromadzenia) ciepła oraz bezwładność termiczną. Takie parametry ścian sprawiają, że zimą ciepło pozostaje we wnętrzu domu, a latem temperatura w środku jest niższamówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG.

Już na etapie wyboru projektu należy uzgodnić pewne aspekty technologiczne np. rodzaj ścian, materiały budowlane, układ wentylacyjno-grzewczy, aby dom spełniał wymogi energooszczędności, czyli jego zapotrzebowanie na ciepło w skali roku wynosiło mniej niż 70 kWh/m2. Ułatwi to zatrzymanie ciepła i zoptymalizuje proces zużywania energii przez budynek.

Jak budować w zgodzie ze środowiskiem naturalnym?
Ekologiczne zachowania mogą przejawiać się w różnych kwestiach: od zastosowania materiałów budowlanych wyłącznie z naturalnych składników poprzez porządek na budowie do utylizacji odpadów budowlanych.

Od czterech lat marki SILKA i YTONG wraz z firmą Interseroh Organizacją Odzysku prowadzą bezpłatną akcję „Folia znika z budowy”, która polega na zabieraniu z terenu budowy folii po materiałach budowlanych i poddaniu jej procesowi recyklingu. Warunkiem jest, że zebrana folia musi być czysta, więc należy wziąć to pod uwagę już na etapie organizowania placu budowy. Dobrze, jeśli znajdzie się na nim osobne miejsce przeznaczone na zbiórkę odpadów budowlanych do kontenera oraz miejsce na składowanie czystej folii do recyklingu. Segregacja odpadów już na placu budowy jest bardzo ważna, bo tylko czysta folia nadaje się do przetworzenia i ponownego wykorzystania.

– Warto mieć świadomość, że niewielkim nakładem sił można zorganizować budowę tak, aby była prowadzona w sposób przyjazny dla środowiska. Sprawia to, że inwestorzy dbają nie tylko o kwestie ekologiczne, ale i walory estetyczne. Wybór technologii budowlanej, która nie wymaga zużycia dużych ilości wody czy prądu, będzie bardziej korzystny ze względu na wykorzystywanie zasobów, znajdzie także swoje odzwierciedlenie w budżecie całej budowy podkreśla Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG.

Wyniki badania „YTONG: Dom 2020” pokazały, że materiały i rozwiązania przyjazne środowisku (21 proc.) oraz pozwalające wykorzystywać alternatywne źródła energii (11 proc.) są uważane za perspektywiczne.

Dlaczego EKO i ENERGO?
Większość polskich inwestorów decyduje się na budowę domu, aby mieszkać w nim przez wiele lat. Kwestia eksploatacji budynku, a więc wyboru energooszczędnych rozwiązań powinna być szczególnie istotna. Nawet, jeśli na początku koszty będą relatywnie większe, inwestycja zwróci się w procesie użytkowania budynku. W całym procesie budowy domu najlepszym momentem, by zadbać o dobór odpowiednich materiałów i systemów, które zapewnią wysoką termoizolacyjność budynku oraz brak mostków termicznych, jest etap wyboru projektu. Wtedy nasze działania dają najkorzystniejszy efekt.

– Na budowę energooszczędnego domu składa się cały szereg działań i decyzji, które sprawiają, że jest on ciepły i szczelny. Warto więc traktować proces budowy jako pewną całość i myśleć o nim w sposób kompleksowy i perspektywiczny. Na przykład w kwestii izolacji przegród warto zastosować rozwiązania systemowe, które znacznie ograniczają powstawanie mostków cieplnychmówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG.

Naturalnym dążeniem inwestora jest chęć optymalizacji kosztów budowy. Warto jednak pamiętać, że taniej nie zawsze znaczy lepiej. Często okazuje się, że finalny koszt budowy z „tańszych” materiałów okazuje się zbliżony do tych potencjalnie „droższych”, ale nowocześniejszych. Natomiast różnicę na korzyść tych ostatnich widać we właściwościach termoizolacyjnych ścian. Z tego powodu należy wnikliwie przeanalizować koszty nie tylko materiałów budowlanych, ale także i ewentualnego ocieplenia, transportu czy wykonawstwa. Dopiero uzyskana suma pozwoli na realne porównanie kosztów.

Energooszczędne i przyjazne dla środowiska rozwiązania budowlane pozwalają na obniżenie kosztów utrzymania budynku, a przede wszystkim wydatków na ogrzewanie. Warto więc zapoznać się z możliwościami uzyskania w budynku dobrych parametrów cieplnych i korzyściami płynącymi z takiej decyzji, a potem wybrać optymalne rozwiązanie dla siebie.

Aby pogłębić informacje dotyczące energooszczędnego budowania z troską o środowisko naturalne zachęcamy do zapoznania się z poradnikowym cyklem „SILKA YTONG: EKO i ENERGO na budowie”, który będzie ukazywał się od czerwca.







###


XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje energooszczędne materiały budowlane: YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO i SILKA. Priorytetami Xelli są jakość produkcji – polskie zakłady były wielokrotnie nagradzane w tej kategorii; a także profesjonalne wykonawstwo – od 2012 roku dostępna jest innowacyjna usługa „szkolenie na budowie”, Xella rozwija również autorski program edukacyjny dla szkół i uczelni technicznych – Akademia Murowania SILKA YTONG.

Xella prowadzi sprzedaż poprzez sieć dystrybucji na terenie Polski oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.ytong-silka.pl, www.budowane.pl, www.ZdrowaBudowa.pl, www.akademiamurowania.pl

Xella Polska
Więcej informacji z firmy Xella Polska ( PRESS BOX) 

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl