Ekologiczne wypełnienia profili okiennych
Czym wypełnić profile okienne, by zapewnić sobie efektywność energetyczną, podnosząc znacząco wskaźnik wytłumienia i izolacji termicznej?
Według wielu opinii ekspertów, to właśnie profile okienne stanowią najważniejszy element całej konstrukcji okna. Pojedynczy profil składa się z ramy i ościeżnicy, a także listew przyszybowych, profili łączących i elementów dodatkowych. Dlatego to od budowy profilu zależą różne istotne właściwości okna, między innymi właściwości termoizolacyjne czy antywłamaniowe, jak również aspekty wizualne związane z kształtem i kolorem profili.
Wypełnienia profili okiennych stosowane są w celu uzyskania najkorzystniejszych wartości współczynnika przenikania ciepła oraz wygłuszenia. Pozwalają one na realną poprawę właściwości cieplnych okien, co jest możliwe dzięki wypełnieniu wewnętrznych komór kształtowników dodatkowym materiałem izolacyjnym po ostatecznym zgrzaniu ram ościeżnic lub skrzydeł. Czym zatem możemy wypełnić profile? Jakie rozwiązania oferuje rynek?
- Aktualnie na rynku możemy spotkać się z dwoma głównymi sposobami wypełniania profili okiennych – za pomocą specjalnych sznurów z pianki PE lub pianek poliuretanowych. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest ta pierwsza opcja, gdyż sznury te – na przykład ThermaRod od Thermaflex – oferują elastyczność i wytrzymałość na zgniatanie, a ich prosty montaż nie wymaga modernizacji danej linii produkcyjnej – wyjaśnia Piotr Jakubczyk, ekspert firmy Thermaflex.
Szereg zalet sznurów Thermaflex
Producenci profili okiennych chętnie wykorzystują sznury Thermaflex nie tylko ze względów ekonomicznych i w trosce o ekologię, ale również z powodu mniej pracochłonnego montażu. Rozwiązania te są także zdecydowanie bardziej odporne na starzenie. Kolejną ich przewagę nad pianką poliuretanową stanowi bardzo dobra wytrzymałość na rozciąganie i zgniatanie. Poprawiają także szczelność, wygłuszenie, a przede wszystkim termoizolacyjność profilu okiennego.
Sznury ThermaRod od Thermaflex dedykowane są do uszczelniania połączeń, wypełnień szczelin powstających w przestrzeniach okiennych lub drzwiowych oraz przejść instalacyjnych w ścianach, fundamentach, sufitach i podłogach. Sznury ThermaRod w kolorze szarym wytwarzane są ze spienionego polietylenu o zamkniętej strukturze komórkowej, przez co są w pełni elastyczne i łatwe w aplikacji – posiadają gęstość na poziomie 21-27 kg/m3 oraz zakres temperatury pracy do 95°C. Dzięki zamkniętej strukturze komórkowej, produkty nie chłoną wilgoci i odporne są również na działanie rozcieńczonych kwasów, rozpuszczalników czy alkoholi. W całości nadają się do recyklingu, a odzyskane materiały mogą być ponownie użyte w procesie produkcji tego samego rozwiązania.
- Dzięki najwyższej jakości i elastyczności na każdej płaszczyźnie, ze sznurów ThermaRod korzystają wszyscy najważniejsi dostawcy profili. Doceniają oni wysokie parametry techniczne rozwiązania – w tym elastyczność, rozciągliwość, łatwość montażu – aplikacji czy po prostu cenę – dodaje ekspert Thermaflex.
Wysokiej jakości stolarka okienna ma nam zapewnić wysoki komfort użytkowania – nawet po dłuższym okresie użytkowania. Stąd dobrze jest, aby jej wypełnienie - dzięki odpowiednim właściwościom - było w stanie utrzymać swoje właściwości przez długie lata. Z pomocą przychodzą rozwiązania ThermaRod od Thermaflex, odznaczające się bardzo dużą elastycznością oraz odpornością na ściskanie, a także możliwością łatwego montażu i dopasowania do konkretnego zastosowania.