Ekologicznie i po europejsku – Stena Recycling na Pikniku Europejskim w Ząbkach!
W minioną sobotę 28 czerwca, w Parku Miejskim w Ząbkach ekologicznie świętowaliśmy 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 25-lecie wolnych wyborów. Mieszkańcy Ząbek wzięli udział w edukacyjnych warsztatach i konkursach recyclingowych przygotowanych przez firmę Stena Recycling.
W minioną sobotę 28 czerwca, w Parku Miejskim w Ząbkach ekologicznie świętowaliśmy 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 25-lecie wolnych wyborów. Mieszkańcy Ząbek i okolic wzięli udział w edukacyjnych warsztatach i konkursach recyclingowych przygotowanych przez firmę Stena Recycling. Nie zabrakło również występów młodych talentów na scenie, koncertu zespołu „NO LOGO’’ oraz Orkiestry Dętej, a na dzieci czekało wiele atrakcji, w tym jazda na kucykach.
W sobotę, 28 czerwca mieszkańcy Ząbek i okolic tłumnie odwiedzali lokalny Park Miejski im. Szuberta. Powodem był Piknik Europejski zorganizowany wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Ząbek, przy aktywnym udziale Stena Recycling, właściciela warszawskiej STENA EkoStacji – wzorcowego PSZOK-a dla mieszkańców Ząbek. Dzięki temu, świętowanie nabrało charakteru ekologiczno-edukacyjnego! Najmłodsi najchętniej próbowali swoich sił w grze komputerowej Recycle Drop, a także podczas sprawnościowych zadań segregacji odpadów na czas. Natomiast zorganizowany przez firmę Memorecykling – konkurs wiedzy o recyklingu – zaciekawił nie tylko dzieci, ale także dorosłych, którzy zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi ekologii. Na gości czekały także inne atrakcje – występy dzieci i młodzieży, pokazy tańca nowoczesnego, jazda na kucykach, konkursy z nagrodami, prezentacje krajów UE i wiele innych, a wspólną zabawę zakończy koncert alternatywnej kapeli reggae ,,NO LOGO’’.
Piknik Europejski był idealnym momentem na chwilę refleksji dotyczących zmian postaw proekologicznych w Polsce wspieranych przez Wspólnotę Europejską, a realizowanych chociażby przez warszawską STENA EkoStację. Od momentu wdrożenia w życie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, sprawdza się także jako PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) dla gminy Ząbki. „Jest to doskonały przykład na to, jak nowe regulacje mogą i powinny właściwie funkcjonować w praktyce, a wartości dla środowiska i mieszkańców, które niesie obecność STENA EkoStacji zostały docenione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Organizacja ta uznała funkcjonowanie stacji za przykład Dobrej Praktyki w zakresie dbania o środowisko. Tym samym warszawska STENA EkoStacja wyróżniona została w rocznym raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2012” oraz jako „Odpowiedzialna Inicjatywa Miesiąca” przez CSR.pl”, komentuje Anna Nowakowska, Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży Stena Recycling.
W stacji recyklingu można zostawić ponad 40 rodzajów odpadów, np.: surowce wtórne; elektroodpady, w tym zużyty sprzęt RTV i AGD, telefony, świetlówki czy komputery, a także odpady wielkogabarytowe czy niebezpieczne – tonery, baterie, akumulatory i aerozole. Wszystkie one zostają poddane recyklingowi lub utylizacji, zgodnie z obowiązującymi standardami i normami. Punkt jest czynny w dogodnych godzinach: we wszystkie dni robocze od 8.00 do 20.00, a także w weekendy od 9.00 do 15.00. Obiekt pełni również funkcję edukacyjną – na jego terenie stworzono Showroom – przestrzeń wystawową, zawierającą konkretne przykłady wyjaśniające ideę recyklingu oraz proste pomysły na proekologiczne rozwiązania w domu, które mogą pomóc każdemu na co dzień przyczyniać się do lepszego gospodarowania zasobami, m.in. poprzez prawidłową segregację odpadów, stosowanie materiałów z recyklingu czy energooszczędnych żarówek LED.
W STENA EkoStacji kontenery i pojemniki są dostosowane do rodzajów konkretnych odpadów i zostały opatrzone czytelną instrukcją, które odpady można do nich wrzucać, a które należy umieścić w innych pojemnikach. Projekt pozwala na płynne poruszanie się po terenie stacji samochodem osobowym. Dzięki zaznaczonym pasom ruchu w ciągu godziny obiekt może przyjąć aż 50 pojazdów. Odwiedzający mogą znaleźć komplet informacji na stronie http://stenaekostacja.pl/, a na miejscu otrzymać ulotki informacyjne nt. właściwej segregacji oraz liczyć na pomoc ze strony profesjonalnej obsługi. W poprawnym sortowaniu pomaga także e-book „Jak sortować, żeby nie zwariować”, do pobrania ze strony:
http://stenaekostacja.pl/e-book-jak-sortowac-zeby-nie-zwariowac/
Nadesłał:
konkretpr
|