Komora główna
Myśląc „zlew”, na myśl od razu przychodzi nam główna komora – im jest ona głębsza, tym jest bardziej funkcjonalna. Jeśli dodatkowo ma dużą przekątną, możesz być pewien, że zmieszczą się w niej blachy piekarnicze czy duże naczynia; jest to szczególnie istotna informacja dla tych, którzy lubią piec ciasta bądź często korzystają z piekarnika do gotowania. Blach nie powinniśmy wkładać do zlewozmywarki, warto umyć ją ręcznie – dobrze więc upewnić się, że jej umycie nie będzie przyprawiało nas o szewską pasję. Czasem zlewy składają się z dwóch komór głównych – jeśli nie posiadamy zlewozmywaki, będzie to idealne rozwiązanie; ułatwi zmywanie naczyń, niezależnie od tego, ilu domowników posiadamy.
Komora dodatkowa
Mniejsza od komory głównej, ułatwia mycie mniejszych naczyń czy sztućców, a także owoców i warzyw. Jeśli połączymy to z odsączarką, może ona nam pomóc w suszeniu bądź odcedzaniu. Nie jest elementem niezbędnym, ale szalenie ułatwia funkcjonowanie w kuchni, a przy tym wygląda dość subtelnie i ładnie komponuje się do całości.
Odpływ
Znajduje się w dole komory, zazwyczaj są ne 1,5-calowe bądź 3,5-calowe, rzadziej 2-calowe. Coraz częstszym trendem jest umieszczanie sitka i młynka do odpadków – zastosowanie tego pomaga nie tylko w utrzymaniu naszego zlewu w czystości, ale także daje pewność, że przypadkiem nie zatkamy rur hydraulicznych. Nad dodatkowymi sitkami warto zastanowić się, jeśli posiadamy dzieci bądź na przykład kota, które nieopatrznie mogą wrzucić coś do wnętrza zlewu (np. pierścionek); dzięki sitku możemy łatwo to zauważyć i uratować przedmiot, bez niego musielibyśmy otwierać całą hydraulikę.
Przelew
Drobny otwór, który zazwyczaj znajduje się w bocznej ścianie albo zlewozmywaka, albo pojawia się na ociekaczu. Zabezpiecza przed przelaniem się wody; dzięki temu, że ma osobny przewód łączący go z syfonem, może pomóc nam w sytuacji zatkania lub zamknięcia odpływu. Jest niezbędnym elementem niemalże wszystkich zlewozmywaków jedno- i półtorakomorowych oraz tych z korkiem automatycznym. Kształt i rozmieszczenie przepływu jest polem do popisu dla producentów zlewów – tak, aby stanowił uzupełnienie całości, a nie szalenie wyróżniający się jej element.
Ociekacz
Dodatkowy blat roboczy, połączony ze zlewozmywakiem. Najczęściej służy do suszenia naczyń i produktów spożywczych, a jeśli położymy na nim deskę – z powodzeniem możemy kroić owoce czy warzywa. Dzięki oddzielnemu odpływowi czy podwyższonej krawędzi możemy korzystać z niego niezależnie od tego, czy komora główna jest zajęta, czy nie.