EMC wprowadza Bibliotekę Watykańską w erę cyfrową
Z myślą o następnych pokoleniach, ponad 80 000 manuskryptów i 8900 rzadkich inkunabułów zostanie poddanych digitalizacji
Najważniejsze fakty
- Firma EMC pomoże Bibliotece Watykańskiej w digitalizacji katalogu złożonego z 80 000 zabytkowych manuskryptów i 8900 inkunabułów, w ramach realizowanej inicjatywy EMC Information Heritage Initiative.
- Projekt zakłada całkowitą digitalizację zbiorów biblioteki, co oznacza 40 milionów stron zachowanych w formie reprodukcji cyfrowych.
- W ramach pierwszej fazy dziewięcioletniego projektu udostępniona zostanie pamięć masowa o pojemności 2,8 petabajta, wykorzystująca szereg najlepszych w branży rozwiązań firmy EMC, takich jak Atmos®, Data Domain®, EMC Isilon®, NetWorker® i VNX®.
Warszawa, 11 marca 2013 roku, Firma EMC Corporation poinformowała o przeznaczeniu pamięci masowej o pojemności 2,8 petabajta na wsparcie Biblioteki Watykańskiej w digitalizacji całego katalogu zabytkowych manuskryptów i inkunabułów, czyli ksiąg lub pamfletów wydrukowanych przed rokiem 1501. Biblioteka Watykańska należy do najstarszych na świecie. W swoich zbiorach posiada wiele najrzadszych i najcenniejszych dokumentów, w tym czterdziestodwuwierszową Biblię Gutenberga – pierwszą księgę wydrukowaną przy użyciu ruchomej czcionki w latach 1451–1455. Firma EMC pomaga Bibliotece Watykańskiej w realizacja przedsięwzięcia polegającego na zachowaniu w cyfrowym formacie zgodnym z normami ISO delikatnych tekstów podatnych na zniszczenie i gnicie w wyniku wielokrotnego przeglądania. Projekt daje pewność, że wiedza gromadzona przez wiele pokoleń będzie ogólnie dostępna również w przyszłości.
Pozostałe manuskrypty, które poddane zostaną digitalizacji, to:
- Sifra, hebrajski manuskrypt napisany w okresie między końcem IX wieku a połową X, będący jednym z najstarszych istniejących kodeksów hebrajskich;
- Greckie świadectwa dzieł Homera, Sofoklesa, Platona i Hipokratesa;
- Słynny inkunabuł Piusa II De Europa, wydrukowany przez Albrechta Kunne’a w Memmingen około 1491 roku;
- Kodeks Gwelferbytański B, jeden z najstarszych istniejących manuskryptów biblii greckiej, datowany na IV wiek.
Information Heritage Initiative) organizowanej przez firmę EMC. Jej celem jest ochrona i zachowanie dla przyszłych pokoleń światowego dziedzictwa informacyjnego oraz jego udostępnienie na skalę ogólnoświatową w formie cyfrowej, dla potrzeb badań naukowych i edukacji. We współpracy z firmą Dedagroup, partnerem w zakresie integracji systemów, firma EMC zapewni pamięć masową o pojemności 2,8 petabajta. Pojemność ta wystarczy do zapisania 40 milionów stron zdigitalizowanych manuskryptów — w ramach najlepszego w branży skalowalnego systemu NAS Isilon®, obiektowej pamięci masowej Atmos®, rozwiązań w zakresie tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych EMC Data Domain® i EMC NetWorker®, jak również rozwiązań EMC w zakresie ujednoliconej pamięci masowej VNX®. Wymienione działania stanowią pierwszą fazę dziewięcioletniego projektu, która ma być zrealizowana w ciągu trzech lat.
W przeszłości firma EMC w ramach inicjatywy EMC Information Heritage podejmowała już inne tego typu działania jak m.in.: wsparcie Biblioteki JFK (Boston, USA) w procesie digitalizacji i archiwizacji całego księgozbioru; opracowanie trójwymiarowej, cyfrowej rekonstrukcji „Kodeksu lotu ptasiego” Leonarda da Vinci w wysokiej rozdzielczości; wsparcie dla biblioteki Herzogin Anna Amalia Library (Weimar, Niemcy), w której przechowywana jest unikatowa kolekcja pierwszych wydań Fausta; jak również sponsoring watykańskiej wystawy Lux in Arcana z roku 2012, w ramach której po raz pierwszy od 400 lat światło dzienne ujrzało 100 oryginalnych dokumentów historycznych z Tajnego Archiwum Watykanu.
W aktualnym projekcie digitalizacji uczestniczy szereg organizacji i instytucji partnerskich, takich jak oksfordzka biblioteka Bodleian Library, Fundacja Polonsky’ego i Uniwersytet w Heidelbergu.
Wypowiedź klienta:
Monsignor Cesare Pasini, prefekt Biblioteki Watykańskiej
„Księgozbiór Biblioteki Watykańskiej zawiera jedne z najstarszych na świecie tekstów stanowiących bezcenne dziedzictwo historyczne i kulturowe. Ochrona, a jednocześnie udostępnianie tych tekstów badaczom na całym świecie ma ogromne znaczenie. Dzięki szczodrości i wiedzy specjalistycznej naszych partnerów, na przykład firmy EMC, jesteśmy w stanie zrealizować ten cel, zachowując bezcenne, rzadkie i unikatowe teksty w formacie, który oprze się próbie czasu”.
Cytat partnera:
Gianni Camisa, dyrektor zarządzający w firmie DEDAGROUP ICT Network
„To niesamowicie złożony projekt o ogromnym znaczeniu kulturowym. Cieszymy się, że możemy podzielić się naszą wiedzą, jednocześnie przyczyniając się do realizacji złożonego projektu o tak kolosalnym znaczeniu historycznym. Udział w digitalizacji Biblioteki Watykańskiej to dla nas powód do dumy”.
Cytaty kierownictwa EMC:
Michele Liberato, prezes firmy EMC Italy
„Zarządzanie informacjami i ich ochrona to część naszej misji. Biblioteka Watykańska to jedna z najstarszych bibliotek na świecie. Zapewnienie nieograniczonego dostępu do manuskryptów znajdujących się w księgozbiorze, jak również zachowanie ich piękna oraz wiedzy zawartej w tych tekstach, należy do naszych obowiązków. Projekt ten pomoże zachować i udostępnić wyjątkowe dziedzictwo wiedzy”.
Marco Fanizzi, dyrektor zarządzający, EMC Italy
„W dawnych czasach wiedza i informacje były przechowywane na kartach ksiąg, a cały proces realizowany był w skryptoriach, a następnie z biegiem czasu w drukarniach. Obecnie firma EMC osiąga ten sam cel za pośrednictwem technologii pamięci masowej. Współpraca z Biblioteką Watykańską to dla nas niezwykle ważny projekt, który zapewni przyszłym pokoleniom dostęp do wiedzy i informacji, które w innych okolicznościach zostałyby utracone bezpowrotnie”.
Nadesłał:
jdunin-keplicz@solskibm.pl
|