Energooszczędne architektoniczne cacko
W Krakowie otwarto jedną z najbardziej oszczędnych hal sportowych w Europie. Do jej ogrzania wystarczy 15 kWh/m2 rocznie, co pozwala osiągnąć oszczędności rzędu 50 tysięcy złotych rocznie w porównaniu z halami starego typu.
Kluczową rolę pełni wentylacja z odzyskiem ciepła oraz specjalny styropian Termo Organika. Obiekt zaprojektowało biuro architektoniczne „Architektura Pasywna”.
Nowoczesna hala sportowa Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja wytycza standardy budowy XXI wieku, ma nowoczesny, atrakcyjny wygląd jednocześnie nawiązujący do profilu uczelni. Autorami projektu są Tomasz Pyszczek i Marcin Stelmach, czołowi polscy architekci specjalizujący się w budownictwie pasywnym i energooszczędnym.
Zielona hala mieści się na terenie Uniwersytetu Rolniczego wśród akademickich szklarni. Architekci stworzyli ekologiczny budynek cechujący się oszczędną formą oraz interesującą kolorystyką, nawiązującą do motywów roślinnych. Dach oraz jedna z elewacji jest porośnięta pnączami
i roślinnością trawiastą, dzięki czemu w znaczący sposób zostanie powiększona wielkość powierzchni biologicznie czynnej. Przyjazna środowisku i oszczędna hala posiada termoizolacyjność zgodną ze standardami niemieckiego Passivhaus Institut z Darmstadt, gwarantującą bardzo niskie zużycie energii. Zapotrzebowanie na energię będzie wynosić tylko 10% w porównaniu do typowych budynków budowanych w Polsce. Hala o powierzchni 1,8 tys. metrów kwadratowych, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zużywa tylko 15 kWh/m2 rocznie, czyli około 1,5 metrów sześciennych gazu na 1 metr kwadratowy. W tradycyjnym budownictwie zużycie tego surowca waha się między 12 - 15 m3. To oszczędność rzędu 50 tysięcy złotych w skali roku.
- Nasza pracowania specjalizuje się projektowaniu obiektów zużywających minimalne ilości energii
dla celów grzewczych. Wybudowaliśmy pierwszą w Polsce pasywną halę sportową w Słomnikach, pierwszy w Europie kościół pasywny w Nowym Targu oraz pierwszą szkołę podstawową
w gminie Stoszowice. Wszystkie budynki ociepliły energooszczędne styropiany Termo Organika -
mówi Tomasz Pyszczek, architekt - Z najlepszymi partnerami m.in. Termo Organiką promujemy budownictwo maksymalnie ograniczające zużycie energii.
Powierzchnia ekologicznej hali wynosi 1850,2m2 z kubaturą 15 879m3 daje możliwość organizowania nie tylko imprez sportowych, ale i koncertów, spotkań akademickich, seminariów, konferencji oraz innych imprez ważnych dla społeczności studenckiej, czy lokalnej. W hali mieści się boisko
o wymiarach 22,5x44m z trybunami dla około 150 osób. W budynku zaprojektowano 4 zespoły szatniowe, siłownię dla 30 osób, pokój sędziów/pierwszej pomocy, pomieszczenia techniczne
i magazynowe. Energooszczędność hali pomimo niekorzystnego usytuowania (przeszklone części elewacji wychodzą na stronę wschodnią i zachodnią), zapewniają materiały termoizolacyjne odpowiedniej grubości oraz wysoka szczelność powietrzna zewnętrznej powłoki budynku. Izolacja budynku wykonana została 30 cm warstwą najcieplejszego z dostępnych na rynku srebrnoszarego styropianu Termonium Plus. Ponadto bardzo duże znaczenie ma system wentylacji zaprojektowany tak, by pozwalał na odzysk ciepła. Zastosowane w hali rekuperatory o sprawności ponad 85% gwarantują odpowiednią wentylację bez zbędnych strat ciepła.
Co to jest sportowa hala pasywna?
Hala pasywna, tak samo jak każdy inny pasywny obiekt, to bardzo dobrze izolowany budynek z odpowiednim systemem wentylacyjnym. W starym budownictwie do ogrzania 1m2 zużywa się w skali roku 15-35 m3 gazu. W przypadku zastosowania nowoczesnej energooszczędnej technologii wystarcza 1,5 m3 na rok. Przy stumetrowym mieszkaniu daje to w skali roku oszczędność 3350 m3 gazu. Proporcje przy użyciu oleju opałowego są podobne. Duża powierzchnia obiektu sportowego - 1850 m2 – to oszczędności sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.
Jak to wszystko możliwe?
Zarówno dom pasywny, jak i hala sportowa, muszą posiadać grubą, kilkudziesięciocentymetrową, szczelną warstwę izolacji – wyjaśnia Krzysztof Krzemień z Termo Organiki - Po drugie musi mieć system wentylacji, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza, niemal bez utraty ciepła. Jest to możliwe dzięki specjalnej instalacji wentylacyjnej, której centralny element stanowi wymiennik ciepła. Po trzecie okna w niskoenergetycznych budynkach są wykonane w najnowszej technologii, która pozwala przenikać promieniom słonecznym do wnętrza domu i bardzo skutecznie ogranicza straty ciepła na zewnątrz. Istotne jest również usytuowanie budynku tak, by jak najbardziej wykorzystywać jego nasłonecznienie.
Budownictwo pasywne: oszczędność publicznych pieniędzy
W Polsce Zużywamy ponad dwa razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy
za ogrzewanie budynku. Polska jest krajem mocno niedoinwestowanym w zakresie oferty sportowo-rekreacyjnej. Nowo powstające obiekty, jak hale sportowe czy baseny, są budowane najczęściej z zamiarem zapewnienia podstawowych urządzeń sportowych, gdzie decydującym kryterium o wyborze technologii budowlanej są koszty inwestycyjne. Nierzadko władze gmin i innych instytucji publicznych organizujących przetargi na budowę nowych obiektów, dość ogólnikowo traktują kwestię przyszłych kosztów eksploatacyjnych. Komfort, trwałość, dostępność, niskie koszty utrzymania oraz niepowtarzalne walory estetyczne są elementami możliwymi do uzyskania przy nieznacznych dodatkowych nakładach finansowych, dzięki zastosowaniu technologii budownictwa pasywnego.
Więcej informacji: www.architekturapasywna.pl, tomasz.pyszczek@architekturapasywna.pl,
tel. 606 375 651, kkrzemien@termoorganika.com.pl, tel. 603 970 047
Nadesłał:
Influent.pr
|