Ergonomiczne biuro – jak urządzić?
Ergonomia to dyscyplina naukowa, która zajmuje się dostosowaniem środowiska pracy do ludzkich możliwości psychofizycznych. Jej celem jest wydajna praca przy maksymalnym obniżeniu kosztów biologicznych.
Ergonomia pod względem warunków pracy umysłowej pojawiła się stosunkowo niedawno. Początkowo pod względem ergonomicznym rozpatrywano jedynie pracę fizyczna.
Stanowisko pracy, a potrzeby pracownika
Ergonomiczne stanowisko pracy powinno przede wszystkim spełniać wszystkie wymagania związane z dogodnymi warunkami codziennej aktywności zawodowej. Do tych czynników zaliczamy przede wszystkim meble dostosowane do możliwości fizycznych pracowników oraz dodatkowe wyposażenie, które znacznie zwiększa komfort kilkugodzinnej pracy w biurze. Podstawową zaletą ergonomicznego stanowiska pracy jest większa efektywność pracowników. Warto zwrócić uwagę na fakt, że najczęstszym powodem nieobecności w pracy są tzw. choroby zawodowe. Niestety w wielu przypadkach powodem ich powstawania jest niewłaściwie przystosowanie miejsca pracy. Dodatkowo niekomfortowe warunki środowiska pracy w postaci dużego hałasu oraz dostępu tylko do sztucznego światła powoduje negatywne samopoczucie pracownika, które wpływa na jego efektywność.
Stanowisko pracy, a zdrowie pracownika
Jeśli przeprowadzilibyśmy ankietę wśród pracowników, którzy spędzają kilka godzin dziennie przy biurku większość z nich na pewno odpowiedziałaby, że ich głównymi dolegliwościami spowodowanymi przez pracą biurową jest ból pleców oraz osłabienie wzroku. Są one najczęściej następstwem niewłaściwej postawy podczas wykonywania swoich obowiązków. Sposób siedzenia przy biurku zależny jest od fotela oraz jego wysokości, która powinna być dostosowana do wzrostu pracownika. Z tego też względu by uniknąć problemów z kręgosłupem właściwym krokiem będzie przywiązanie większej uwagi do wyboru właściwych mebli. Podczas wyboru fotela należy zwrócić uwagę na to czy jego konstrukcja jest stabilna oraz czy ruchy pracownika nie będą ograniczone. Świetnym rozwiązaniem są tzw. fotele o postawie pięcioramiennej. Postawa ta znacznie ułatwia przenoszenie mebla oraz zmniejsza jego wywrotność.
Źródło: StrefaErgonomii.pl
Nadesłał:
blackppp
|