Europejski Kongres Gospodarczy 2013 – podsumowanie


Europejski Kongres Gospodarczy 2013 – podsumowanie
2013-06-24
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach (European Economic Congress – EEC) odbył się w dniach 13-15 maja br. w 11 lokalizacjach. Już po raz piąty wydarzenie było przestrzenią wymiany opinii elit politycznych, biznesowych, naukowych i ekonomicznych.

Tematyka sesji, debat i spotkań objęła najbardziej istotne kwestie dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy.

 

Bardzo dobrze, że tak duże wydarzenie odbywa się właśnie w Katowicach, które bardzo potrzebują promocji. Takie imprezy stanowią szansę na wzmocnienie całego regionu i pokazanie, jak dużo ma on do zaoferowania dla biznesu i gospodarki.”

– „Działania organizatorów Kongresu doskonale wpisują się w potrzebę pozyskiwania inwestorów oraz promocję miasta Katowice jako atrakcyjnej lokalizacji.”

„Chcemy w przyszłym roku zorganizować więcej dwustronnych spotkań biznesowych, wykorzystując właśnie obecność na Kongresie tak licznych przedstawicieli środowisk gospodarczych ze świata.”

 


Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach (European Economic Congress – EEC) odbył się w dniach 13-15 maja br. w 11 lokalizacjach. Już po raz piąty wydarzenie było przestrzenią wymiany opinii elit politycznych, biznesowych, naukowych i ekonomicznych. Tematyka sesji, debat i spotkań objęła najbardziej istotne kwestie dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy.

 

W największej konferencji biznesowej Europy Centralnej uczestniczyło 6 tysięcy gości z całego świata. Nad relacjami telewizyjnymi, prasowymi, radiowymi i internetowymi pracowało pół tysiąca dziennikarzy reprezentujących ok. 200 redakcji.

 

– Skalę tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego oddaje m.in. liczba publikacji i ich ekwiwalent reklamowy, czyli kwota, jaką należałoby zapłacić za reklamę o tej samej powierzchni i czas antenowy. Już w roku ubiegłym wielkość ekwiwalentu wyniosła ponad 25 mln zł, nie zakładaliśmy, że uda nam się wypracować lepszy wynik. Tymczasem tegoroczna edycja to ponad pięć tysięcy publikacji i ekwiwalent o wartości aż 32 mln złotych – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, Prezes Grupy PTWP SA.

 

Informacje o Katowicach, największej konferencji gospodarczej w Europie Centralnej, biznesowym szczycie w stolicy Górnego Śląska były także promowane dzięki konferencjom w ramach EEC Roadshow 2013. Cykl Forów Gospodarczych w Bratysławie, Pradze oraz Warszawie znalazł odzwierciedlenie w blisko 500 publikacjach mediowych o wartości około miliona złotych.

 

– Podawana wartość ekwiwalentu reklamowego wyliczana jest w stosunku 1:1. Nie zapominajmy jednak, że artykuły, wywiady, programy, relacje w mediach mają znacznie większą wartość i efektywność niż reklama. Wśród nagłówków prasowych znajdują się m.in: „W Katowicach pulsuje tętno gospodarki”, „Biznes przyjechał na Śląsk”, „Gospodarcza stolica Europy jest u nas zawsze w maju”, „Katowice w maju stolicą biznesu” – dodaje Wojciech Kuśpik.

 

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach przekłada się na zwiększenie znaczenia stolicy Górnego Śląska wśród dużych miast w Polsce, wzrost atrakcyjności województwa śląskiego dla potencjalnych inwestorów.

 

– To bardzo istotne dla miasta i regionu. Na Europejskim Kongresie Gospodarczym gościmy inwestorów, osoby decyzyjne, które widząc potencjał, czerpiąc z kongresowej, biznesowej, światowej atmosfery mogą zdecydowanie łatwiej podjąć strategiczne decyzje dotyczące zainwestowania na Śląsku. Oznacza także możliwość dodatkowego zarobku dla lokalnych firm – dodaje Wojciech Kuśpik.

 

– Europejski Kongres Gospodarczy to niewątpliwie najbardziej znaczące tego typu wydarzenie w Europie Centralnej i zarazem ogromna promocja śląska i miasta Katowice, jako miejsca liczącego się na mapie Europy. Z roku na rok w widoczny sposób rośnie zainteresowanie Kongresem, który jest  dobrą platformą wymiany doświadczeń oraz nawiązywania kontaktów biznesowych i handlowych. Z punktu widzenia GPP, działania organizatorów Kongresu doskonale wpisują się w potrzebę pozyskiwania inwestorów oraz promocję miasta Katowice jako atrakcyjnej lokalizacji dla centrów BPO. (…) Nasza obecność na Kongresie jest szansą na znalezienie potencjalnych inwestorów i dotarcie do firm, które chciałyby otworzyć działalność outsourcingową w Katowicach, a dzięki takim wydarzeniom jest to łatwiejsze – mówi Mirosław Czarnik, Prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego.

 

– Bardzo dobrze, że tak duże wydarzenie odbywa się właśnie w Katowicach, które bardzo potrzebują promocji. Takie imprezy stanowią szansę na wzmocnienie całego regionu i pokazanie, jak dużo ma on do zaoferowania dla biznesu i gospodarki. (…) Z dużym zadowoleniem przyjmuję coraz większy udział w Kongresie osób pochodzących z odległych rejonów świata. Bardzo wysoko oceniam Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna. Uczestniczyłem w trzech jego sesjach, które były świetnie przygotowane pod względem merytorycznym i rzuciły nowe światło na możliwości współpracy biznesowej między Polską a krajami Afryki. Nie mniej cenne były spotkania poświęcone współpracy gospodarczej z Chinami. Mam nadzieję, że ożywione, także dzięki Kongresowi, kontakty sprawią, że coraz częściej będzie pojawiał się temat współpracy z azjatyckimi partnerami. Liczymy także na ożywione kontakty z importerami i eksporterami towarów, dzięki którym będziemy mogli dalej rozwijać nasze usługi na rynku lotniczego cargo – mówi Artur Tomasik, Prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych, Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

 

– Jesteśmy dużą korporacją, liczącą 250 taksówek. Przy tak dużej imprezie mobilizujemy wszystkie siły, by wykluczyć ewentualność, że w którymś miejscu i momencie zabraknie naszego kierowcy. Kongres jest dla nas doskonałą reklamą, okazją do zaprezentowania się, z której staramy się jak najlepiej korzystać. Nasze obroty i przychody na pewno wzrosły – mówi Piotr Pyter z City Taxi Katowice.

 

Europejski Kongres Gospodarczy po raz kolejny został poddany ocenie poprzez badanie opinii*. Wynik jest podobny do ubiegłorocznego – blisko 90 procent uczestników V EEC deklaruje zadowolenie z organizacji Kongresu w stolicy Górnego Śląska. Ankietowani docenili głównie atmosferę wydarzenia i interesującą tematykę wystąpień. Zdecydowana większość (ponad 90 procent ankietowanych) deklaruje chęć ponownego uczestnictwa w imprezie w 2014 r.

 

Zdecydowana większość uczestników (ok. 80 procent) wskazując oczekiwania wobec spędzania czasu po zakończeniu sesji tematycznych na Kongresie, wymienia udział w wydarzeniach towarzyszących i bankietach. Przedstawiciele biznesu odbywają liczne spotkania, których liczbę szacować można w setkach tysięcy (6 tysięcy gości, przez trzy dni uczestniczy w kilkunastu spotkaniach).

 

– Przede wszystkim cenię sobie możliwość uczestniczenia w dużej liczbie bardzo merytorycznych paneli dyskusyjnych. Stanowią one żywy uniwersytet , na którym nie tylko można nawiązać kontakty i bezpośrednio porozmawiać o możliwości współpracy, ale też poznać opinie i wizje ludzi reprezentujących bardzo różne środowiska, od politycznych, po gospodarcze. Chcemy w przyszłym roku zorganizować więcej dwustronnych spotkań biznesowych, wykorzystując właśnie obecność na Kongresie tak licznych przedstawicieli środowisk gospodarczych ze świata – mówi Artur Tomasik.

 

Rolę wydarzenia oceniło także środowisko branży hotelowej:

– Biorąc pod uwagę wymiar Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, dla nas – jako największej spółki hotelowej w aglomeracji śląskiej, która ma prawie 950 miejsc noclegowych – takie wydarzenie przekłada się na rozpoznawalność marki firmy, budowę portfolio nowych klientów, poprawę funkcjonowania jakościowego obiektów, a co za tym idzie także na wynik finansowy. Podczas tegorocznego EEC zanotowaliśmy 100 proc. obłożenie w obu katowickich hotelach i uzyskaliśmy średnie ceny o 20 proc. wyższe do okresu sprzed kongresu. Wydarzenia takie jak Europejski Kongres Gospodarczy, organizowane w naszym regionie, przekładają się na rozpoznawalność województwa, naszej metropolii, zwiększenie ruchu biznesowego oraz turystycznego, a także poprawiają atrakcyjność inwestycyjną tej części kraju – mówi Rafał Bakalarski, Prezes Zarządu Hotele Diament.

 

Europejski Kongres Gospodarczy to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla regionu, jak i dla Angelo Hotel Katowice. To niebywały prestiż i realna szansa na zwiększenie popularności hotelu. Niestety Kongres trwa zaledwie 3 dni i jest raz w roku. Żebyśmy mogli mówić o dużym wpływie takich wydarzeń na rozwój rynku hotelarskiego i turystyki biznesowej, musiałoby się ich odbywać kilka – kilkanaście w roku mówi Tomasz Piórkowski, General Manager Angelo Hotel Katowice.

 

Liczba gości, którzy pojawiają się na Europejskim Kongresie Gospodarczym, jest na tyle duża, że odwiedzający korzystają z bazy hotelowej nie tylko w samych Katowicach, ale w całej okolicy. Cieszy mnie fakt, że w Polsce organizuje się imprezy tego kalibru i co więcej, że korzysta na nich gospodarka miast regionalnych, bo kilkudniowe konferencje wiążą się nie tylko ze wzrostem obłożenia w hotelach, ale także ze zwiększoną aktywnością lokali gastronomicznych, środków transportu oraz obiektów handlowych. Ponadto, miasto zyskuje również wizerunkowo, jako miejsce otwarte na turystykę biznesową i zdolne obsłużyć duże konferencje. Ważne jest natomiast, aby takie wydarzenia odbywały się regularnie mówi Monika Rajska-Wolińska, Partner w Colliers International, Dyrektor Zarządzający firmy w Polsce.

 

Przy organizacji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, każdego roku pracuje około 3 000 osób.

***

Wiodące nurty tematyczne tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego objęły: wzrost gospodarczy, przyszłość strefy euro, globalizację, politykę energetyczno-klimatyczną i rolę Europy Centralnej. W zakresie tematycznym V EEC znalazły się także najistotniejsze kwestie dla przyszłości takich dziedzin gospodarki i życia publicznego jak: finanse, górnictwo, samorządy i polityka regionalna, infrastruktura, transport, budownictwo i nieruchomości, motoryzacja oraz innowacje.

 

Ważną częścią Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 było Forum Gospodarcze Afryka-Europa Centralna, podczas którego w Katowicach spotkały się osoby zaangażowane we współpracę z krajami Afryki, inwestorzy, przedstawiciele organizacji biznesowych, politycy i specjaliści w dziedzinie stosunków międzynarodowych, reprezentanci rządów i biznesu z takich krajów jak Angola, Kenia, Namibia, Nigeria, Ruanda, Senegal, Tanzania, Uganda oraz Zambia. W ramach V EEC odbyło się także II Forum Gospodarcze Chiny-Europa.

 

Najważniejsze merytoryczne wnioski, przewodnie tezy dotyczące kluczowych kwestii dla przyszłości Europy, najbardziej reprezentatywne, najczęściej powtarzające się stwierdzenia i opinie z V Europejskiego Kongresu Gospodarczego zostaną w opublikowane w postaci raportu. Zostanie on wysłany do wyselekcjonowanego grona europejskich i krajowych decydentów, europosłów, przedstawicieli Komisji Europejskiej, polityków, czołowych przedstawicieli biznesu i świata nauki.

 

V Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbył się w dniach 13-15 maja br., na półtora miesiąca przed zakończeniem polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej (V4). Wydarzenie zainaugurowali ministrowie gospodarek krajów europejskich, m.in.: Martin Kuba, Minister Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej, Tomáš Malatinský, Minister Gospodarki Słowacji, Janusz Piechociński, Wicepremier, Minister Gospodarki RP, Mihaly Varga, Minister Gospodarki Narodowej Węgier oraz Varujan Vosganian, Minister Gospodarki Rumunii.

 

Wśród Gości specjalnych Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 byli m.in.: Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, El Hadji Malick Gakou, Minister Handlu, Przemysłu i Sektora Nieformalnego Senegalu w latach 2012-2013, Elham Mahmood Ahmed Ibrahim, Komisarz ds. Infrastruktury i Energetyki Unii Afrykańskiej, James L. Jones, Emerytowany Generał Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki, Doradca Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych w latach 2009-2010, Naczelny Dowódca NATO w latach 2003-2006, Marcin Korolec, Minister Środowiska RP, Horst Köhler, Prezydent Niemiec w latach 2004-2009, Dyrektor Zarządzający Międzynarodowym Funduszem Walutowym w latach 2000-2004, Prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w latach 1998-2000, Jan Kulczyk, Przewodniczący Rady Nadzorczej Kulczyk Investments, Założyciel CEED Institute, Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP w latach 1995-2005, Ivan Mikloš, Członek Narodowej Rady Słowacji, Wicepremier, Minister Finansów Słowacji 2010-2012, Laura Alcântara Monteiro, Sekretarz Stanu ds. Gospodarki w Ministerstwie Gospodarki Angoli, Andris Piebalgs, Komisarz UE ds. Rozwoju, Janez Potočnik, Komisarz UE ds. Środowiska, Wylbur Simuusa, Minister Gruntów, Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska Zambii, Matti Vanhanen, Premier Finlandii w latach 2003-2010, Dyrektor Zarządzający Związku Fińskich Firm Rodzinnych oraz Gao Xiqing, Prezes China Investment Corporation.

 

*badania wśród uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 na reprezentatywnych próbach badawczych przeprowadził instytut badawczy BCMM – badania marketingowe w dniach 22 maja-6 czerwca br.

 

***
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach
to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej,
trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości
świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii.
W 100 sesjach tematycznych, debatach i imprezach towarzyszących EEC udział bierze
około 6000 gości z Polski i z zagranicy.

 

Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.

 

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.

###

Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym www.eecpoland.eu

Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP SA – www.ptwp.pl 

Zapraszamy również:

Wirtualne biuro prasowe: http://media.eecpoland.eu/

 

Nadesłał:

ImagoPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl