Fabryka Pilkington Automotive w Chmielowie – Przemysłową Inwestycją Roku
Rozbudowa zakładu Pilkington Automotive Poland w Chmielowie została uznana jedną z najważniejszych inwestycji przemysłowych w Polsce w 2014 roku. Wyróżnienie przyznano w uznaniu wysokości nakładów, liczby nowych miejsc pracy, a także wpływu na otoczenie lokalne i zmniejszanie bezrobocia.
Dnia 15 kwietnia 2015 r. w Warszawie miało miejsce I Ogólnopolskie Forum Inwestycji Przemysłowych, poświęcone zagadnieniom rozwoju gospodarczego Polski, wsparcia ze strony Specjalnych Stref Ekonomicznych i władz samorządowych oraz obecnej perspektywie unijnej. Wydarzeniu towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu Przemysłowa Inwestycja Roku, wyłaniającego najciekawsze i najważniejsze przedsięwzięcia, o największym wypływie na unowocześnienie i rozwój gospodarczy Polski. Pilkington Automotive Poland, należący do NSG Group producent szyb samochodowych, został laureatem dwóch kategorii konkursu. Realizowana przez japoński koncern rozbudowa zakładu szyb samochodowych w Chmielowie k. Tarnobrzega została uznana jedną z trzech najważniejszych Zagranicznych Inwestycji Roku 2014. Kapituła konkursu doceniła wysokość nakładów, 300 nowych miejsc pracy, a także możliwość transferu technologii.
Rozbudowa chmielowskiej fabryki zajęła trzecie miejsce także w kategorii Inwestycja Roku w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Wyróżniono w niej działania o największej liczbie utworzonych miejsc pracy i najwyższych nakładach, wpływających bezpośrednio na otoczenie lokalne, w tym na zmniejszanie bezrobocia. „Możliwość inwestowania w Tarnobrzeskiej SSE była jednym z ważniejszych czynników, które zdecydowały o lokalizacji inwestycji NSG Group właśnie w Polsce" - mówił Grzegorz Kociubowski, dyrektor zakładu Pilkington Automotive Poland w Chmielowie. „Cieszymy się, że nasza obecność w regionie przekłada się jego rozwój gospodarczy i zwiększanie aktywności zawodowej mieszkańców".
Fabryka w Chmielowie jest drugim, obok Sandomierza, zakładem produkcyjnym Pilkington Automotive Poland w Polsce. Powstają w niej innowacyjne szyby samochodowe dla czołowych światowych marek, takich jak General Motors, Ford, Volkswagen, Fiat, a także szyby do pojazdów ciężarowych MAN, DAF, Mercedes i Volvo. Realizowana obecnie inwestycja w rozbudowę fabryki obejmuje zwiększenie powierzchni zakładu, budowę drugiej hali magazynowej, a także zakup nowej linii do hartowania szyb samochodowych w nowoczesnej technologii, wraz z linią do instalowania dodatkowych elementów na szybach bocznych laminowanych i z powłoką hydrofobową. Inwestycja przewiduje zakup infrastruktury technicznej, wyposażenia technicznego, socjalnego i biurowego, niezbędnego do funkcjonowania linii.
Budowa fabryki w Chmielowie, o łącznej wartości 450 mln zł, jest jedną z największych inwestycji zagranicznych ostatnich lat. W jej wyniku zatrudnienie znalazło już 800 osób, kolejnych 200 miejsc pracy utworzono w firmach kooperujących - zajmujących się transportem wewnętrznym, ochroną czy sprzątaniem. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.5 „Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki", współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Organizatorem konkursu Przemysłowa Inwestycja Roku jest serwis Tereny Inwestycyjne Info. Do udziału zgłoszono kilkadziesiąt firm polskich i zagranicznych, które ocenione zostały w siedmiu kategoriach: Polska Inwestycja Roku, Zagraniczna Inwestycja Roku, Inwestycja Roku w Polsce Wschodniej, Inwestycja Roku w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, Inwestycja Roku Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Ekologiczna Inwestycja Roku oraz Innowacyjna Inwestycja Roku Wyboru dokonała Kapituła składająca się z przedstawicieli Business Centre Club, Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Krajowej Izby Gospodarczej, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce.
Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 15 kwietnia 2015 r., w Pałacu Lubomirskich w Warszawie.