Film dokumentalny "11 września. Pytania bez odpowiedzi"
To jeden z najbardziej komentowanych dokumentów ostatnich lat. Film „11 września. Pytania bez odpowiedzi” przywołuje widok, o którym miliony ludzi wolałoby zapomnieć: walące się wieże WTC. Tym razem przyjrzymy się tym wydarzeniom bardziej dociekliwie, uzbrojeni w sensacyjne fakty. Szokujące fakty na
Jeśli zapyta się przypadkowo spotkaną osobę, co robiła, gdy wiadomość o ataku na World Trade Center obiegła świat, zapewne dokładnie zrekonstruuje ten konkretny moment w czasie, mimo że rozegrał się dziewięć lat temu.
Wydarzenia z 11 września 2001 roku wstrząsnęły całym światem i uświadomiły ludzkości, jak wielkim zagrożeniem jest międzynarodowy terroryzm.
W atmosferze paniki i niedowierzania nikt nie zdobył się na odwagę, by zadać kilka pytań dotyczących tamtej tragedii. Jak bowiem wyjaśnić, że armia amerykańska pozwoliła porwanemu samolotowi zniknąć na ponad dwie godziny? Dlaczego - mimo obecności osiemdziesięciu kamer - brak choćby jednego zdjęcia ukazującego uderzenie samolotu w gmach WTC? Czemu metalowy szkielet gmachu pospiesznie wysłano zagranicę i tam przetopiono, gwałcąc tym samym amerykańskie prawo federalne? I wreszcie, czy to jedynie zbieg okoliczności, że tego samego dnia rano wiceprezydent Dick Cheney nadzorował przebieg gier wojennych, których scenariusze obejmowały m.in. porwanie samolotu?
Nad wszystkimi tymi pytaniami głowił się Dylan Avery, młody filmowiec, który - pragnąc poznać prawdę - przeprowadził prywatne śledztwo, a jego wyniki przedstawił w formie filmu dokumentalnego, zrealizowanego na... laptopie. Skromna produkcja szybko stała się przebojem Internetu, doczekawszy się ponad 125 milionów wyświetleń i tłumaczeń na 26 języków. Zachęcony jej powodzeniem, Avery zrealizował poszerzoną, znacznie bardziej profesjonalną kontynuację. „11 września . Pytania bez odpowiedzi" to już czwarta aktualizacja dochodzenia ambitnego filmowca, nakręcona kosztem pięćsetkrotnie większym niż budżet pierwszej wersji filmu.
Wraz z odejściem George'a W. Busha i jego gabinetu wiele informacji dotyczących zamachu z 11 września powinno doczekać się szerszego omówienia. Taki cel przyświeca właśnie filmowi Avery'ego. Jeżeli niesławny zamach nie został zorganizowany przez przywódców USA, to wiele szczegółów jego przebiegu nadal niepokoi. Dokument „11 września. Pytania bez odpowiedzi" rzuca światło na okryty mrokiem zagadki najgłośniejszy zamach terrorystyczny.
11 WRZEŚNIA. PYTANIA BEZ ODPOWIEDZI
Film dokumentalny, 98 min.
Reżyseria: Dylan Avery
najbliższe emisje
11.09, so, godz. 22.35
Nadesłał:
ARBOvision
|