Folik – w trosce o przyszłą mamę i jej dziecko


2013-04-11
Kwas foliowy jest niezbędnym związkiem wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, w szczególności kobiet w wieku rozrodczym i w pierwszym trymestrze ciąży.
Jego dostarczenie w tym okresie życia jest niezwykle ważne, ponieważ kwas foliowy nie tylko chroni zdrowie przyszłej mamy, ale także zapewnia dziecku odpowiednie warunki rozwoju. Z tego powodu kobiety planujące ciążę i będące w jej początkowym okresie powinny sięgać po preparaty z kwasem foliowym, takie jak na przykład Folik. 

Folik sprzymierzeńcem kobiet w ciąży
 
Kwas foliowy, witamina z grupy B, odkryta na przełomie lat 30. i 40. XX wieku jest najlepiej przyswajalnym związkiem z grupy folianów. Dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog i położnik podkreśla: Optymalna dawka kwasu foliowego stosowana przez okres co najmniej trzech miesięcy przed planowaną ciążą oraz u kobiet ciężarnych wynosi 0,4 mg dziennie. Kwas foliowy bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie kobiety - reguluje wzrost, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego i nerwowego, pobudza procesy krwiotwórcze, bierze udział w zachowaniu kodu genetycznego oraz decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym.

Optymalna dieta i suplementacja – najlepszy duet
 
Foliany są obecne w produktach spożywczych, pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego, m.in. w zielonych warzywach liściastych, takich jak kapusta, sałata, brukselka i szpinak, w drożdżach, ziarnach zbóż, orzechach, pietruszce, malinach czy też podrobach1, ale ich ilość dostarczana wraz z pożywieniem nie jest wystarczająca. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych w Polsce, aż 90% kobiet i 80% mężczyzn spożywa mniej kwasu foliowego niż głoszą zalecane normy2. Niedobór lub brak kwasu foliowego w diecie wpływa na zaburzenia wielu procesów metabolicznych, a przede wszystkim powoduje ciężkie upośledzenia u płodu, tzw. powstawanie wad wrodzonych cewy nerwowej (WCN). Wady cewy nerwowej to wrodzone nieprawidłowości rozwojowe u potomstwa ujawniające się m.in. 
w postaci bezmózgowia, przepuklin oponowych i  oponowo – rdzeniowych3.
W niektórych przypadkach brak kwasu foliowego może prowadzić także do niedokrwistości, spowolnienia podziału komórek, zahamowania wzrostu oraz upośledzenia funkcji układu nerwowego1. 

Z tego powodu rekomenduję stosowanie kwasu foliowego (np. Folik) wszystkim moim pacjentkom, które planują ciążę lub są w jej pierwszym trymestrze – podsumowuje dr n. med. Grzegorz Południewski.

Przypisy:

1. Cieślik E, Kościej A. Kwas foliowy – występowanie i znaczenie. Probl Hig Epidemiol 2012, 93(1): 1-7.
2. Waśkiewicz A, Sygnowska E, Broda G. Dietary intake of vitamins B6, B12 and folate in relation to homocysteine serum concentration in the adult polish population – WOBASZ Project. Kardiol Pol 2013, 68: 275-282. [W:] Cieślik E, Kościej A. Kwas foliowy – występowanie i znaczenie.
3. Zapobieganie wrodzonym wadom cewy nerwowej, praca zbiorowa pod red. Brzezińskiego Z.J., Helwich E., Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2000. 

Więcej informacji: http://www.swiadomemacierzynstwo.pl i  http://www.folik.pl/

Nadesłał:

MCConsultants

Wasze komentarze (3):

  • avatar
    ciutecat , 2018-02-18 13:55:48

    Również polecam mamadha premium, te tabletki mnie uratowały bo bardzo nie lubię ryb. Poza tym zawierają magnez, który raczej trudno znaleźć w innych suplementach tego typu, bardzo dużo ludzi ma niedobór magnezu nawet nie będąc w ciąży- kawa i stres ;)

  • avatar
    drowsygurl , 2018-01-26 15:45:26

    Ja brałam mamadha premium i też byłam bardzo zadowolona. Nie trzeba łykać kilkunastu tabletek, a dietę ciężko utrzymać w zimę, zresztą stres też dokłada swoje ;)

  • avatar
    Melissa , 2014-08-11 11:28:02

    Kwas foliowy jest bardzo potrzebny dla rozowju naszego dziecka. Ja w ciązy i jeszcze przed przyjmowałam Folik raz dziennie - a to wszystko dla zdrowia mojego maluszka.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl