Formalności pogrzebowe krok po kroku


2014-11-06
Śmierć nierzadko spada na nasze rodziny nieoczekiwanie. Będąc pod wpływem silnych emocji, musimy jednak dopełnić wszelkich formalności związanych z organizacją ceremonii pogrzebowej . Przedstawiamy więc rzeczowo, o czym należy pamiętać w tych trudnych dla nas chwilach.

Karta zgonu – w zależności od tego, w jakiej sytuacji nastąpił zgon, różne osoby zobligowane są do jego stwierdzenia i wystawienia karty zgonu. Jeśli do śmierci doszło w domu, kartę zgonu wystawia wezwany do stwierdzenia zgonu lekarz. W przypadku nagłego wypadku, do którego wzywane jest pogotowie, istnieją dwie możliwości: jeśli pogotowi dotrze już po zgonie, jego lekarz wystawia dokument stwierdzający zgon, natomiast kartę zgonu – na jego podstawie – wystawia odpowiedni lekarz. Jeśli natomiast pogotowie zastanie poszkodowanego przy życiu, jednak mimo pomocy dojdzie do jego zgonu, wtedy lekarz pogotowia stwierdza zgon i wypełnia kartę zgonu. Jeżeli do śmierci doszło w szpitalu, odpowiedni dokument uzyskamy w ruchu chorych.

Przewiezienie zwłok – niezbędne będzie zawiadomienie zakładu pogrzebowego, który przetransportuje ciało zmarłego do kostnicy.

Akt zgonu – otrzymamy go w Urzędzie Stanu Cywilnego, do którego powinniśmy udać się wraz z wypisaną przez lekarza kartą zgonu.

Zakład pogrzebowy – kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji dotyczącej tego, któremu zakładowi pogrzebowemu zlecimy zorganizowanie ceremonii. Wart skorzystać z usług firm o dłuższej tradycji, która nie tylko doradzi w kwestiach związanych z wyborem trumny, urny czy stroju dla zmarłego, ale także na zlecenie zapewni stosowną oprawę w postaci muzyki na żywo bądź prezentacji multimedialnej.

Niezbędne w zakładzie pogrzebowym dokumenty to: karta i akt zgonu, dowód osobisty współmałżonka zmarłego, NIP zmarłego oraz współmałżonka , a także ich karty ZUS.

Zasiłek pogrzebowy – przysługuje on osobie, która pokrywa koszty pogrzebu w przypadku, gdy zmarły był ubezpieczony, posiadał uprawnienia rentowe lub emerytalne, był członkiem rodziny wpisanym do ubezpieczenia osoby ubezpieczonej lub pobierającej rentę bądź emeryturę.

W ZUS-ie niezbędne będzie przedstawienie odpisu aktu zgonu, oryginałów poszczególnych rachunków, dokumentu potwierdzającego pokrewieństwo oraz złożenie wypełnionego wniosku o wypłatę środków (ZUS Z-12).


Nadesłał:

Majkel007

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl