Formy wsparcia dla osób starszych i potrzebujących


2014-12-23
Od wieków mówi się, że człowiek jest istotą społeczną. Rzeczywiście - jesteśmy bardzo aktywni na społecznej scenie, jednak tylko do pewnego wieku.
Później przychodzi nam mierzyć się ze starością - szczęśliwcy robią to w gronie rodziny, zaś Ci, którzy mieli nieco mniej szczęścia bardzo często trafiają do domu opieki.

Różne formy wsparcia - różne potrzeby

Na całe szczęście w Polsce istnieje przynajmniej kilka rodzajów ośrodków, w których wsparcie mogą otrzymać osoby starsze oraz takie, które znalazły się w ciężkiej sytuacji. Warto pamiętać o tym, że w przypadku większości usług opiekuńczych lub specjalistycznych należy w pierwszej kolejności udać się do ośrodka pomocy społecznej, który potwierdzi konieczność korzystania z takich świadczeń.

Mówiąc o formach wsparcia, warto nieco przybliżyć dynamikę działania poszczególnych ośrodków, możemy tu bowiem wymienić środowiskowe domy samopomocy, dzienne domy pomocy czy domy pomocy społecznej.

W większości są to ośrodki finansowane przez gminy, jeśli jednak mowa o środowiskowych domach samopomocy o profilu pomocy osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne, to finansowane są one z budżetu państwa.

Pewną formą wsparcia są domy opieki dla seniorów - często są to jednak ośrodki prywatne, za pobyt w których trzeba zapłacić. Zarówno o nich, jak i o domach pomocy społecznej będzie mowa w dalszej części artykułu.

Dom pomocy społecznej - instytucjonalne wsparcie dla tych, którzy nie poradzą sobie sami

Istnieje pewna grupa osób, która nie kwalifikuje się do leczenia szpitalnego, jednak ze względu na pewne uwarunkowania, na przykład sędziwy wiek, nie jest w stanie poradzić sobie sama. To forma wsparcia instytucjonalnego, a założenia leżące u podstaw organizacyjnych takich ośrodków to między innymi założenie o możliwie maksymalnym dostosowaniu warunków i charakteru domu do sprawności i stanu zdrowia mieszkańców oraz dbanie o to, by podopieczni czuli się w nich jak najlepiej. Warto też na samym początku uzmysłowić sobie, że warunki, które tu panują są przeciętne, jednak - w większości przypadków - dla osób, które tu trafiają są to prawdziwe luksusy. Dom opieki niejednokrotnie staje się dla potrzebujących namiastką prawdziwego domu.

Domy seniora - miejsce, w którym przeżywa się pogodną starość czy sposób na "pozbycie się problemu"?

Zazwyczaj, gdy w rozmowie padnie sformułowanie "dom opieki" wzbudza to wśród rozmówców bardzo emocjonalne nieraz reakcje. Nie ma się czemu dziwić, domy te owiane są raczej stereotypową, negatywną sławą. Były to miejsca, do których można było zapisać osobę starszą po to, by nie "zawadzała"  w codziennym życiu - i choć taki obraz nie ma już prawie niczego wspólnego z tym, jak obecnie funkcjonują placówki dla osób starszych, niesmak pozostał.

W dzisiejszych czasach domy opieki dla osób starszych to bardzo dobrze wyposażone ośrodki współpracujące z lekarzami oraz zapewniające całodobową opiekę i pomoc dla tych, którzy jej potrzebują. Często zaś trafiają tu osoby cierpiące na chorobę Parkinsona, otępienie starcze lub chorobę Alzheimera. Odpowiednio przeszkolone opiekunki, pielęgniarki oraz wolontariuszki zaopiekują się chorymi osobami odciążając w ten sposób ich rodziny. Rodziny mogą za to do woli odwiedzać mieszkańców takich ośrodków.

Warto wspomnieć, że zapewniona jest tutaj nie tylko opieka medyczna - dba się tu również o to, by osoby starsze rozwijały swoje zainteresowania - organizuje się więc w tym celu różne zajęcia.

Dobra rada: bądźmy ludźmi

A to, że ktoś korzysta z pomocy domu opieki społecznej, albo spędza starość w domu dla seniora, nie sprawia, że staje się on mniej wartościowym człowiekiem. Warto pamiętać o tym wtedy, gdy widząc starsze osoby zaczniemy myśleć stereotypowo o nich lub o ich rodzinach.  Nie wiemy co się w nich wydarzyło, więc zamiast oceniać, cieszmy się z tego, że potrzebująca osoba otrzymała wsparcie.

Nadesłał:

otoja

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl