Gimnazjaliści uczą się przedsiębiorczości.


Gimnazjaliści uczą się przedsiębiorczości.
2014-04-10
Zakładają firmy, prowadzą badania rynku, mierzą się z finansami. Na razie wirtualnie. Uczniowie Społecznego Gimnazjum nr 8 STO w Białymstoku biorą udział w projekcie "Młodzi przedsiębiorczy".

W kolejnej edycji projektu Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie uczestniczą trzy grupy uczniów klasy pierwszej gimnazjum przy Fabrycznej.

- Zareagowali bardzo entuzjastycznie, gdy im to zaproponowałam – mówi Joanna Bezzubik, opiekunka szkolnego koła przedsiębiorczości. - Zgłosiło się 13 młodych ludzi, którzy założyli wirtualne firmy, zajmujące się tym, co rzeczywiście ich interesuje: modą, dekupażem i militariami. Mam nadzieję, że dzięki uczestnictwu w  projekcie będą mieli pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości, do założenia własnego biznesu i będą do tego przygotowani.

Na platformie e-learningowej CEO, zespoły: "Sport4fun", "Apolla de coupage" i "Corpus delicti", przejdą przez wszystkie najważniejsze etapy tworzenia przedsiębiorstwa w ramach kursu: "Zakładamy i prowadzimy firmę".

Kurs ten składa się z pięciu modułów: „Zakładamy i rejestrujemy firmę”, „Badanie rynku i konkurencji”, „Strategia marketingowa”, „Finanse w firmie”, Podsumowanie - analiza SWOT” oraz z  prezentacją projektu. Głównym zadaniem pierwszego modułu było założenie wirtualnego przedsiębiorstwa, wybranie rodzaju działalności, nadanie mu nazwy oraz jego wirtualna rejestracja. W drugim - uczniowie muszą przeprowadzić badanie rynku, konkurencji i konsumenta.

- Praca w projekcie wymaga od nas zaangażowania, myślenia, uczy współpracy – mówią Ola Pietruska i Zuzia Parfienowicz z zespołu "Sport4fun" -  Część swojego wolnego czasu przeznaczamy na wykonywanie kolejnych zadań. 

- W module drugim, który realizujemy jest ich aż 12. To dla nas wyzwanie a my stawiamy sobie ambitne cele – dodaje Paulina Łajkowska

Później uczniowie opracują działania marketingowe i zmierzą się z finansami przedsiębiorstwa. Dowiedzą się ile pieniędzy potrzeba na otwarcie biznesu czy jakie comiesięczne obciążenia związane są z prowadzeniem firmy. Wszystkie zadania w programie mają charakter symulacji.

- Uczestnicząc w „Młodych przedsiębiorczych” nauczymy się jak założyć firmę, teraz wirtualną – podkreśla Kaja Bezzubik z zespołu  "Corpus delicti"- Traktujemy to jako dobrą zabawę, poszerzenie horyzontów.

- Nie ponosimy żadnego ryzyka, ale nie chcielibyśmy też zbankrutować. Ważna jest tutaj praca zespołowa i terminowość. Wszystko musi być zrobione na wyznaczony z góry czas!- dodaje Roman Chomko.

Warunkiem realizacji kolejnych modułów jest zaliczenie poprzednich. Moderatorzy CEO nadzorujący prace zespołów udzielają wskazówek i służą pomocą. Oprócz zadań, na platformie kursu, dostępna jest biblioteczka z materiałami potrzebnymi do realizacji kolejnych zadań. 

W ramach kursu uczniowie wezmą udział w spotkaniu online z ekspertem  przedsiębiorczości społecznej i założycielką CEO - Alicją Pacewicz.

- Uczestnicząc w programie uczniowie zdobywają wiedzę, praktyczne umiejętności, rozwijają kreatywność, a także kształtują  postawy przedsiębiorcze -  podsumowuje Ewa Drozdowska, dyrektor szkoły przy Fabrycznej.- W wirtualnej rzeczywistości młodzi ludzie zbierają doświadczenia, które mogą zaowocować w ich przyszłym, dorosłym życiu. 

Nadesłał:

Masz-Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl