Grand Press Photo w Bonarce


Grand Press Photo w Bonarce
2017-10-13
Jak wygląda najlepsze polskie zdjęcie reporterskie? I ponad 200 innych, również wybitnych? Do zobaczenia na wystawie dokumentującej prestiżowy konkurs fotografii prasowej: Grand Press Photo. W Bonarce dostępnej od 17 października do 7 listopada. W ramach wystawy odbędą się warsztaty z Tomaszem Padło

Do obejrzenia najlepszych zdjęć prasowych 2016 r. zapraszają: Partner Wystawy Miejskiej - Bonarka City Center oraz organizator konkursu - magazyn „Press". Na wystawie zaprezentowanych zostanie
68 finałowych zdjęć pojedynczych, 10 fotoreportaży, dwa nagrodzone projekty dokumentalne i jedno portfolio.

Organizowany przez „Press" Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo to najbardziej prestiżowy w Polsce środowiskowy konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Tradycją tego konkursu jest, że przewodniczącym jury i osobą, do której należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć, jest laureat World Press Photo. Dotychczas byli to: Francesco Zizola, Claus Bjorn Larsen, Jean-Marc Bouju, Eric Grigorian oraz Spencer Platt, Finbarr O'Reilly, Lucian Perkins, Jodi Bieber, Samuel Aranda, Paul Hansen, Christopher Morris, Kadir van Lohuizen. Oprócz laureata World Press Photo w jury konkursu zasiadają zawodowi fotoreporterzy i fotoedytorzy.

- Wybrane przez nas Zdjęcie Roku ma w sobie coś wyjątkowego z kilku powodów. Jest to związane z jego narracją, z historią, jaką ilustruje, lecz jest w nim też coś ponad to, pewna wartość, która nadaje mu wymiar uniwersalny. Ta fotografia daje nam okazję do zastanowienia się nad rolą kobiety we współczesnym społeczeństwie - mówi Francesco Zizola z agencji NOOR, przewodniczący jury.

Autorem Zdjęcia Roku jest Anna Bedyńska - a zwycięska fotografia przedstawia Wasilija i jego matkę, która poświęciła życie na walkę z systemem rosyjskiego sądownictwa, by wyciągnąć syna z kolonii karnej (gdzie spędził 13 lat), udowadniając, że jest jednak niewinny.

Wśród zdjęć pojedynczych i fotoreportaży nagrody przyznano w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. W nowej kategorii Portfolio mogli konkurować studenci szkół fotograficznych, wydziałów i kierunków ze specjalizacją fotografia, którzy nie zajmują się zawodowo fotografią prasową.

Te wyjątkowe prace wybrało jury spośród 5,2 tys. nadesłanych na konkurs. Na wystawie zobaczymy m.in. przemawiające do wyobraźni zdjęcie zrobione podczas zamieszek pod komisariatem ze Wrocławiu, gdzie zmarł 25-letni Igor Stachowiak; mocny kadr z Czarnego Marszu w Katowicach; urzekającą pięknem fotografię znad jeziora Urma w Iranie, która otrzymała Nagrodę Nikona - Mecenasa Konkursu.

Oglądając wystawę w Bonarce, przypomnimy sobie m.in. przeżycia, jakie towarzyszyły Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie; poznamy opowieść o „boskich dzieciach" w Tajlandii i przyczynach popularności lalek reborn w Polsce; zobaczymy obrazy z romskiego osiedla w słowackich Koszycach; przerażający reportaż z wojny narkotykowej na Filipinach; autorski zapis podróży po Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych z małym aparatem kompaktowym na kliszę - oraz wiele innych historii opowiedzianych kadrami przez fotoreporterów, którzy potrafią dostrzec to, co inni często pomijają.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku.

Mecenasem Grand Press Photo 2017 jest Nikon.

Partnerami konkursu i wystaw są: Adobe Stock i Provident.

Partnerami wystaw są: Drukarnia Andrus i ThyssenKrupp Energostal.

Patroni medialni: Gazeta Krakowska, naszemiasto.pl.

Nadesłał:

bezstronny22

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl