Granit, stal, emalia czy ceramika – jaki zlewozmywak wybrać?
Zlewozmywak to jeden z najbardziej i najczęściej eksploatowanych urządzeń kuchennych. Żadna kuchnia nie obejdzie się bez tego elementu wyposażenia. Każdy z materiałów, z których powstaje ma swoją specyfikę, swoje wady i zalety.
Zlewozmywak emalia
To najtańsza opcja na rynku, stąd też i najczęściej wybierana. Zlewozmywak taki stworzony jest ze stali nierdzewnej pokrytej warstwą emalii. Niska waga i łatwość utrzymania czystości oraz wspomniana cena to główne zalety takiego rozwiązania. Natomiast do wad tego typu zlewozmywaków trzeba zaliczyć podatność na uszkodzenia mechaniczne – warstwa emalii łatwo ulega odpryskom, więc należy uważać z ostrymi sztućcami. Poza tym emalia, najczęściej biała, nie oszałamia estetyką i stylem, choć wśród modeli znajdziemy różne kształty, nawet te bardziej wymyślne.
Zlewozmywak stalowy
Nieco większe walory estetyczne prezentują zlewozmywaki stalowe. Posiadają one kolor inox, który postrzegany jest jako uniwersalny, przez co pasuje do różnego rodzaju wnętrz. Podobnie jak zlewozmywaki emaliowe zlewozmywaki stalowe są stosunkowo tanie, ale i podatne na zarysowania. Poza tym, by utrzymać takie zlewy w czystości trzeba włożyć nieco więcej trudu, gdyż łatwo tu o brzydko wyglądające zacieki. Natomiast dobrze znoszą nawet agresywne detergenty i inne środki chemiczne, odporne są także na wysoką temperaturę.
Zlewozmywak granitowy
Odporne za to i niezwykle wytrzymałe są zlewozmywaki granitowe. Nie wymagają one zbytnich zabiegów pielęgnacyjnych, by prezentowały się estetycznie. Wiele ich rodzajów i faktur sprawia, że każdy znajdzie swój ulubiony kolor i wzór. Tego typu zlewozmywaki posiadają więc nie tylko spore walory praktyczne, ale i estetyczne. Niestety za te walory przyjdzie nam słono zapłacić. Dodatkowo zlewozmywaki granitowe nie należą do lekkich, co oznacza, że potrzeba specjalnie wytrzymałej konstrukcji szafki.
Zlewozmywak ceramiczny
Jeszcze droższym rozwiązaniem jest zlewozmywak ceramiczny. Ten materiał uznawany jest za najbardziej wytrzymały, wręcz niezniszczalny i odporny na zarysowania, żrącą chemię oraz bardzo wysoką temperaturę. Ceramika ma same zalety: nie odbarwia się, nie rdzewieje, nie osadza się na niej kamień. Wydaje się, że jedyną wadą tego rozwiązania jest bardzo wysoka cena.
Oczywiście, nie są to wszystkie stosowane materiały do produkcji zlewozmywaków, do innych, równie ciekawych rozwiązań należy zaliczyć zlewozmywaki ze stali chromowo-niklowej, czy dosyć popularnych w Polsce kompozytów – w tym wypadku jednak koniecznie trzeba uważnie się reputacji firmy go produkującej, wiele zależy od solidności wykonania takich zlewozmywaków.
Nadesłał:
monrou
|