Hakerzy polują na poświadczenia


Hakerzy polują na poświadczenia
2022-09-02
Bitdefender informuje, iż 62 proc. alertów wywiadowczych pochodzących z systemów MDR stanowią wycieki poświadczeń. Jednak istnieją stosunkowo proste i sprawdzone metody pozwalające do minimum ograniczyć ryzyko utraty danych uwierzytelniających.

Wycieki poświadczeń, czyli adresów e-mail użytkowników i odpowiadających im haseł do danej witryny lub aplikacji, pozostają od dłuższego czasu poważnym zagrożeniem dla organizacji. Z informacji pozyskanych od stycznia bieżącego roku przez systemy MDR firmy Bitdefender wynika, że wycieki poświadczeń stanowią aż 62 proc. wszystkich alertów. W ciągu ostatnich dwóch lat wektory ataków są niezależne od branży i lokalizacji, a ich liczba cały czas rośnie.

 

Raport z dochodzeń dotyczących naruszenia danych firmy Verizon wskazuje, że udział poświadczeń we wszystkich danych skompromitowanych w wyniku ataków typu APT (Advanced Persistent Threat) w 2021 roku wynosił 42 proc. Autorzy publikacji stwierdzają: „jeśli możesz uzyskać dostęp do zasobu bezpośrednio przez Internet, po prostu wprowadzając dane uwierzytelniające, przestępcy też mogą to zrobić”.

 

Poświadczenia są sprzedawane i dystrybuowane w Darknecie. Bitdefender zwraca uwagę na fakt, iż w wielu organizacjach korzystających z modeli pracy hybrydowej i zdalnej, urządzenia osobiste są martwym punktem. Oprogramowanie szpiegujące może wpływać na komputery osobiste oraz urządzenia mobilne Apple i Android. Atakujący zwykle próbują złapać niczego niepodejrzewających użytkowników logujących się do ważnych zasobów finansowych lub służbowych. Problem polega na tym, że urządzenia osobiste mogę nie mieć zaktualizowanych aplikacji bezpieczeństwa.

 

Napastnicy mają co najmniej kilka sposobów na złamanie poświadczeń. Mogą używać kombinacji nazw użytkowników, wiadomości e-mail i ujawnionych haseł, aby uzyskać wstępny dostęp za pośrednictwem portali internetowych lub innych zdalnych dostępów za pomocą ataków brute-force lub upychania poświadczeń. Spamerzy oraz inne ataki socjotechniczne, takie jak phishing i spearphishing, mogą również wykorzystywać wiadomości e-mail do atakowania korporacyjnych lub osobistych wiadomości e-mail, które prawdopodobnie są aktywne.

 

Specjaliści z firmy Bitdefender zalecają stosowanie pewnych środków bezpieczeństwa, które można zastosować, aby ograniczyć do minimum ryzyko wycieku poświadczeń.

 

1.                  Stosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego.

2.                  Przeszukiwanie i wykrywanie w Darknecie ujawnionych danych.

3.                  Firmowe adresy e-mail powinny być używane tylko na kontach firmowych.

4.                  Zastosowanie silnych haseł.

5.                  Używanie menedżera haseł.

6.                  Jeśli to możliwe, włączyć uwierzytelnianie bez hasła, takie jak OIDC (OpenID Connect), w narzędziach organizacji.

7.                  Wdrożenie reputacji adresów IP/URL dla punktów końcowych, aby zablokować dostęp do witryn wykradających dane uwierzytelniające.

 

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl  

Nadesłał:

Marken

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl