Historia klocków LEGO
Klocki LEGO to znacznie więcej niż tylko zestaw do konstrukcji. Kanciaste imperium obejmuje parki zabaw, seriale, gry komputerowe, a nawet kinowe hity. Gdzie i kiedy podłożono pierwszą cegiełkę pod ten gmach?
Zastał Danię drewnianą...
Historia marki zaczyna się w 1916, gdy Ole Kirk Christiansen kupuje warsztat stolarski w duńskim Bille. Interes się kręcił aż do czasów Wielkiego Kryzysu, kiedy to ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie musiał przerzucić się na tworzenie miniatur produktów do potrzeb projektowych. Mniejsze wersje codziennych przedmiotów tak przypadły mu do gustu, że w 1932 przestawił się na produkcję drewnianych zabawek, z początku niezbyt lukratywną.
Nowa działalność potrzebowała także nowej nazwy, więc w 1935 wskutek przeprowadzonego wśród rodziny i pracowników konkursu wybrane zostało słowo „LEGO”, które było skróconą wersją sformułowania „leg godt” - baw się dobrze.
...a zostawił plastikową
Po II Wojnie Światowej technologia masowej produkcji z plastiku stała się dostępniejsza. Do Bille trafiła w 1948 roku, a już w 1949 zaczęła się produkcja pierwszych klocków LEGO, wzorowanych dość mocno na patencie angielskiej firmy Kiddicraft. Następna dekada to próba przeforsowania „systemu” zestawów, które tworzyłyby złożone z wielu elementów środowisko zabawek.
W 1958 umarł założyciel firmy, a stery przejął jego syn Godtfred. Firma nie miała szczęścia w nowej dekadzie, ponieważ całość ich drewnianej ofert strawił pożar w 1960 roku. W 1963 do produkcji klocków zaczęto stosować tworzywo ABS (używane do dziś), a rok później rozpoczęto dołączać do każdego zestawu instrukcję ułożenia.
Świat to zestaw klocków połączonych
Już w 1968 w Bille otwarto pierwszy Disneyland, zaś rok później do sprzedaży weszły klocki dla dzieci z serii Duplo. Przełomowy dla popularności LEGO okazał się rok 1974 i wprowadzenie postaci „ludzika”, czyli figurki z ruchomymi rękoma i odczepianym torsem oraz główką. Z czasem uśmiechnięty, żółty człowieczek stał się symbolem nie tylko popularnej firmy, ale także kreatywnej zabawy w konstrukcje. Lata 80. to rozwój zapoczątkowanej w 1979 tendencji tematycznych zestawów, z których pierwsza była seria kosmiczna.
Z czasem firma, dalej utrzymując swoje edukacyjne podejście, stała się liderem zabawek na całym świecie, dzisiaj z linii produkcyjnych zjeżdża ponad 20 miliardów osobnych klocków, a w plastikowej formie zostali uwiecznieni bohaterowie sagi „Star Wars”, nastoletni czarodziej Harry Potter, herosi komiksowi ze światów DC i Marvel czy choćby postacie z książek i filmów „Władca Pierścieni”.
Nadesłał:
b.zalew
|