Historia pewnego projektanta
![]() |
Gdy do pracowni projektowej wkracza klient aby oznajmić, iż chce aby zaprojektować mu ogród rozpoczyna się kolejna wielka przygoda projektanta. Przygoda inna niżeli każda poprzednia tak samo jak inny jest każdy zaprojektowany przez niego ogród. Gdy do pracowni projektowej wkracza klient aby oznajmić, iż chce aby zaprojektować mu ogród rozpoczyna się kolejna wielka przygoda projektanta. Przygoda inna niżeli każda poprzednia tak samo jak inny jest każdy zaprojektowany przez niego ogród.
Większość ludzi nie mających styczności z tą branżą w chwili gdy już spotykają osobę projektującą tereny zieleni jest przeświadczona jakże wspaniałym zajęciem i sposobem na życie jest bycie projektantem ogrodów...i jest to najprawdziwsza prawda ! Jednakże nie jest to jak mogłoby się wydawać praca wyłącznie z roślinami, jest to etap końcowy tworzenia projektu polegający na wizycie w szkółkach z roślinami w celu wybrania tychże, które zostały zastosowane w planie projektu. Aby jednak do tego momentu dobrnąć projektant spędza niejednokrotnie, w zależności od złożoności projektu od kilku to kilkudziesięciu godzin tworząc wpierw koncepcję, a następnie na jej podstawie projekt właściwy przelewając na papier całą posiadaną
wiedzę i umiejętności aby zrealizowany w przyszłości na podstawie owego projektu ogród, park, skwer bądź inna realizacja miała wyjątkowy i indywidualny charakter.
Abyśmy więc przebywając w takim miejscu, czy to będzie ogród przydomowy, park, skwer osiedlowy mogli poczuć i powiedzieć, że posiada ono taki bądź inny charakter jego budowa musi opierać się na sensownych, przemyślanych rozwiązaniach technicznych, Zastosowane kompozycje roślinne, stworzone ciągi komunikacyjne, nadanie poszczególnym częściom projektowanego terenu ich przeznaczenia ( rekreacyjny, wypoczynkowy, reprezentacyjny) nie mogą opierać się na przypadkowości, lecz celowym ich usytuowaniu. Każde zastosowane
w projekcie rozwiązanie musi mieć uzasadnienie względem innego, przykładem może być umiejscowienie roślin. Część tak zwanych roślin cienioznośnych jak sama nazwa wskazuje sadzona jest w cieniu gdyż nie znoszą one silnego nasłonecznienia, inne zaś aby w pełni mogły cieszyć nas swym pięknem potrzebują ziemi zasobnej w większą ilość pewnych substancji mineralnych, które to z kolei mogą przyczyniać się do pogorszenia kondycji jeszcze innych roślin. Tak więc każdy naniesiony przez projektanta na kalkę element czy też roślina musi być dobrze przemyślany, gdyż będzie on miał bezpośrednie oddziaływanie na inne zastosowania w projekcie podczas jego realizacji w realu.