Historia pewnego projektanta


Historia pewnego projektanta
2013-04-05
Gdy do pracowni projektowej wkracza klient aby oznajmić, iż chce aby zaprojektować mu ogród rozpoczyna się kolejna wielka przygoda projektanta. Przygoda inna niżeli każda poprzednia tak samo jak inny jest każdy zaprojektowany przez niego ogród. Gdy do pracowni projektowej wkracza klient aby oznajmić, iż chce aby zaprojektować mu ogród  rozpoczyna się kolejna wielka przygoda projektanta. Przygoda inna niżeli każda poprzednia tak samo jak inny jest każdy zaprojektowany przez niego ogród.

Większość ludzi nie mających styczności z tą branżą w chwili gdy już spotykają osobę projektującą tereny zieleni jest przeświadczona jakże wspaniałym zajęciem i sposobem na życie jest bycie projektantem ogrodów...i jest to najprawdziwsza prawda ! Jednakże nie jest to jak mogłoby się wydawać praca wyłącznie  z roślinami, jest to etap końcowy tworzenia projektu polegający na wizycie w szkółkach z roślinami w celu wybrania tychże, które zostały zastosowane w planie projektu. Aby jednak do tego momentu dobrnąć projektant spędza niejednokrotnie, w zależności od złożoności projektu od kilku to kilkudziesięciu godzin tworząc wpierw koncepcję, a następnie na jej podstawie projekt właściwy przelewając na papier całą posiadaną

wiedzę i umiejętności aby zrealizowany w przyszłości na podstawie owego projektu ogród, park, skwer bądź inna realizacja miała wyjątkowy i indywidualny charakter.

Abyśmy więc przebywając w takim miejscu, czy to będzie ogród przydomowy, park, skwer osiedlowy mogli poczuć i powiedzieć, że posiada ono taki bądź inny charakter jego budowa musi opierać się na sensownych, przemyślanych  rozwiązaniach  technicznych, Zastosowane kompozycje roślinne, stworzone ciągi komunikacyjne, nadanie poszczególnym częściom projektowanego terenu ich przeznaczenia ( rekreacyjny, wypoczynkowy, reprezentacyjny) nie mogą opierać się na przypadkowości, lecz celowym ich usytuowaniu. Każde zastosowane

w projekcie rozwiązanie musi mieć uzasadnienie względem innego, przykładem może być umiejscowienie roślin. Część tak zwanych roślin cienioznośnych jak sama nazwa wskazuje sadzona jest  w cieniu gdyż nie znoszą one silnego nasłonecznienia, inne zaś  aby w pełni mogły cieszyć nas swym pięknem potrzebują ziemi zasobnej w większą ilość pewnych substancji mineralnych, które to z kolei mogą przyczyniać się do pogorszenia kondycji jeszcze innych roślin. Tak więc każdy naniesiony przez projektanta na kalkę element czy też roślina musi być dobrze przemyślany, gdyż będzie on miał bezpośrednie oddziaływanie na inne zastosowania w projekcie podczas jego realizacji  w realu.

Podczas tworzenia projektu projektant kieruje się przede wszystkim możliwościami jakie daje teren przeznaczony pod inwestycję. Nie wszędzie i nie zawsze możliwe jest bowiem zastosowanie pewnych rozwiązań, przykładowo przepięknie zabarwiający się na czerwono Berberys Thunberga  zasadzony w miejscu zacienionym o małym nasłonecznieniu niestety nie wybarwi się.Każdy projektant nim przystąpi do nanoszenia pomysłu na kalkę wpierw musi go obmyślić, i nieczęsto przydarza się tak komfortowa sytuacja gdy wodze fantazji mogą zostać uwolnione. Częściej pomysł projektu opiera się na dokładnym wywiadzie przeprowadzonym w otoczeniu osób, które będą przebywać w ogrodzie (jeżeli ma to być  posesja prywatna) czy też informacjach od inwestora w jaki sposób miejsce będzie później wykorzystywane w przypadku gdy ma to być inwestycja, z której korzystać będą powszechnie wszyscy( park, skwer, miejsca wypoczynkowe itp.). W obu sytuacjach projektant podczas rozplanowywania kieruje się wytycznymi jakie uzyskuje podczas rozmowy  aby w pełni sprostać oczekiwaniom jakie są mu stawiane.
 
Nie oznacza to jednak, że jest on całkowicie pozbawiony swobody tworzenia. Oczywiście najbardziej komfortową sytuacją jest  gdy inwestor w pełni powierza tworzenie projektu projektantowi akceptując jego wszelkie pomysły, z drugiej strony sugestie jakie  może przekazać mogą być bardzo pomocne. Niezależnie od powyższego podczas projektowania inwencja twórcza projektanta jest równomiernie ważna z jego wiedzą i umiejętnościami co czyni go również artystą. Projekt, w który projektant nie zaangażuje swojej artystycznej duszy pozbawiony będzie indywidualnego klimatu, który przenikałby odwiedzających ogród .
 
A przecież to właśnie ten aspekt decyduje o tym czy czujemy się dobrze w takim miejscu. Jeżeli miejsce, które "powstanie" w oparciu o projekt, podczas tworzenia którego projektant pozwolił poprowadzić się twórczym emocjom będzie odzwierciedlać te emocje pośród odwiedzających wówczas można mówić, że projektant odniósł sukces. Jeżeli natomiast projektant stworzy projekt opierając się jedynie na uzyskanych wytycznych stosując standardowe rozwiązania może uzyskać efekt zadowalający, ale różniący się tym ważnym elementem, który widoczny będzie dopiero po zbudowaniu takiego ogrodu...tą niewidzialną energią jaka przenika przebywających w nim gości. Efekt ten zatem możliwy jest do uzyskania, ale jedynie wówczas gdy projektant prócz przygotowania merytorycznego, które jest niezwykle istotne podczas tworzenia koncepcji aranżacji terenu, będzie również artystą. Dlatego warto korzystać z usług fachowców...

Nadesłał:

Greentar
http://www.greentar.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl