Historyczny smak kawy
Z legendarnych przekazów wynika, że to nie człowiek jako pierwszy posmakował kawy, ale zwierzęta – kozy lub owce, w tej kwestii jednak brak jednomyślności. Dopiero na widok zwierząt ziarnami kawy zainteresował się człowiek, który zdołał z nich przyrządzić aromatyczny napój.
Energetyczne ziarna
Zdarzenie przedstawiane w legendach miało miejsce najprawdopodobniej w Etiopii, ponieważ stamtąd zwyczaj spożywania jagód kawy, a następnie parzenia mielonych ziaren rozprzestrzenił się w krajach Bliskiego Wschodu i wkrótce przeniósł też do Europy. Kawę traktowano jako źródło energii, ponieważ spożycie jagód czy wypicie wonnego naparu działało pobudzająco. Stąd też ziarna zabierano w podróż, a samo picie parzonego napoju szybko stało się codziennym zwyczajem.
Pierwotnie spożywanie kawy budziło wiele kontrowersji, bowiem religie traktowały ją jako używkę. W niektórych regionach Bliskiego Wchodu zabroniono jej spożycia, również świat chrześcijański wyrażał sceptycyzm. Szybko on jednak minął, a kawa w XVI w. stała się prawdziwym przysmakiem eksportowanym z arabskiego portu Al-Mucha na południu Morza Czarnego do wielu części świata.
Kawa w Europie
Niektóre źródła podają, że kawę do Europy, a dokładnie do Wenecji przywieziono w połowie XVI wieku. Najpierw trafiła do aptek jako panaceum nie tylko pobudzające, ale też leczące żołądek, dopiero po jakimś czasie kawa stała się przysmakiem serwowanym w miejscowych kawiarniach.
Prawdziwa popularyzacja kawy przypada na wiek XVII, jednak i wówczas dostępna była ona wyłącznie w większych miastach portowych, takich jak Amsterdam czy Londyn. W innych krajach rozpowszechniła się dopiero po słynnym oblężeniu Wiednia przez Turków, którzy wycofując się spod miasta w 1863 roku, pozostawili duże zapasy ciemnych aromatycznych ziaren.
Wschodnioindyjskie kompanie – brytyjska i holenderska – zapoczątkowały handel kawą na bardzo dużą skalę, co stopniowo doprowadziło do zakładania plantacji kawy. Wkrótce z Europy kawowce trafiły na Martynikę i do Ameryki Południowej, co przyczyniło się do znacznego obniżenia cen kawy. Napój zaś nie był już tylko przysmakiem arystokracji, ale też innych klas społecznych.
Lokale serwujące aromatyczny i pobudzający wywar z mielonych i parzonych ziaren kawy powstawały już niemal w każdym mieście – tak w Europie, jak i na kontynencie amerykańskim.
Kawa w Polsce
Rozpowszechnienie kawy w Polsce miało miejsce również w XVII wieku, a jej smakoszem był sam król Jan III Sobieski. Jednak w każdym innym miejscu, tak i tu pojawiły się wątpliwości dotyczące wartości naparu, które jednak szybko minęły, dzięki czemu kawa szybko zyskała uznanie wśród społeczeństwa.
Źródło informacji: http://www.sklepkawa.pl/
Nadesłał:
blackppp
|