Hiszpania ostrożnie bierze byka za rogi


Hiszpania ostrożnie bierze byka za rogi
2014-11-12
Hiszpańska gospodarka wyszła z recesji. Wzrost w drugim kwartale był pozytywnym zaskoczeniem, ze wzrostem PKB o +0,6% w ujęciu kwartał do kwartału, napędzanym znaczną poprawą w popycie krajowym, a w szczególności w wydatkach gospodarstw domowych.

Raport analizuje główne siły napędowe odnowy gospodarczej w Hiszpanii, spowodowanej m.in. inwestycjami i mniej restrykcyjnym budżetem na 2015 r. Niemniej jednak, kilka wąskich gardeł pozostaje aktualnych i będzie hamować tempo poprawy:
Bardziej sprzyjająca polityka fiskalna i dalsze wzmacnianie inwestycji powinno wspierać działania w nadchodzących miesiącach; przewidywany jest jednak spadek tempa wzrostu konsumpcji oraz pozostanie udziału eksportu netto w 2015 r. na takim samym poziomie.
Według prognoz Euler Hermes, PKB Hiszpanii wzrośnie o 1,2% w 2014 r. oraz o 1,3% w 2015 r. Podczas, gdy eksport netto stanowił główny motor wzrostu w latach 2012 i 2013, z powodu wzmożonej konkurencyjności hiszpańskiego sektora eksportowego, wyniki eksportu prawdopodobnie nie ulegną zmianie w 2014 i 2015 r. Z drugiej strony, import powinien wykazać dodatnie stopy wzrostu, wraz z odradzaniem się popytu krajowego.
Według Euler Hermes, konsumpcja prywatna może wzrosnąć do 2% w 2014 r. oraz do 1,4% w 2015 r.


Polityka fiskalna jako wsparcie dla inwestycji

Reformy na rynku pracy wprowadzone w 2012 r. rozluźniły zbiorowe mechanizmy ustalania wynagrodzeń, pozwalając na wywieranie przez wysokie bezrobocie presji w kierunku obniżenia stawek wynagrodzenia. Skutkiem było obniżenie kosztów jednostkowych pracy oraz, co za tym idzie, bardziej konkurencyjne ceny eksportowe. Inwestycje w sprzęt i maszyny stanowiły pierwszy element popytu krajowego, który wykazał poprawę; oczekuje się, że ich tendencja wzrostowa zostanie zachowana w 2015 r.
Rząd hiszpański przedstawił mniej restrykcyjny budżet na 2015 r. Pozostał on ukierunkowany na obniżenie deficytu publicznego z -5,5% PKB w 2014 r. do -4,2% PKB w 2015 r., jednocześnie proponując środki wspierające wzrost.


Ryzyko pogorszenia wciąż istotne, zwłaszcza dla korporacji

Euler Hermes rozpoznał kilka ryzyk, które mogą przyczynić się do zmniejszenia tempa wzrostu, tj. przede wszystkim presje deflacyjne, wciąż trudne warunki finansowania oraz ryzyko polityczne związane z dążeniem Katalonii do ogłoszenia niepodległości.
Ryzyko 1: Utrzymujące się presje deflacyjne.

Ceny konsumpcyjne spadły o -0,5% rok do roku w sierpniu 2014 r., osiągając -0,2% rok do roku w lipcu. W opinii Euler Hermes, w nadchodzących miesiącach będzie można zaobserwować stopniowe wzmocnienie inflacji na skutek konwencjonalnych oraz wyjątkowych niekonwencjonalnych środków wdrożonych przez EBC, oraz końca załamania w sferze wynagrodzeń.
Inflacja jednakże utrzyma się na takim stałym poziomie 0,0% w 2014 r. oraz 0,5% w 2015 r., wyraźnie poniżej celu inflacyjnego EBC (2%).
Ryzyko 2: Warunki finansowania wciąż trudne.

Być może globalna zapaść kredytowa to już historia, ale Hiszpania w dalszym ciągu odczuwa jej konsekwencje. Bez znacznej inflacji i/lub wzrostu, będzie to w dalszym ciągu negatywnie wpływać na tempo odbudowy gospodarki w najbliższym czasie.
Ryzyko 3: Ryzyko polityczne związane z potencjalnym ogłoszeniem niepodległości przez Katalonię.

Pomimo, że ryzyko ogłoszenia przez Katalonię niepodległości wygląda obecnie na opanowane, niepewność polityczna związana z ciągłą walką pomiędzy Partią Niepodległości i państwem hiszpańskim może negatywnie wpłynąć na zaufanie inwestorów i wywołać negatywne skutki w odniesieniu do odnowy gospodarczej.
W Katalonii najdotkliwiej odczują tę sytuację sektory nastawione na eksport oraz te, które są najaktywniejsze w wymiarze krajowym w kontaktach z pozostałą częścią Hiszpanii. Branże samochodowa i rafineryjna wydają się być szczególnie narażone, ale grupa ta obejmuje również przemysły wysokich i średnich technologii, takich jak przemysł chemiczny, elektroniczny i farmaceutyczny.
Wszystkie trzy kategorie ryzyka muszą zostać zmniejszone, jeżeli Hiszpania chce uzyskać tempo wzrostu stanowczo powyżej 1% w perspektywie średniookresowej.

Pełny Przegląd Sytuacji Gospodarczej w Hiszpanii znajduje się pod adresem: http://www.eulerhermes.com/economic-research/economic-publications/Pages/economic-insights.aspx

Nadesłał:

an@thpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl