Huawei o trendach w rozwoju technologii wideo


2014-04-04
Ewolucja technologii, innowacyjność różnorodnych aplikacji oraz coraz większa popularność kanału komunikacyjnego wideo daje wideokonferencji odnowioną witalność.

Ewolucja technologii, innowacyjność różnorodnych aplikacji oraz coraz większa popularność kanału komunikacyjnego wideo daje wideokonferencji odnowioną witalność. Istnieją trzy kierunki rozwoju technologii wideokonferencyjnych: realistyczne doświadczenia, powszechne stosowanie, oraz specjalistyczne aplikacje. Jedynie firmy, które są na bieżąco z tymi trendami i szukają lepszego zrozumienia na stale zmieniające się potrzeby klientów będą w stanie utrzymać konkurencyjność i świeżość techniczną.


Realizacja realistycznego doświdadczenia w systemach Telepresence w dużej mierze zależy od audio i wideo z wykorzystaniem inteligentnych technologii, które są dobrze przystosowane do zachowań ludzkich. Ponieważ technologie 3D nie są jeszcze szeroko stosowane do wideokonferencji, głównym tematem stał się wyświetlacz - panoramiczny, bezszwowy, ultra definition.  Konkurencja przeniosła się, więc na pole kamer wideo, algorytmy łączenia obrazu i technologii wyświetlania wideo. W dziedzinie audio głównym punktem pozostaje precyzyjne wielokierunkowe wychwytywanie stereo. Low- latency i synchronizacja ruchu warg, hi-fi audio, i przestrzenne pozycjonowania to trzy główne czynniki, które decydują o możliwościach audio.
Rozpoznawanie zachowania, rozpoznawanie twarzy, rozpoznawanie znaków, rozpoznawanie głosu i inne inteligentne technologie dojrzewają. Zastosowanie tychże technologii znacząco poprawia doświadczenie interakcji systemu wideo - człowiek, a poczucie że odległość dzieli uczestników pozornie zmniejsza się. W dzisiejszych systemach ogranicza się zbędne okablowanie a większość połączeń takich jak dostęp do sieci, zarządzanie za pomocą tabletów czy wysyłanie bądź odbieranie kontentu jest realizowana za pomocą wi-fi.

            Do dyspozycji użytkownika jest dostępna cała gama urządzeń końcowych. Od wcześniej wspomnianych Telepresence - dedykowanych do specjalnie przygotowanych sal konferencyjnych, przez mniejsze Personal Telepresence, Room Presence, rozwiązania desktopowe, zintegrowane wideoterminale czy aplikacje na PC, tablety i smartfony. Największym zainteresowaniem wśród użytkowników systemów wideokonferencyjnych cieszą sie wideoterminale, do których można podłączyć juz istniejące w firmie telewizory, monitory bądź projektory. Potrzeby użytkowników są zróżnicowane, ale możemy wyszczególnić te podstawowe, na które partycypanci wideokonferencji zwracają szczególną uwagę. Wybór jakości połączeń wideo w stosunku do dostępności przepustowości i jakości łączy. Łatwość instalacji i ewentualnego utrzymania takiego systemu, niezawodność, dostępność i chyba najważniejsza, łatwa i przyjazna obsługa. 

Wideoterminale all-in-one posiadają zintegrowany kodek, kamerę i mikrofony. Podłączenie trwa niecałe 5 min jednym kablem. Konfiguracja jest automatyczna i nie wymaga specjalistycznej wiedzy inżynierskiej. Połączenie z siecią może być za pomocą kabla bądź wifi, aplikację do zarządzania możemy zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym a do zestawiania połączeń możemy wykorzystać nasz własny głos. Mnogość zastosowanych algorytmów i inteligentnych technologii pozwala na ograniczenie pasma do 384kbps przy HD i 512kbps dla Full HD.

Era 4G nabiera kształtu i  staje się bardziej powszechna. Migracja z technologii standardowych rozdzielczości do technologii wysokiej rozdzielczości jest w toku, a H.264 standard został zastąpiony przez H.264HP i H.265. Wszystkie te zmiany tworzą potencjał technologii wideokonferencyjnych dla urządzeń mobilnych typu tablet czy smartfon.

Producenci systemów wideokonferencyjnych powinni gwarantować otwarte i interoperacyjne rozwiązania, które mogą być w pełni zintegrowane z aplikacjami Unified Communications, takimi jak Microsoft Lync, eSpace Huawei, IBM Sametime, Skype. Dzięki tym rozwiązaniom, klienci mogą korzystać z czatu, audio, wideo i transmisji danych za pomocą terminali mobilnych, terminali stacjonarnych, profesjonalnych sal konferencyjnych, oraz e-prezentacji. Ponadto, oferty wideokonferencyjne powinny obsługiwać dostępy do sieci, takie jak IP, PSTN, 3G, 4G, WiFi co umożliwia wideokonferencję i współpracę w dowolnym miejscu i czasie z dowolnego urządzenia.

 

Specjalistyczne aplikacje są trzecim głównym trendem w technologii wideo .W tych zastosowaniach cel wideokonferencji został rozszerzony od spełnienia wymogu konferencji do integracji procesów biznesowych , a także wspierania przemian w świecie biznesu. Jednym z priorytetów w rozwoju systemów wideokonferencyjnych jest połączenie z obecnymi narzędziami operacyjnymi branż. Można założyć, że każda branża jest w trakcie transformacji technologicznej. W związku z dojrzałością systemów wideokonferencyjnych, usługa jest szeroko stosowana w różnych gałęziach przemysłu i odgrywa istotną rolę w tej transformacji . Szereg innowacyjnych aplikacji zostały utworzone w dziedzinach takich jak centra kryzysowe , e-zdrowie , edukacja online, e-sądy, bezpieczeństwo publiczne. 

Nadesłał:

Mondaypr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl