I, Co-bot
Technologia cyfrowa daje początek czwartej rewolucji przemysłowej, a Thio Stieber rozważa, co może to oznaczać dla pracowników. Czy wszyscy będziemy pracować z robotami?
Inteligentny proces produkcji – integracja różnych procesów w łańcuchu wartości z wykorzystaniem IT – jest nazywany „czwartą rewolucją przemysłową” lub Przemysłem 4.0. Dlaczego? Ponieważ zmienia on sposób organizacji produkcji oraz zawody, które się do tego przyczyniają.
Wyobraźmy sobie montaż w fabryce samochodów w całości obsługiwanej przez maszyny. To nic nowego, ale te maszyny wchodzą w interakcje z pracownikami – są to Coboty (skrót od angielskiej nazwy collaborative robots). To nie wszystko. Rozmawiają także z samochodami, które tworzą, co sprawia, że podejmują inteligentne decyzje, jeśli chodzi o wybór kolejnej stacji montażowej, do której powinny się udać. „Muszę przykręcić koła, ale maszyna jest zajęta, więc najpierw zajmę się zamontowaniem zderzaków” – tego rodzaju decyzje.
Ponadto ze względu na dywersyfikację produktów oraz oczekiwania klientów względem ich personalizacji, samochody mogą nieznacznie różnić się od siebie akcesoriami, kolorem, a nawet designem. Producenci ciężarówek poszli w tym trendzie o krok dalej – liczba możliwych wariantów i dostosowania poszczególnych elementów do wymagań klienta sprawia, że każdy pojazd jest „wyjątkowy”. Te zindywidualizowane elementy są tworzone na zamówienie wprowadzane do komputera, który otrzymuje instrukcje z działu projektowania oddalonego o 5000 mil, który z kolei dostaje informacje od depozytariusza danych zebranych od użytkowników końcowych na całym świecie. Wydajność procesu jest bez zarzutu, jakość jest doskonała, a klient jest bardziej zadowolony, niż kiedykolwiek wcześniej.
Czytaj całość artykułu tutaj: http://www.erp-view.pl/erp/i_co_bot.html
Nadesłał:
openmediagroup
|