Idealne szkolenie BHP
2014-11-06
Szkolenia dla pracowników są szczególnie wymagające. Wymagają dodatkowego przygotowania nie tylko sali, ale także prelegenta.
Organizowane przez pracodawcę szkolenia są obowiązkowe dla pracowników, co niestety często spotyka się z dezaprobatą z ich strony. Jak więc powinien przebiegać idealne szkolenie BHP tak by pracownicy byli zainteresowani i wynieśli z niego jak najwięcej?
Formy szkoleń BHP
Niekiedy, fakt testu sprawdzającego wiedzę BHP po odbytym szkoleniu nie jest wystraczający by dostatecznie skupić uwagę pracowników. Dlatego powstały rodzaje szkoleń z zakresu przestrzegania zasad BHP, które zostały dobrane tak, by zawierały najistotniejsze elementy i informacje potrzebne w danym momencie.
Rodzaje szkoleń
Instruktaż wstępny ogólny
Szkolenie tego rodzaju powinien odbyć każdy nowy pracownik przychodzący do pracy w danym zakładzie. Do przeprowadzenia tego rodzaju szkolenia są potrzebne filmy instruktażowe, objaśnienie tablic informacyjnych oraz wszelaki środki dydaktyczne, które mogą przyczynić się do lepszego zapoznania się z tematem dotyczącym praw i obowiązków związanych z objętym stanowiskiem.
Instruktaż wstępny stanowiskowy
Szkolenie to powinno mieć formę instruktażu i być połączone z elementami instruktażu wstępnego ogólnego. Tego typu szkolenie przebiega bezpośrednio na stanowisku, na którym będzie zatrudniony szkolony pracownik. W trakcie instruktażu nie można pominąć następujących elementów:
- rozmowy wstępnej szkoleniowca i pracownika dotyczącą ewentualnych zagrożeń wiążących się z nieprzestrzeganiem zasad BHP,
- pokaz i wyjaśnienie przez szkoleniowca całego procesu pracy jaką będzie wykonywał pracownik,
- próbne wykonanie przez pracownika całego procesu pracy pod nadzorem szkoleniowca,
- sprawdzenie i ocena instruktora wykonywanej pracy przez pracownika.
Szkolenie okresowe dla pracowników
W zależności od rodzaju pracy, jaką wykonujemy szkolenie powinno być w formie:
- instruktażu (w przypadku pracy na stanowisku robotniczym),
- seminarium lub kursu (w przypadku pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych),
- kurs, seminarium, samokształcenie kierowane (dla pracodawców i osób kierującymi pracownikami, pracowników inżynieryjno-technicznych).
Ten rodzaj szkoleń powinien odbywać się cyklicznie. Ma on na celu zaktualizowanie niektórych informacji dotyczących prawa pracy oraz przypomnienie i utrwalenie obowiązujących – poznanych na wcześniejszych szkoleniach. To właśnie cykliczne szkolenia i systematyczność powodują, że informacje przekazywane na szkoleniach są zapamiętywane przez pracowników. Warto również wzbogacić swoje prelekcje o dużą ilość przykładów a także o zestaw pytań kontrolnych, które dadzą pewność czy dane szkolenie było efektywne.
Źródło: https://e-specjalistabhp.pl/artykuly/news,76,jakie-sa-formy-i-metody-szkolen-bhp.html
Wasze komentarze (0):