Ile oszczędzamy dzięki budowie domu energooszczędnego?
Osoby zainteresowane budową domu jednorodzinnego powinny brać pod uwagę koszty związane nie tylko z jego postawieniem i wykończeniem, ale także późniejszą eksploatacją.
Zainwestowanie w wyższy standard energetyczny budynku zwróci się nam z nawiązką, między innymi poprzez obniżone koszty ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody, ale również w postaci wzrostu komfortu użytkowania. Jak twierdzą specjaliści, jednorodzinny dom o bardzo wysokim standardzie energetycznym może przynieść właścicielom oszczędności na poziomie od 100 tys. do prawie 200 tys. złotych w 20 letnim okresie użytkowania w porównaniu do standardowej konstrukcji.
Jedną z ważniejszych decyzji w procesie budowy, jest wybór standardu energetycznego budynku. To, ile zaoszczędzimy w trakcie użytkowania domu, zależy od tego, jak bardzo zainwestujemy w rozwiązania energooszczędne. Osoby, które chcą sobie zapewnić niższe rachunki, powinny wybrać dom w standardzie NF-40 lub NF-15. Takie konstrukcje gwarantują, że roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco) wyniesie nie więcej niż, 40 (standard NF-40) i 15 (standard NF-15) kWh/m². Ponadto, domy w obu standardach objęte są programem dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego można uzyskać zwrot kosztów budowy w wysokości odpowiednio 30 000 i 50 000 złotych.
Kolejnym istotnym elementem jest wybór odpowiedniego źródła ciepła, dobranego do standardu energetycznego budynku. Może się okazać, że najtańsze dostępne na rynku paliwo wcale nie zapewni najniższych rachunków. Opłaty można dodatkowo obniżyć, dzięki zastosowaniu alternatywnych źródeł ciepła, takich jak kolektory słoneczne czy pompa ciepła. Według analizy przeprowadzonej przez specjalistów z Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) w przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 269 mkw., oszczędności mogą sięgać nawet prawie 40%, w porównaniu do standardowej konstrukcji. Na przykład, budynek o bardzo wysokim standardzie energetycznym, zasilany z sieci ciepłowniczej, przyniesie w 20-letnim okresie eksploatacji 65 752 złotych oszczędności kosztów energii. Jeszcze lepszy efekt można uzyskać, decydując się na wyposażenie go w kolektory słoneczne i przy źródle ciepła zasilanym olejem / gazem płynnym. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić w ciągu 20 lat aż 170 365 złotych.
Jak pokazuje przygotowana przez nas analiza, zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w budynkach może przynieść właścicielom wymierne korzyści finansowe. Należy jednak pamiętać o zachowaniu długiej perspektywy czasowej i nie spodziewać się szybkich efektów w tym zakresie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną budynków, ograniczają ich negatywny wpływ na środowisko naturalne - mówi Dariusz Koc z KAPE.
Ciekawą propozycją dla osób zainteresowanych budową jednorodzinnego domu energooszczędnego może być skorzystanie z gotowego projektu, który zagwarantuje bardzo wysoki standard energetyczny. Rosnąca świadomość obywateli i coraz popularniejsze zastosowanie rozwiązań ekologicznych powodują, że na rynku pojawia się coraz więcej zbiorów zawierających gotowe plany architektoniczne. Dobrym przykładem jest katalog domów energooszczędnych Multi-Comfort, przygotowany dla Saint-Gobain.
Często zdarza się, że osoby zainteresowane budową domu jednorodzinnego nie mają świadomości, że kluczowe jest traktowanie inwestycji jako całości, kończącej się nie w chwili oddawania do użytkowania, ale dopiero po upływie założonego czasu eksploatacji. Z myślą o takich osobach zleciliśmy przygotowanie katalogu gotowych projektów domów Multi-Comfort, które spełniają najwyższe standardy energetyczne. Co więcej, osoby, które zdecydują się na budowę w oparciu o jeden z projektów zyskają nie tylko niższe opłaty eksploatacyjne, ale również maksymalny poziom komfortu - mówi Henryk Kwapisz z Saint-Gobain. Osoby planujące budowę domu stoją w tej chwili przed niepowtarzalną szansą na uzyskanie dodatkowego wsparcia. 2 września b.r. ruszył konkurs KAPE i Saint-Gobain, „Zbuduj z nami komfortowy dom”, przeznaczony dla właścicieli działek budowlanych, którzy są członkami co najmniej trzyosobowych rodzin z dzieckiem, planują budowę domu i są otwarci na rozwiązania ograniczające zużycie energii. Nagrodą główną w konkursie są materiały do wykończenia budowy domu w stanie deweloperskim, produkowane przez Grupę Saint-Gobain w Polsce oraz przygotowanie przez KAPE S.A. profesjonalnego projektu architektonicznego budynku, wsparcie w uzyskaniu dofinansowania NFOŚiGW oraz kompleksowe doradztwo w trakcie całego procesu budowy. By wziąć udział w konkursie, wystarczy opisać swój wymarzony dom i podać motywy, które skłoniły nas do budowy budynku energooszczędnego w standardzie NF-15. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie Multi-Comfort: www.multi-comfort.pl
Nadesłał:
United PR
|
Wasze komentarze (2):
-
ramona , 2013-11-25 21:53:20
ja zauważyłam ile można oszczędzić chociażby na wymianie samego oświetlenia z tradycyjnego na ledowe (wymieniłam jakieś półtora roku temu w najczęściej użytkowanych pomieszczeniach zwykłe żarówki na ledy osram). Nie dość że rachunki mam mniejsze to od tamtej pory nic nie wymieniałam, lampy świecą równie dobrze jak na początku, polecam takie rozwiązanie do energooszczędnego domu
-
~Koolek, 2013-09-27 16:05:38
Ciekawy artykuł, ale koszty są mało szczegółowo rozpisane. Osobiście polecam ten
http://kalkulatorybudowlane.pl/teksty/2013/06/03/dom-energooszczedny-ile-kosztuje/