Implanty stomatologiczne – czym kierować się przy ich wyborze?
Na rynku stomatologicznym obecnych jest bardzo wielu producentów i dystrybutorów systemów implantologicznych. Te różnią się przede wszystkim ceną oraz indywidualnymi możliwościami zastosowania medycznego, ale również jakością.
Odkrycie przypadkowe
Kiedy podczas swoich badań profesor Branemark umieścił w kości narzędzia wykonane z tytanu, zauważył, że te bardzo silnie integrują się z kością. Dalsze eksperymenty doprowadziły do wniosków, że żywa kość trwale łączy się z tytanową powierzchnią, jeśli spełnione są określone warunki: powierzchnia ta musi być czysta i sterylna, wolna od wszelkich zanieczyszczeń oraz aktywna biologicznie.
Dziś producenci systemów implantologicznych wykorzystują najnowsze osiągnięcia fizyki i biofizyki, stale rozwijając technologię produkcji, co umożliwia ewolucję systemów implantacyjnych i rozwój implantologii w ogóle.
- Nie ma gorszych czy lepszych implantów, bo wszyscy producenci wykorzystują te same materiały, czyli czysty tytan lub jego stopy, na przykład z tlenkiem cyrkonu – podkreśla lek. stom. Aleksander Bielecki. - Są natomiast systemy implantologiczne bardziej lub mniej zaawansowane – dodaje specjalista protetyk i implantolog z Dentica Bieleccy. Jak wyjaśnia dr Bielecki, chodzi przede wszystkim o bazę komponentów protetycznych do leczenia implantoprotetycznego oraz o technologie ułatwiające sam proces leczenia.
Implant „do naprawy”?
Implant stomatologiczny jest trwałym rozwiązaniem uzupełnienia braków w uzębieniu. Jednak po kilku latach może pojawić się konieczność wymiany jego komponentów. Najczęściej zużyciu ulega tzw. łącznik, czyli element łączący implant z uzupełnieniem protetycznym. Systemy implantologiczne, które obecne są na rynku od wielu lat, posiadają bazę komponentów do implantów sprzed bardzo wielu lat. Nie ma więc problemu, aby ząb na takim implancie „naprawić”, nawet po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach!
- Przy wyborze implantów warto zaufać sprawdzonym w wieloletnich badaniach klinicznych producentom – zaleca Aleksander Bielecki. - Systemy o mniej ugruntowanej pozycji rynkowej, choć są doskonałej jakości, to z czasem znikają z rynku, pozostawiając lekarzy i pacjentów „z problemami” – tłumaczy dr Bielecki.
W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie implantu i wszczepienie nowego – czyli powtórne leczenie implantologiczne. To oczywiście znacznie większy wydatek dla pacjenta niż sama wymiana zużytego komponentu.
Szybsze gojenie
Obok dostępności komponentów, bardzo istotne znaczenie mają również technologie ułatwiające i przyśpieszające samo leczenie. Producenci implantów nieustannie doskonalą ich powierzchnie, aby proces łączenia tytanowej śruby z kością (osteointegracja) przebiegał szybciej i z jak największą gwarancją powodzenia przyjęcia się wszczepu.
Powierzchnie implantów są specjalnie piaskowane, a niektóre są dodatkowo kondycjonowane chemicznie, co znacznie przyśpiesza proces osteointegracji. Dla pacjenta oznacza to szybsze leczenie implantologiczne, bo taki implant jest stabilny nawet już po 4 tygodniach od zabiegu implantacji i może być obciążony właściwym rozwiązaniem protetycznym. Ocena właściwej osteointegracji implantu i rozpoczęcia etapu protetycznego leczenia powinna być efektem obiektywnego badania poziomu osteointegracji i stabilizacji implantu za pomocą specjalnego czujnika elektronicznego, a nie subiektywnej oceny lekarza.
- Głównym i podstawowym czynnikiem decydującym o trwałości implantu jest jego zintegrowanie się z kością. Z wielu badań oraz z mojego osobistego doświadczenia mogę stwierdzić, że rodzaj powierzchni implantu ma bardzo duży wpływ na poziom i szybkość osteointegracji implantu z kością – mówi dr Aleksander Bielecki. - Implanty ze specjalnymi powierzchniami ułatwiającymi adhezję białek znacznie szybciej łączą się z kością i są bardziej stabilne – dodaje specjalista.
Dożywotnia gwarancja
Jak już wcześniej wspomniano, uzupełnienie brakującego zęba w oparciu o implant stomatologiczny jest rozwiązaniem trwałym. Ale zdarzają się sytuacje, gdy implant ulega uszkodzeniu i konieczna jest jego wymiana na nowy. Tu ważna rolę odgrywa gwarancja producenta. Większość systemów implantologicznych objęta jest dożywotnią gwarancją. To oznacza, że w przypadku konieczności wymiany implantu, producent gwarantuje pacjentowi nowy implant i to za darmo.
- I znowu, warto wybierać producentów z długoletnią obecnością na rynku. Nic nam bowiem po takiej dożywotniej gwarancji, jeśli producent po prostu zniknie z rynku – zwraca uwagę implantolog i protetyk z Dentica Bieleccy.
Poza jakością implantów istotną rolę odgrywa również (a nawet przede wszystkim!) sam lekarz. Warto wiedzieć, że nie każdy stomatolog może wykonywać zabiegi implantologiczne. Rekomendowanymi specjalizacjami do tego rodzaju zabiegów w zakresie stomatologii są periodontologia, chirurgia i protetyka.
Tylko lekarz specjalista
Warto wybierać gabinety, w których stale pracują lekarze implantujący, a nie dorywczo jako tzw. specjaliści dojeżdżający tylko na zabiegi. Ważną informacją dla pacjenta jest także autoryzacja gabinetu stomatologicznego przez producenta systemu implantologicznego. To swego rodzaju rekomendacja producenta, który potwierdza, że dany gabinet posiada niezbędną wiedzę i umiejętności do przeprowadzania zabiegów z zastosowaniem danego systemu implantologicznego.
W wyborze gabinetu, lekarza i implantów bardzo istotne są również koszty leczenia implantologicznego. Gabinety prześcigają się w ofertach cenowych, często podając sam koszt wszczepienia implantu. Tymczasem warto pamiętać, że zabieg implantacji jest jednym z kilku etapów całego leczenia implantologicznego. Zwróćmy również uwagę na koszty ewentualnej odbudowy kości, tymczasowego i ostatecznego uzupełnienia protetycznego czy koszty wizyt i badań kontrolnych.
Na zakończenie trzeba wspomnieć, że trwałość implantów zależy również od samych pacjentów! Obok właściwego zintegrowania się implantu z kością, czynnikiem decydującym o trwałości jest bowiem właściwa higiena jamy ustnej.