Indywidualne podejście do średnicy rury


Indywidualne podejście do średnicy rury
2014-11-27
Budowa instalacji, niezależnie od tego czy jest to instalacja wodna, wentylacyjna czy grzewcza, choć kieruje się ścisłymi technicznymi wytycznymi, wymaga elastyczności.

Dostosowanie układu rur do miejsca, w którym są one montowane możliwe jest dzięki zgrzewarkom, pozwalającym łączyć je
w indywidualnie dobrane układy. Co jednak, gdy rura ma niestandardowe rozmiary?

Uniwersalne zgrzewanie

Budowa instalacji to nie łatwe zadanie. Jest ono szczególnie wymagające, gdy ma mieć niestandardowe wymiary. W swojej codziennej pracy instalatorzy spotykają się głównie z montażem rur o średnicy kilkudziesięciu do kilkuset milimetrów. Ich łączenie w dowolny sposób jest możliwe poprzez zgrzewanie rur. Jedną z najpopularniejszych metod jest użycie zgrzewarek doczołowych, przeznaczonych do zgrzewania rur i kształtek z tworzyw sztucznych. – To urządzenia do polifuzyjnego zgrzewania rur z tworzyw termoplastycznych przy montażu różnego rodzaju sieciowego przesyłu mediów, używane najczęściej do budowy różnego rodzaju odwodnień i kanalizacji – tłumaczy Jarosław Kowalczyk, ekspert z firmy Dezet. Istotą zgrzewania doczołowego jest uniwersalność. Urządzenia zgrzewające są w stanie łączyć rury różnych producentów w szerokim zakresie parametrów. Kluczowy jest materiał, z którego są one wykonane. - Taka cecha zgrzewarek daje możliwość dowolnego wybrania produktu, którego chcemy użyć w budowie instalacji – dodaje ekspert.

Niestandardowa średnica

Indywidualne podejście do tworzenia instalacji polega nie tylko na możliwości łatwego zgrzewania rur by dostosować je do projektu. W przypadku niestandardowych średnic rur, np. gdy mają one zaledwie 2 centymetry, potrzebne są zgrzewarki pozwalające na precyzyjne, ręczne połączenie elementów instalacji. Jednak, gdy rura ma dużą, nawet kilkumetrową średnicę, potrzeba innych rozwiązań. Standardowa oferta zgrzewarek doczołowych zawiera urządzenia łączące elementy instalacyjne o średnicy od ok. 63 mm do ok. 630 mm. Takie podejście jest jednak coraz częściej niewystarczające. - Indywidualne podejście na rynku instalacyjnym musi cechować się tym, że to urządzenia dostosowuje się do parametrów instalacji, a nie na odwrót. – mówi Kowalczyk.- Dlatego w swojej ofercie mamy zgrzewarki o średnicy nawet 2500 mm - dodaje.

W przypadku inwestycji zakładających niestandardowe projekty instalacji, zgrzewarki łączące ich elementy są najczęściej tworzone na zamówienie. – Głównym założeniem w tworzeniu zgrzewarki, która ma połączyć elementy o niestandardowych wymianach jest indywidualne ustalenie wymogów projektu. Najmniejsze elementy, jakie były łączone naszymi zgrzewarkami miały zaledwie 1,6 cm, zaś największe ponad 2,5 m. Pokazuje to, że elastyczne podejście do zamówienia na rynku instalacyjnym zwiększa jego możliwości – dodaje ekspert.

Na budowie i w warsztacie

Indywidualne podejście do zgrzewania rur przekłada się również na miejsce, w którym można przeprowadzić ten projekt. Te hydrauliczne urządzenia umożliwiają pracę w warsztacie, co sprawdza się w przypadku drobnych elementów instalacji, jak i na budowie, co jest idealnym rozwiązaniem dla prac z dużymi rurami czy kształtkami. Przy wyborze zgrzewarki, warto pamiętać również o dokładnym sprawdzeniu jej parametrów m.in.: liczby zacisków, kompresji zgrzewania, elektrycznej frezarki, a także dokładności mierników ciśnienia. 

Nadesłał:

inpluspr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl