Innowacyjna metoda produkcji mat grzewczych dostępna w Pruszkowie


Innowacyjna metoda produkcji mat grzewczych dostępna w Pruszkowie
2016-01-26
Kongsberg Automotive Pruszków wprowadza do swoich zakładów innowacyjną technologię szycia mat grzewczych. Dzięki temu, pruszkowska fabryka dołącza do grona czołowych producentów rynku motoryzacyjnego oferując produkcję mat we wszystkich dostępnych na świecie technologiach

Technologia szycia jest następcą, opatentowanej przez Kongsberg Automotive, sinusowej metody produkcji mat grzewczych. Rozwiązanie jest określane mianem innowacyjnego ze względu na sposób montażu drutu grzewczego. Przy pomocy specjalnie zaprojektowanych maszyn przewód zostaje przyszyty do jednej warstwy podkładu, co powoduje znaczną oszczędność miejsca przy montażu maty w fotelach samochodowych. W przypadku wcześniejszej metody, drut umieszczany był pomiędzy dwoma podkładami filcu bądź gąbki, co wpływało na większą objętość końcową maty.

W związku z rozwojem firmy Kongsberg Automotive Pruszków powstała nowa hala produkcyjna przeznaczona do produkcji mat wyłącznie z wykorzystaniem najnowszej technologii szycia.  Do tej pory w zakładzie funkcjonują dwie linie produkcyjne, a budowa kolejnej została zaplanowana na 2016 rok.

Obecnie w zakładzie w Pruszkowie pracujemy nad ilością oraz rozmieszczeniem nowych linii produkcyjnych. W tym projekcie skupiamy się głównie na najnowszej technologii szycia, dzięki której możliwe będzie wykorzystanie mat grzewczych w standardowym wyposażeniu samochodów. Oznacza to, że dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań, system podgrzewania foteli będzie dostępny w standardzie  nie tylko w autach klasy premium, jak Bentley, Jaguar czy Mercedes, ale również w takich markach, jak Opel czy Citroen – mówi Krzysztof Chmielewski, Process Engineering Manager Kongsberg Automotive Pruszków.

Maszyny wykorzystywane przy nowej technologii szycia zajmują zdecydowanie mniej powierzchni niż w przypadku metody sinusowej. Zmniejszenie linii produkcyjnych oznacza oszczędność czasu potrzebnego do produkcji maty, o około 30 proc. i znacznie poprawia efektywność pracy zakładu.
Co więcej, maszyny do szycia posiadają prostsze przezbrojenia, pozwalające przestawić produkcję z jednego modelu maty na zupełnie inny, w przeciągu zaledwie 15 minut.

Z punktu widzenia produktu, innowacyjna metoda szycia dała nam nieporównywalnie więcej możliwości. Dzięki niej jesteśmy w stanie umieścić matę grzewczą praktycznie w każdym miejscu w samochodzie, tj. w fotelu, tzw. podłokietniku kapitańskim czy nawet dywaniku – dodaje Krzysztof Chmielewski.

Dotychczas wiodącą technologią Kongsberg Automotive Pruszków był sinus, czyli metoda umożliwiającą układanie drutu grzewczego w kształt sinusoidy. Teraz, do sprawdzonej technologii opatentowanej przez norweski holding, firma zdecydowała dołączyć wykorzystanie najnowszej metody szycia. Dzięki temu, zakład w Pruszkowie oferuje produkcję mat grzewczych w każdej dostępnej na rynku technologii – flex, sinus oraz szycie.

W asortymencie firmy znajdują się również maty grzewcze z zainstalowaną pamięcią. Dzięki takiemu oprogramowaniu, termostat jest w stanie wyregulować temperaturę odpowiednią dla danego użytkownika, a mata nagrzewa się już po kilku sekundach.

***

Kongsberg Automotive to norweski holding, działający w branży motoryzacyjnej od ponad 50 lat. Produkuje się tu, m.in. maty grzewcze, systemy wentylowania foteli samochodowych, regulacji podparcia lędźwiowego, a także masażu, które są montowane w większości pojazdów na świecie, takich marek jak: Volvo, BMW, Daimler, Jaguar, Land Rover, Volkswagen, Audi, Porche, Ferrari, GM, Renault, Citroen, Peugeot, FIAT, Toyota, Maserati czy Bentley.

W Polsce Kongsberg Automotive działa już od 15 lat w Pruszkowie i zatrudnia obecnie ponad 1000 pracowników. W swojej produkcji firma wykorzystuje najnowsze technologie, stąd część linii produkcyjnych jest wyposażona w roboty. Kongsberg Automotive jest zakładem wyjątkowym pod względem innowacyjności i wyróżnia się na tle innych produkcji w naszym kraju.

Nadesłał:

Anna Kołakowska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl