Interaktywne lekcje z projektorów Epson


Interaktywne lekcje z projektorów Epson
2015-12-03
Z myślą o edukacji firma Epson wprowadza kolejne modele projektorów 3LCD. Wśród nich znaleźć można urządzenia interaktywne, który z powodzeniem może zastąpić tradycyjną tablicę interaktywną. Tym, co je wyróżnia, jest wysoka jasność światła kolorowego, przystępna cena oraz japońska jakość.

Większość osób podejmując decyzję o zakupie projektora kieruje się, przede wszystkim, jego ceną - problem w tym, że później okazuje się, że do ceny trzeba doliczyć cenę rolet zaciemniających pracownię, a po pewnym czasie także koszt lampy, który czasami przewyższa koszt zakupu samego projektora. W efekcie sprzęt po kilkunastu miesiącach ląduje w szafie, a jedynym śladem po jego bytności jest... uchwyt szpecący sufit. Sytuacja jest niestety zrozumiała - wybierając droższy, ale jakościowo lepszy sprzęt nauczyciele czy dyrektorzy są skazani na tłumaczenia przed przełożonymi w ratuszu. Nierzadko trzeba decydować czy kupić jeden lepszy projektor czy np. dwa tańsze. I zazwyczaj wygrywa druga opcja.


Tani, wydajny, oszczędny

Czy szkoły skazane są na wybór jedynie pomiędzy sprzętem drogim w utrzymaniu lub drogim w zakupie? Od jakiegoś czasu Epson, z myślą o szkołach, wprowadził na rynek specjalną serie projektorów EB-04 i EB-31, które mimo stosunkowo niskiej ceny, wyróżnia m.in.: wysoka jasność światła białego i barwnego, wysoki współczynnik kontrastu, żywe kolory, tanie i wydajne lampy oraz - przede wszystkim - technologia 3LCD, która od lat jest chlubą japońskiego koncernu. Zapewnia bowiem równie wysoką jasność światła białego jak i barwnego, o czym można się przekonać wchodząc choćby na internetową porównywarkę projektorów (http:/www.colorlightoutput.com/). Innowacyjność technologii 3LCD i jej przewaga nad innymi polega na tym, że jasność światła białego i barwnego wyświetlanego przez projektory Epson jest nie tylko wysoka, ale i równa. W przypadku innych technologii różnie z tym bywa, a różnica pomiędzy jednym i drugim parametrem może wynieść nawet 2000 czy 3000 lumenów.

Co to oznacza? Wiele tanich projektorów używających alternatywnej technologii DLP wyświetla kolory o zaniżonej jasności. To dlatego trzeba zasłaniać okna w trakcie kolorowych prezentacji lub oglądania filmów. Tego problemu nie ma w przypadku projektorów Epson - i to wszystkich - zarówno tych najdroższych, jak i budżetowych.

Tym, co rzadko się spotyka w projektorach z przedziału cenowego 1-1 ,5 tys. zł, jest swoboda podłączania różnych urządzeń. W modelach z serii EB-04 i EB-31 znaleźć można m.in. wejścia HDMI, USB i MHL (co ciągle nie jest standardem w tej klasie projektorów); ich atutem jest również łatwa, wręcz intuicyjna obsługa. Dzięki stosowanemu wyłącznie przez firmę Epson ręcznemu suwakowi korekcji geometrii obrazu i automatycznej korekcji pionowej przygotowanie projektora do pracy po przyniesieniu go do klasy jest szybkie i łatwe - niezależnie od tego, pod jakim kątem jest ustawiony projektor, obraz można skorygować i wyprostować

Modele z serii 04 są dostępne w różnych wersjach (w zależności od rozdzielczości wyświetlanego obrazu). EB-S04 to model SVGA (800 x 600, proporcje obrazu 4:3) EB-W04 i EB-U04 (1280 x 800, proporcje obrazu-16:10) ich jasność to 3000 lumenów.. Linia EB-31 oferuje jeszcze większą swobodę korzystania bez potrzeby zaciemniania pomieszczeń, dzięki świeceniu z mocą 3200 lumenów. Kontrast wszystkich modeli, to aż 15 000:1

Konkurencja dla tablic interaktywnych

To jednak nie koniec nowości „za rozsądną cenę", przygotowanych przez Epson z myślą o polskich szkołach. Najnowszy projektor interaktywny EB-536Wi to alternatywa dla drogich, zajmujących dużo miejsca, tablic interaktywnych. W wielu klasach czy przedszkolnych salach nie ma warunków do zainstalowania ogromnej tablicy. Tymczasem o „kawałek" białej ściany lub tablicy suchościeralnej nietrudno - w ten sposób możemy wyposażyć klasę w interaktywne urządzenie nie ponosząc dodatkowych kosztów, nie oplatając pracowni siecią kabli, i bez demontowania tablicy

Ogromną, oprócz ceny, zaletą interaktywnego projektora jest prostota obsługi. Instalacja nie wymaga sterowników, a urządzenie kalibruje się automatycznie. Dzięki funkcji podwójnego interaktywnego pióra dwie osoby mogą równocześnie notować na całej powierzchni ekranu z zastosowaniem odmiennych atrybutów. Interaktywne pióra są szybsze w konfiguracji i pozwalają na bardziej gładkie i precyzyjne pisanie: Do tego warto wspomnieć o Easy Interactive Tools, czyli aplikacji z funkcjami interaktywnymi

A gdy do projektora Epson, także interaktywnego, podłączymy wizualizer np. ELPDC11, zajęcia mogą być jeszcze atrakcyjniejsze. Urządzenie to pozwala wyświetlać w wielkiej skali obraz znajdujących się na biurku dokumentów czy map na lekcjach historii, roślin czy zwierząt na biologii lub prezentować w czasie rzeczywistym to, co powiększa podłączony przez przejściówkę mikroskop. Po naniesieniu bezpośrednio na obraz uwag, strzałek czy rysunków można go zapisać i przesłać lub wydrukować jak normalny cyfrowy dokument. Z pewnością taka interaktywna lekcja zapadnie znacznie głębiej w pamięć niż ślęczenie nad podręcznikiem.

Oszczędności na lata

Projektor kupuje się na tyle, ile czasu świecić będzie jego lampa, a przy jej wymianie w tańszym modelach DLP często okazuje się, że jest to koszt rzędu ponad połowy ceny całego sprzętu. Na szczęście w przypadku Epson jest to ułamek tej kwoty, a dodatkowo sam czas żywotności lamp pozwala spać spokojnie. W modelach serii EB-04 i E-31 lampa może pracować nawet do 10 tys. godzin w trybie ekonomicznym. Nie brakuje też innych, oszczędzających pieniądze rozwiązań. Wśród nich są m.in. funkcja oszczędzania energii w czasie prezentacji, funkcja wyciszenia dźwięku i obrazu (pozwala na zatrzymanie prezentacji i przyciemnienie lampy o 70 proc. w czasie, gdy projektor nie jest używany). Dopełnieniem są też głośniki  16 W umożliwiające odtwarzanie dźwięku z projektora, bez konieczności podłączania zewnętrznego sprzętu głośników. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest też wejście mikrofonu dzięki czemu nauczyciel może w prosty sposób, bez dodatkowych kosztów, zamienić projektor w system nagłośnienia.

Ad Muncher

Nadesłał:

Epson
http://www.epson.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl