Internauci wybierają "Obiekt Roku w Systemach Aluprof"
IV edycja prestiżowego konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” wchodzi w kolejną fazę.
Od 30 czerwca to internauci będą głosować na najciekawszy polski i zagraniczny budynek. Osoby, którym uda się wytypować zwycięzcę konkursu, wezmą udział w losowaniu nagród, a architekt, którego projekt uzyska największą liczbę głosów, otrzyma tytuł „Wyróżnienie Internautów”.
Głosowanie
Na najciekawszą realizację wykonaną w systemach Aluprof internauci mogą głosować tylko do 31 lipca 2022 roku poprzez stronę konkursową: https://future-builders.com/konkurs/galeria-obiektow . Głosujący mogą oddać swój głos tylko jeden raz. Ci, którzy wskażą przyszłego zwycięzcę, wezmą udział w losowaniu. Do wygrania jest 10 atrakcyjnych nagród rzeczowych od Aluprof. Natomiast architekt, którego projekt uzyska największą liczbę głosów, otrzyma tytuł "Wyróżnienie Internautów".
Realizacje w IV edycji konkursu
W konkursie „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” biorą udział zarówno polskie, jak i zagraniczne obiekty powstałe między 1 stycznia 2018 roku a 30 czerwca 2022 roku.
W tegorocznej edycji konkursu znalazło się wiele znanych i ciekawych realizacji, m.in. warszawska Rotunda PKO - jeden z najbardziej ikonicznych budynków stolicy, czy łódzkie Orientarium - najgorętsza atrakcja turystyczna tego sezonu. Liczną grupę budynków zgłoszonych do konkursu stanowią m.in. takie realizacje, jak warszawskie wysokościowce SkySawa i Mennica Legacy Tower czy łódzka Brama Miasta. Nie zabrakło ciekawych obiektów handlowych, jak np. budynek warszawskiej Elektrowni Powiśle, ale też znakomitych przykładów budynków jednorodzinnych, wykorzystujących konstrukcje aluminiowe. Z pewnością warte uwagi są inwestycje uniwersyteckie - supernowoczesny budynek Wydziału Neofilologii UW czy nowa szklarnia w Ogrodzie Botanicznym UJ.
Z konkursu na konkurs przybywa także zgłoszeń z zagranicy. W tej edycji pojawiły się tak interesujące realizacje, jak np. Bodmin Jail Hotel – zrujnowane XVIII-wieczne więzienie zamienione w luksusowy hotel w Kornwalii czy szwedzki obiekt Sara Kulturhus łączący ośrodek kultury, galerię sztuki, teatr, przestrzeń konferencyjną i hotel w jednym kompleksie w środku miasta. W konkursie startuje też silna reprezentacja Węgier w postaci takich budapesztańskich realizacji, jak luksusowe apartamenty Jazz Loft Aquincum Apartments zlokalizowane w starym, poprzemysłowym lofcie, zespół basenów Gyarmati Dezso Uszoda czy Hard Rock Hotel. Do konkursu zgłoszono także inwestycje ze Szwecji, Belgii, Holandii czy Portugalii. Pojawił się nawet budynek z irańskiego Teheranu – centrum biurowe ASA10.
W końcowej fazie konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” jury złożone z wybitnych architektów: Oskar Grąbczewski, Jacek Lenart, Jacek Ewý, Robert Konieczny oraz Elżbieta Dziubak, wybierze zwycięskie projekty architektów, do których trafią nagrody pieniężne, w tym Grand Prix konkursu w wysokości 50 tysięcy złotych.
- Chcemy promować innowacyjne rozwiązania architektoniczne, które nie tylko czynią przestrzeń publiczną piękniejszą, ale też mogą stanowić inspirację dla innych architektów. Architektura tworzy estetykę miast, z którą mieszkańcy się utożsamiają – mówi Elżbieta Dziubak, generalny architekt Aluprof SA i sekretarz jury konkursu.
O konkursie „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”
Konkurs „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” to międzynarodowy konkurs, w którym nagradzane są najciekawsze i najbardziej charakterystyczne dzieła architektury współczesnej. O jego randze świadczy nie tylko liczba polskich i zagranicznych obiektów zgłoszonych we wcześniejszych edycjach, ale też fakt, że wśród uczestników znalazły się tak uznane pracownie architektoniczne jak Maćków Pracownia Projektowa, JEMS Architekci, IMB Asymetria, EPSTEIN, APA Wojciechowski, PBPA, Medusa Group, Kuryłowicz & Associates czy AMC – Andrzej M. Chołdzyński. Budynki biorące udział w poszczególnych edycjach do dziś uznawane są za prawdziwe perły współczesnej architektury, a dodatkowo stanowią przykład innowacyjności i wyznaczają istotny kierunek w projektowaniu przestrzeni miejskiej. Wśród nich znalazły się wielokrotnie nagradzane i cenione obiekty, m.in. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy Hala Koszyki w Warszawie projektu JEMS Architekci, wrocławski Green2Day projektu Maćków Pracownia Projektowa, katowicki .KTW, zaprojektowany przez pracownię Medusa Group.
Aluprof
press box