Inwestorzy zmieniają podejście do funduszy - badanie Franklin Templeton


2012-06-01
Polscy inwestorzy w ostatnim okresie przenosili środki z funduszy inwestycyjnych do lokat bankowych. Jeśli już jednak inwestują, to głównie w bezpieczne fundusze obligacji oraz dywersyfikują portfele poprzez fundusze zagraniczne, najczęściej wybierając potencjał Starego Kontynentu i Azji.

 

Takie wnioski wynikają z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Franklin Templeton Investments, lidera funduszy zagranicznych w Polsce, podczas II Fund Forum Analiz Online. W ankiecie udział wzięli doradcy finansowi, ubezpieczeniowi i przedstawiciele branży usług finansowych.

Ponad połowa (54%) doradców finansowych biorących udział w ankiecie zadeklarowała, że w ciągu ostatniego roku ich klienci przenieśli swoje środki z funduszy inwestycyjnych do lokat bankowych. 40% doradców odpowiedziało, iż klienci szukali różnych instrumentów finansowych i produktów, aby dywersyfikować swoje inwestycje. Co ciekawe, jedynie w 4% przypadków, inwestorzy nie zmienili swoich strategii.

Ci, którzy pozostali przy funduszach inwestycyjnych wybierali głównie fundusze uważane za bezpieczne: obligacji i rynku pieniężnego (75% odpowiedzi). Zaledwie 14% doradców stwierdziło, że ich klienci inwestowali w fundusze oparte na akcjach. Najmniejszą popularnością cieszą się fundusze związane z rynkiem nieruchomości, które, według ankietowanych, wybiera zaledwie 4% inwestorów. 

Największa część rodzimych inwestorów inwestuje w Europie (47%), nie od dziś bowiem wiadomo, że polscy inwestorzy preferują lokalny rynek kapitałowy. Z drugiej strony aż 20% ankietowanych odpowiedziało, że inwestorzy inwestują globalnie, na całym świecie, a ponad 35% docenia  w szczególności rynki Azji.

Skąd pomysł na inwestowanie za granicą? Inwestorzy oczekują po funduszach zagranicznych przede wszystkim możliwości inwestycyjnych w perspektywicznych regionach świata (38%) oraz większych zysków (33%). Mniejsze, choć nie marginalne, znaczenie mają takie czynniki jak stabilizacja stóp zwrotu (19%) czy bogatsza oferta produktowa (niecałe 15%).

Co ciekawe, klienci zagranicznych funduszy do inwestycji podchodzą raczej długoterminowo. Zaledwie w nieco ponad 5% przypadków, inwestowano w perspektywie krótszej niż rok.

 

Mimo wysokich oczekiwań i chęci dywersyfikacji inwestycji, polscy inwestorzy posiadają mniej niż 10% swoich aktywów w funduszach zagranicznych, traktując je bardziej jako element dywersyfikacji, niż główną inwestycję. Z informacji od ankietowanych doradców wynika, że nadal około 13% ich klientów nie inwestuje w fundusze zagraniczne.

- Udział funduszy zagranicznych w portfelach inwestorów będzie się powiększał wraz z rosnącą świadomością inwestycyjną Polaków. Z naszej analizy wynika, że inwestujący w fundusze zagranicznie świadomie wybierają średnio i długoterminowy horyzont inwestycyjny- 38% respondentów wskazało na inwestycje w horyzoncie od 3 do 5 lat - mówi Michał Staszkiewcz, Head of Sales Poland we Franklin Templeton.

Z sondażu wynika, że główną barierą przed inwestowaniem w fundusze zagraniczne jest niewielka wiedza o globalnych firmach inwestycyjnych i ich ofertach. Taką przyczynę wskazało aż 57% respondentów. 12% badanych uważa, że obawa przed inwestowaniem w fundusze zagraniczne ma związek z brakiem zaufania do rynków zagranicznych, a 28% jako barierę wskazuje ryzyko walutowe. Jedynie 3% ankietowanych uważa, że barierą jest dostęp do sieci sprzedaży.

- Słaba znajomość oferty instytucji zagranicznych oznacza, że problemem wciąż pozostaje dotarcie 

z wartościową informacją o produktach do doradców i klientów. Trudno zakładać, że da się ten stan szybko zmienić, gdyż skala prowadzonych działań marketingowych i szkoleniowych jest wciąż niewystarczająca – uważa Michał Duniec, starszy analityk Analiz Online.

- Z drugiej strony przeprowadzone badanie pokazuje, że obiegowa opinia, zgodnie, z którą klienci nie inwestują w fundusze zagraniczne ze względu na ryzyko kursowe oraz niechęć do monitorowania rynków zagranicznych, nie jest do końca właściwa. W gruncie rzeczy jest to dobra informacja dla przedstawicieli funduszy zagranicznych. Prostszym zadaniem jest bowiem praca nad zwiększeniem wiedzy o produktach i ofercie, niż przezwyciężenie ewentualnego braku zaufania do rynków zagranicznych - dodaje analityk Analiz Online.

Według przeprowadzonej ankiety aż 78% klientów funduszy zagranicznych, wiedzę na ich temat czerpie z rozmów z doradcami finansowymi.

Franklin Resources, Inc. [NYSE:BEN] to organizacja inwestycyjna o światowym zasięgu działająca na rynku jako Franklin Templeton Investments. Franklin Templeton Investments oferuje globalne i krajowe rozwiązania inwestycyjne zarządzane przez zespoły: Franklin, Templeton, Mutual Series, Fiduciary Trust, Darby i Bissett. Spółka z siedzibą główną w San Mateo w Kalifornii ma ponad 60-letnie doświadczenie w dziedzinie inwestycji, 

a łączna wartość jej aktywów w zarządzaniu 694 mld USD (stan na dzień 31.10.2011 r.).

* Wszystkie fundusze to subfundusze Franklin Templeton Investment Funds (FTIF) - SICAV z siedzibą w Luksemburgu 

 

Niniejszy dokument został sporządzony wyłącznie do celów informacyjnych i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej ani oferty sprzedaży jakichkolwiek udziałów ani zaproszenia do zapisów na tytuły uczestnictwa jakiegokolwiek funduszu luksemburskiego SICAV Franklin Templeton Investment Funds (zwanego dalej „Funduszem”). Żadnej z części niniejszego dokumentu nie należy traktować jako porady inwestycyjnej. Opinie wyrażone w niniejszym dokumencie stanowią opinie autora tego dokumentu na dzień publikacji i mogą ulec zmianie bez odrębnego powiadomienia.

Zapisy na tytuły uczestnictwa mogą być dokonywane wyłącznie w oparciu o aktualny, pełny lub skrócony prospekt informacyjny Funduszu, ostatnie roczne sprawozdanie finansowe opatrzone opinią biegłego rewidenta oraz ostatnie półroczne sprawozdanie finansowe, o ile zostało opublikowane później niż sprawozdanie roczne.

Ceny tytułów uczestnictwa i dochody uzyskiwane z tytułów uczestnictwa mogą ulec zmniejszeniu lub zwiększeniu, a inwestorzy mogą nie odzyskać całej zainwestowanej kwoty. Wyniki historyczne nie gwarantują wyników przyszłych. Zmiany kursów walut mogą wpływać na wartość inwestycji zagranicznych. Inwestowanie w fundusz denominowany w walucie obcej także wiąże się z ryzykiem zmian kursów wymiany. Inwestowanie w tytuły uczestnictwa Funduszu wiąże się z ryzykiem opisanym w pełnym i skróconym prospekcie informacyjnym Funduszu. Ryzyko związane z inwestycjami na rynkach wschodzących może być większe niż ryzyko na rynkach rozwiniętych. Inwestycje w instrumenty pochodne wiążą się z określonym rodzajem ryzyka szczegółowo opisanym w prospekcie informacyjnym Funduszu.

Tytuły uczestnictwa Funduszu nie mogą być bezpośrednio ani pośrednio oferowane ani sprzedawane obywatelom ani rezydentom Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.Tytuły uczestnictwa Funduszu nie są dostępne na każdym terytorium podlegającym dowolnej jurysdykcji, a osoby ubiegające się o pozyskanie tytułów uczestnictwa powinny sprawdzić możliwość nabycia tytułów uczestnictwa u lokalnego przedstawiciela Franklin Templeton przed planowaniem inwestycji.

Wszelkie badania i analizy uwzględnione w niniejszym dokumencie zostały opracowane na potrzeby i do wyłącznych celów Franklin Templeton Investments i są udostępniane w niniejszym dokumencie wyłącznie do celów informacyjnych. Odniesienia do konkretnych gałęzi przemysłu, sektorów czy spółek mają charakter ogólnych informacji i nie muszą odzwierciedlać rzeczywistego zaangażowania funduszu w jakimkolwiek momencie.

Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych, zalecamy skonsultowanie się z doradcą finansowym. Kopię najnowszej wersji prospektu informacyjnego, rocznego sprawozdania finansowego lub półrocznego sprawozdania finansowego, o ile zostało opublikowane po publikacji ostatniego sprawozdania rocznego, można znaleźć na naszej stronie internetowejwww.franklintempleton.pl lub otrzymać za darmo od Franklin Templeton Investments Poland Sp. z o.o.; Rondo ONZ1; 00-124 Warsaw Tel: +48 22 337 13 50; Fax: +48 22 337 13 70

Dokument wydany przez Franklin Templeton Investments Poland Sp. z o.o.

 

Kontakt dla mediów:

 

Paweł Satalecki

 

TALKING HEADS PR

 

Phone: +48 513-099-035

 

e-mail: pawel.satalecki@thpr.pl

 

 

Nadesłał:

an@thpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl