Jak bezpiecznie korzystać z karty?


Jak bezpiecznie korzystać z karty?
2014-12-25
Coraz częściej spotykana bezgotówkowa forma płatności- płacimy w sklepie stacjonarnym, robimy zakupy w sieci, robimy przelewy. korzystanie z karty uchodzi za bezpieczne, jednakże istnieje ryzyko utraty karty bądź kradzieży naszych danych.

Dużą popularnością cieszy się bezgotówkowa forma płatności- kartą płacimy w sklepie, kupujemy online, wypłacamy gotówkę z bankomatu. korzystanie z karty uchodzi za bezpieczne, pomimo to zdarzają się przypadki utraty karty lub też przechwycenia istotnych informacji dotyczących naszego konta. Jak ustrzec się przed nieszczęściem i w pełni bezpiecznie posługiwać się kartą płatniczą ?

By użytkowanie karty płatniczej było bezpieczne, wystarczy stosować się do pewnych zasad.

  • Przede wszystkim zapamiętaj nr PIN, zamiast zapisywać go na kartce lub, co gorsza, na samej karcie. Jest to największy błąd! Jest to pierwsza rzecz, jaką sprawdza złodziej. Jeżeli masz kłopot z zapamiętaniem domyślnego numeru, wymyśl go sam, ale zrezygnuj z prostych kombinacji, np. 1234. Nie dziel się swoim numerem PIN z osobami trzecimi.
  • Zmniejsz limit transakcji kartą. Zmniejszenie limitu ograniczy szkody, jakie może wyrządzić złodziej karty lub osoba, która przechwyciła z niej dane.
  • Nie spuszczaj karty z oczu płacąc nią w sklepie. Pracownik, który w danym momencie nas obsługuje musi wszystkich czynności dokonywać na Twoich oczach. Jeżeli chce on opuścić pomieszczenie z Twoją kartą- idź za nim, masz do tego pełne prawo. Sprzedawca zostający sam na sam z kartą ma szansę skopiować taką kartę albo spisać z niej informacje wystarczające do posługiwania się nią.
  • Jeżeli chcesz skorzystać z bankomatu, zwróć uwagę na samą maszynę. Skimmerzy instalują specjalne nakładki na klawiaturę i czytnik magnetyczny, służące do kopiowania informacji zawartych w karcie, a później jej duplikowania. Zwróć uwagę na różne zmiany w wyglądzie, takie jak wystające klawiatury lub czytniki. Każdy przypadek modyfikacji bankomatu powinien zostać zgłoszony bankowi, operatorowi bankomatu lub policji operatorowi bankomatu, bankowi lub nawet policji.
  • Robiąc zakupy online, korzystaj tylko ze sklepów o pozytywnej opinii. Zrezygnuj z stron, które wymagają podania danych karty. Dużo lepiej jest zdecydować się na sklepy korzystające ze znanego systemu transakcyjnego, takich jak PayU albo PayPal. Płacąc w internecie lepiej jest korzystać ze znanego tylko Tobie loginu i hasła niż posługiwać się kartą.
  • Zwróć uwagę na szyfrowanie połączenia za każdym razem, gdy pragniesz zalogować się do jakiegokolwiek systemu transakcyjnego sprawdź, czy połączenie jest bezpieczne. Taką stronę poznasz po przedrostku https oraz zamkniętej kłódce, która widnieje przy samym pasku adresu przeglądarki.

Trzymanie się odpowiednich zasad oraz środków ostrożności uchroni nas przed większością sytuacji ryzykownych, które mogą zagrozić bezpieczeństwu karty płatniczej i konta. Na nieszczęście pewien procent niepewności zawsze zostaje- jeżeli jednak spotka nas nieszczęście, pozostaje nam zgłoszenie sprawy bankowi lub policji oraz zastrzec kartę.

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa kart płatniczych w artykule. 

Nadesłał:

StopLichwie.pl - portal finansowy
http://www.stoplichwie.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl