Jak bezpiecznie opłacać rachunki?
Płacenie rachunków jest czynnością, tyle nieprzyjemną, co konieczną. Sposobów na regulowanie należności za energię elektryczną, gaz, internet czy raty jest kilka. Należy jednak pamiętać, że choć z pozoru wygodne, nie wszystkie z nich są w pełni bezpieczne.
Obecnie płatności można regulować nie tylko w bankowym okienku czy na poczcie. Niektóre instytucje zachęcają klientów niskimi prowizjami za rachunki za wodę czy gaz, które można nawet zapłacić w sklepie spożywczym lub supermarkecie przy okazji dokonywania innych zakupów.
Jak płacą Polacy?
Odpowiedź brzmi – najchętniej gotówką. – Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego, wśród wszystkich płatności Polaków 82 proc. dokonywanych jest gotówką. Nie można więc powiedzieć, że w dzisiejszych czasach dominującym i bezwzględnie uznawanym za najlepszy sposobem regulowania comiesięcznych rachunków jest płacenie przez internet – mówi Karol Sadowski, ekspert Optima. Płacenie w sklepie lub opłacanie rachunków przy pomocy gotówki uznawane jest przez 60 proc. Polaków za szybszy sposób w porównaniu do kart płatniczych. Dlaczego tak lubimy mieć przy sobie plik banknotów? Niektórzy w ten sposób lepiej kontrolują swoje wydatki, ponieważ transakcje bezgotówkowe powodują, że przez płacenie „plastikiem” tracą poczucie rzeczywistego wydawania pieniędzy. Ponadto dla osób, które nie posiadają rachunku osobistego, a jest takich osób nadal w naszym kraju sporo (33 proc.) trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie jest jedynym sposobem.
Z kasą do kasy
Już kilka lat temu powstało coraz więcej punktów, które zaczęły pośredniczyć w przyjmowaniu opłat na rzecz tzw. wierzycieli masowych, a więc firm dostarczających do mieszkań prąd, gaz i inne media. Nie raz już miały miejsce sytuacje, kiedy dokonywane przez klientów wpłaty w punktach kasowych nigdy nie trafiały do odbiorców, ponieważ instytucje finansowe nie przekazywały przyjętych pieniędzy. Pomimo tego każdego roku przybywa samodzielnych punktów kasowych. Czy należy całkowicie zrezygnować z płatności w tego typu i podobnych punktach? Czym kierować się przy wyborze instytucji, w której będziemy opłacać rachunki? Oprócz oczywistych aspektów, takich jak niska prowizja za dokonanie opłat czy bliskość od miejsca zamieszkania, najważniejsze jest bezpieczeństwo. – Pamiętajmy, żeby oprócz wysokości prowizji za opłacenie danego rachunku, zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Jeśli przykładowo wcześniej korzystaliśmy z usług danej firmy pożyczkowej i mamy do niej zaufanie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z opcji płacenia rachunków. W niektórych placówkach oprócz opłat za telewizję, prąd czy gaz, można też zapłacić składki ubezpieczeniowe, przekazać pieniądze w systemie Western Union czy nawet doładować przedpłatowy licznik prądu – zauważa Karol Sadowski, ekspert Optima. Decydując się na płacenie rachunków w placówkach pozabankowych, warto też sprawdzić, czy instytucja finansowa, w której zamierza się to zrobić, ma podpisane umowy o współpracy z dostawcami energii, gazu, telefonii i telewizji.
Bezpiecznie przez internet?
Coraz chętniej zakładamy rachunki bankowe, do których dostęp możliwy jest przez internet lub smartfon. Jednak mimo tego nadal zaledwie 30 proc. osób opłaca rachunki drogą elektroniczną. Ponadto zasadniczą przyczyną niekorzystania z tego rodzaju płatności są: brak komputera i dostępu do internetu, a także nieumiejętność korzystania z bankowości internetowej. Wykonywanie przelewów on-line jest wygodnym i tanim rozwiązaniem, ponieważ większość banków oferuje je całkowicie bezpłatnie. Jednakże niesie to także ze sobą pewne ograniczenia i ryzyka. Przykładowo niebezpieczne są sytuacje, kiedy użytkownicy otrzymują maile do złudzenia przypominające oficjalne informacje wysyłane z banku zachęcające do kliknięcia w link lub podania danych do logowania. Stąd już prosta droga do tego, by osoba niepowołana uzyskała dostęp do zgormadzonych na internetowym rachunku środków. Program antywirusowy zainstalowany na komputerze lub laptopie może pomóc zabezpieczyć się przed złośliwym oprogramowaniem wyłudzającym dane, ale przede wszystkim warto uzbroić się w zdrowy rozsądek i wszelkie budzące najmniejsze podejrzenie maile lub smsy – po prostu ignorować.
Jak płacić?
Przede wszystkim w terminie i bezpiecznie. Jak zauważył już w osiemnastym wieku wybitny uczony amerykański Benjamin Franklin – pewne są tylko śmierć i podatkiJ. Można jednak jeszcze dodać, że równie pewne są comiesięczne rachunki za mieszkanie, wodę, prąd i inne media. Decydując się wybór określonej metody płatności, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo oraz wygodę. Jeśli nie jest się obeznanym z internetem i za bardziej wiarygodne i pewne uważa się tradycyjne sposoby opłacania rachunków w placówkach bankowych lub pożyczkowych, to nie trzeba tego zmieniać, pod warunkiem, że wybierze się wiarygodną i bezpieczną instytucję. Jeśli jednak pozostaje się wiernym zwolennikiem płatności on-line należy pamiętać, aby bank z którego korzystamy oferował odpowiednie zabezpieczenie transakcji.
Więcej informacji na temat opłacania rachunków w placówkach Optima: http://www.optima.pl/pozostale-uslugi/rachunki/