Jak chronić słuch?
Jak dbać o słuch w sytuacji gdy coraz częściej jesteśmy narażenie na jego wysokie natężenie przez większość czasu?
Ubytek słuchu coraz częściej pojawia się u młodych osób. Chodzi mianowicie o dzieci w wieku kilku lat, które z uwagi na bardzo wczesne rozpoczęcie używania słuchawek usznych (lub, co gorsza, tych dousznych) narażone są na ciągły hałas bezpośrednio przy samym receptorze słuchu. Używanie tego typu słuchawek ma negatywne skutki. Osoby, które ciągle narażają swój słuch na wielość dźwięków ryzykują trwałym uszkodzeniem słuchu, szczególnie jeżeli słuchają muzyki powyżej pewnego poziomu hałasu. Nowoczesne urządzenia typu smartfony, tablety, same ostrzegają użytkownika przed negatywnymi skutkami długotrwałego narażania słuchu na dźwięki powyżej pewnego poziomu. W przypadku dzieci i młodzieży, dobrze monitorować głośność słuchanej przez nie muzyki i oglądanych filmów i namawiać je by w miarę możliwości używały cichszego natężenia dźwięku oraz do słuchania muzyki bez używania słuchawek, szczególnie tych dousznych.
Dorośli narażeni są na ciągły hałas szczególnie jeżeli pracują w zawodach, które wymagają używania specjalnych narzędzi i maszyn. Chodzi tu głównie o pracowników branży budowlanej, którzy często pracują w utrudnionych warunkach pracy. Jeżeli zatem to właśnie my zajmujemy tego typu stanowisko lub też narażeni jesteśmy na długotrwały hałas innego typu warto zwracać uwagę na ochronniki słuchu jakich używamy. W przypadku prac, które faktycznie odbywają się w takich trudnych warunkach pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednie przedmioty, odzież, narzędzia, które ułatwią i zabezpieczą jego pracę. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu uważamy, że pracodawca nie wywiązuje się sumiennie z tego zalecenia, warto zainwestować samodzielnie w nauszniki ochronne, dzięki którym nasz słuch nie będzie narażony na ciągły hałas i co za tym idzie będziemy narażali się na trwały uszczerbek słuchu, którego współczesna medycyna nie będzie mogła naprawić, a jedynie będzie wstanie dać nam odpowiednie „protezy”, które wspomogą nas w prawidłowym funkcjonowaniu świecie.
Rodzaje ochronników słuchu:
- Zatyczki do uszu – najprostszy i najtańszy sposób ochrony naszego słuchu. Sprawdzą się one szczególnie w pracach o mniejszych natężeniu hałasu. Są bardzo higieniczne ponieważ zwykle są jednorazowe, ale też dlatego jeżeli na co dzień potrzebna jest nam ochrona słuchu warto zastanowić się nad innymi, sposobami ochrony słuchu.
- Ochronniki słuchu – istnieje ich kilka rodzajów, mogą to być zarówno same wygłuszające słuchawki/ nauszniki ochronne jak nauszniki połączone w zestawie z kaskiem. Zależnie od wykonywanej przez nas pracy możemy zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów produktów. Warto pamiętać, że istnieją również urządzenia typu „dwa w jednym”, które sprawdzą się w sytuacji gdy czasem potrzebujemy ochrony słuchu, a czasem dodatkowo również ochrony głowy. Z uwagi na ich konstrukcje nie ma możliwości słyszenia dźwięków docierających z zewnątrz, dobre są zatem one w przypadku prac niewymagających rozmowy z innymi pracownikami/ przełożonym.
- Nuszniki ochronne z funkcją porozumiewania się przez radio – doskonale przede wszystkim wszędzie tam, gdzie mimo pracy w hałasie, musimy mieć możliwość stałego porozumiewania się z innymi pracownikami czy możliwość kontaktu z przełożonym.
Nadesłał:
katalogprzedsiebiorstw
|