Jak często drapie się Twój pies? Wystartowała II edycja kampanii społecznej ,,STOP DRAPANIU’’


Jak często drapie się Twój pies? Wystartowała II edycja kampanii społecznej ,,STOP DRAPANIU’’
2017-05-09
Z początkiem maja ruszyła II odsłona ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej ,,STOP DRAPANIU’’. Prowadzona przez Fundację Towarzystwo Weterynaryjne i wspierana przez firmę ZOETIS kampania porusza problem uporczywego drapania u psów, które może być symptomem wielu poważnych chorób.

Psy, podobnie jak ludzie, też się drapią i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy zwierzaki robią to zbyt często. Czworonogi bardzo ciężko znoszą uciążliwy świąd skóry, więc żeby go nie czuć - drapią się, sprawiając sobie ból. Podrażnianie może przyjmować postać od lekkiej, mało dokuczliwej dolegliwości do obsesyjnego stanu, powodującego dotkliwe rany na ciele psa. W wyniku tak męczącej przypadłości czworonogi mogą zmieniać swoje zachowanie. Stają się często rozdrażnione i nerwowe, przez co tracą kontakt z domownikami lub chęć do zabawy z innymi zwierzętami.

 

Obecnie w Polsce żyje ponad 7 milionów psów i 6,5 miliona kotów. Na podstawie danych z raportu Pruritic dogs diary 2013 - przygotowanego przez GfK Animal and Crop Health, szacuje się, że ponad jeden milion psów może cierpieć z powodu uporczywego swędzenia wywołanego alergią, obecnością pasożytów, czy infekcją skóry. Skala zjawiska jest zatem ogromna.

 

Radosław Marter, prezes Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne podkreśla: Problem alergii u psów może tak naprawdę pojawić się u każdego czworonoga, w dowolnym momencie jego życia i w żadnym razie nie wolno go bagatelizować. Celem II edycji kampanii STOP DRAPANIU jest nie tylko uzmysłowienie właścicielom przyczyn uporczywego swędzenia skóry u psów, ale również ich edukacja. Opiekun powinien umieć odróżnić zwykłe drapanie swojego zwierzęcia od świądu, który może być zwiastunem wielu poważnych chorób. Akcja ma również uczulić właścicieli czworonogów na ten problem - skłonić ich do reakcji, by w porę zwrócić się do lekarza weterynarii i pomóc zwierzęciu  -  wskazuje przedstawiciel Fundacji.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie www.stopdrapaniu.pl. Właściciele czworonogów mogą tam dowiedzieć się m.in. jak rozpoznać pierwsze objawy alergii, gdzie szukać pomocy dla swoich pupili (lista sprawdzonych gabinetów weterynaryjnych) oraz znajdą bardzo ciekawe i przydatne informacje od psich behawiorystów, które pomogą im lepiej zrozumieć zachowanie swoich pupili. Ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna STOP DRAPANIU potrwa do końca grudnia 2017 r.

 

Partnerzy akcji:

Zoetis, Rynek Zoologiczny - Medialny Patron Branżowy, Radio Dla Ciebie, Wrocław.pl, KAKADU, KrakVet, MZA Warszawa, Miasto Gdańsk, Niezależna sieć bankomatów Planet Cash, UrbanInfo.pl, Blog Zamerdani,  Blog Życie z Psem, Blog Z Pazurem, Blog Psiolubni.

Nadesłał:

FTW

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl