Jak dbać o koło dwumasowe?


Jak dbać o koło dwumasowe?
2014-04-03
Koła dwumasowe wraz z postępem motoryzacji stają się coraz bardziej powszechniejsze. Kiedyś zarezerwowane były tylko dla mocnych samochodów z dieslem, a teraz używane są w niemalże co czwartym pojeździe.

Ich bardziej skomplikowana konstrukcja powoduje, że są one podatne na liczne usterki. Oczywiście, jak każda z części, tak i ta z biegiem czasu ulegnie zużyciu, ale nieraz z winy kierowcy do awarii dochodzi wcześniej. Jak więcej jeździć tak, by ta część spełniała swoje zadanie jak najdłużej?

Istnieje wiele porad, do których na pewno warto się stosować. Jedną z nich jest zasada, aby podczas jazdy unikać zbyt niskich obrotów. Mowa tutaj o 1500 obr./minutę i poniżej, powodują one zbyt długie obciążenie sprężyn i ich tłumików. Co prawda taka jazda jest bardziej oszczędna, ale nie wpływa pozytywnie na koło dwumasowe. Jeśli chodzi o jazdę nie powinno się również ciągnąć większych ciężarów, np. przyczepy cięższej niż zaleca to producent samochodu.

Dużym błędem jest także brawurowe ruszanie z miejsca, z piskiem opon. Gwałtowne puszczanie sprzęgła i to nie tylko przy ruszaniu, ale też zmianie biegów obniża żywotność elementów całego układu napędowego. Uruchamianie i gaszenie silnika powinno odbywać się przy wciśniętym pedale sprzęgła. Warto zadbać także o wtryskiwacze, gdyż ich zużycie w dieslu powoduje zaniedbanie stanu silnika, a to wywołuje ponadnormatywne wibracje koła dwumasowego.

Warto więc znać podstawowe i niezbędne informacje odnośnie tej części. Pozwolą one na odpowiednią jazdę, która będzie przyjazna dla wszystkich elementów samochodu. Warto także wypatrywać i reagować na objawy, jakie daje ta zużyta część. W przypadku koła dwumasowego są to klekotanie, terkotanie na włączonym biegu jałowym, piski przy redukowaniu biegów, nierówna praca silnika, szarpania podczas ruszania, czy brak płynności jazdy.

Stosowanie się do tych zaleceń z pewnością przedłuży okres użyteczności części. Wcześniejsze zużycie nie tylko spowoduje nie potrzebne koszty naprawy, ale też wpłynie na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Artykuł powstał we współpracy z CentrumSprzegla.com.

Nadesłał:

jasiek012

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl