Jak dbać o pieniądze za granicą. Poradnik emigranta zarobkowego


2014-07-24
Wakacje to czas, gdy Polacy masowo wyjeżdżają do pracy za granicę. Eksperci z kantoru Pomarańczarnia.pl przygotowali poradnik, który pomoże przygotować się na zarobkową emigrację i poradzi jak odpowiednio zadbać o swoje pieniądze za granicą.

Już ponad 2 miliony Polaków wyruszyło do pracy za granicę - podaje GUS. Emigracja zarobkowa może być doskonałą okazją do rozwoju twojej zawodowej kariery i przygodą, pełną nowych wyzwań i doświadczeń. Aby jednak wyjazd nie skończył się szybkim powrotem do kraju, długami i rozczarowaniem, sprawdź szczegóły dotyczące m.in.  umowy, dokumentów oraz sposobu przechowywania swoich pieniędzy za granicą.

Co powinna zawierać umowa?

Warto zwrócić uwagę na to jak skonstruowana jest umowa. Według zaleceń Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w treści muszą znaleźć się informacje, takie jak: nazwa zagranicznego pracodawcy, okres zatrudnienia, rodzaj oraz warunki pracy w tym wynagrodzenie, wymiary czasu pracy, a także termin jej rozpoczęcia.

W przypadku, gdy zdecydujemy się skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy należy sprawdzić czy jest ona wpisana do rejestru agencji zatrudnienia. Agencja ma obowiązek zawarcia pisemnej umowy z osobą kierowaną do pracy. Przed podpisaniem umowy koniecznie zapoznajmy się z jej treścią. Brak odpowiednich zapisów może być zapowiedzią kłopotów związanych z faktem, że pracodawca nie będzie wywiązywał się ze swoich zobowiązań.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą?

Za granicą musimy być przygotowani na ewentualne przedstawienie podstawowych dokumentów podczas kontroli policyjnych, które zdarzają się np. podczas podróży autobusami linii turystycznych. Wśród nich znajdują się: paszport, dowód osobisty, prawo jazdy, adres miejsca w którym zamieszkamy. Co ważne, przed wyjazdem wykonajmy kserokopię każdego z tych dokumentów, przyda nam ona się w momencie, gdy zgubimy dokumenty i będziemy chcieli ten fakt zgłosić w miejscowym konsulacie.

Niezbędna okazuje się także Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia nas do opieki zdrowotnej na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. EKUZ ważna jest na terenie innych krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Aby otrzymać kartę należy zgłosić się w delegaturze NFZ w miejscu zamieszkania.

Swoim najbliższym, którzy zostają w kraju warto zostawić adres miejsca, w którym będziemy przebywać oraz kserokopię dowodu osobistego. Przyda się także numer telefonu pod którym będziemy dostępni. Tak przygotowani możemy zabrać się za sprawy finansowe.

Pieniądze za granicą

Najtańszym sposobem przechowywania gotówki jest posiadanie jej przy sobie, bez zakładania dodatkowego konta. Jednak dysponowanie dużą ilością pieniędzy wiąże się ze sporym ryzykiem zgubienia lub kradzieży. I tutaj z pomocą przychodzi konto walutowe, czyli rachunek prowadzony przez polski bank, ale rozliczany w innej walucie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ponosimy dodatkowych kosztów przewalutowania, czyli przeliczenia przez bank transakcji z jednej waluty na drugą. Warto podkreślić, że taki sposób jest wygodny, bezpieczny i tani. Oczywiście jeśli wybierzemy konto świadomie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta walutowego? Po pierwsze: Czy prowadzenie takiego rachunku jest bezpłatne? Po drugie:, ile wynosi opłata za kartę? Najczęściej jest ona rozliczana raz na miesiąc lub raz na rok. I po trzecie, jakie są opłaty za wypłatę pieniędzy w bankomacie za granicą?

W przypadku, kiedy będziemy chcieli zasilić konto gotówką z pomocą przychodzą coraz bardziej popularne w ostatnich latach kantory internetowe, które pozwalają wymienić walutę przy korzystnych kursach bez przewalutowania.

„W takim przypadku powinniśmy dokonać powiązania tak zwanego rachunku polskiego z kantorem internetowym  oraz rachunkiem z kontem walutowym. Działa to w ten sposób, że przelewamy pieniądze z rachunku polskiego na konto w kantorze internetowym, a następnie dostajemy je na rachunek walutowy już w walucie która nas interesuje.” – wyjaśnia Magdalena Hubka z kantoru internetowego pomarańczarnia.pl.

Zakładając konto walutowe na wstępie decydujemy w jakiej ono będzie walucie. Tak zabezpieczeni, możemy wyruszać na podbój zagranicznego rynku pracy.

http://pomaranczarnia.pl/

 

Nadesłał:

Pomarańczarnia
http://pomaranczarnia.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl