Jak dbać o soczewki kontaktowe?


2013-07-04
Soczewki kontaktowe są jedną z najwygodniejszych metod korekcji wzroku. Przeznaczone są dla osób, które nie lubią chodzić w okularach lub ze względu na wykonywany zawód, muszą mieć soczewki zamiast okularów

Zapewniają komfort zarówno podczas aktywności fizycznej jak i relaksu na plaży. Jednak, żeby właściwie spełniały swoje zadanie, trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Higiena przede wszystkim

Podstawową czynnością w pielęgnacji soczewek jest ich higiena. Najlepiej jeśli są przechowywane w odpowiednich warunkach i są czyste. Nie należy także ignorować zaleceń lekarza specjalisty dotyczących czasu ich noszenia.

Warto także obserwować co się dzieje z oczami podczas noszenia soczewek. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, takie jak zaczerwienienie lub widziane obrazy będą zamglone, trzeba je natychmiast usunąć i skonsultować się z lekarzem.

Czyste ręce

Zakładając soczewki, należy pamiętać o higienie nie tylko szkieł, ale także rąk. Powinny być myte za każdym razem, jeśli mamy do czynienia z soczewkami. W ten sposób można uniknąć przedostania się drobnoustrojów do oczu, które mogą wywołać nieprzyjemne i dokuczliwe infekcje.

Nie mniejszą rolę odgrywa także pielęgnacja samych szkieł kontaktowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku soczewek przeznaczonych do dłuższego użytkowania.

Odpowiednią pielęgnację zapewni specjalny płyn do soczewek, który spełnia wiele zadań. Nie tylko ma właściwości dezynfekujące, ale także można w nim przechowywać czy nawilżać szkła.

Co więcej, niektóre płyny do soczewek usuwają także osady białkowe. Ważnym jest, żeby ściśle przestrzegać wskazówek lekarza i nie używać płynu po terminie przydatności. Może wpływać na podrażnienie oczu, a tego lepiej unikać.

Codzienne szorowanie


Dbanie o soczewki sprowadza się do codziennego ich płukania i usuwania z nich drobinek kurzu. Właściwa dezynfekcja uchroni oczy przed mikroorganizmami, dlatego płyny do soczewek są niezbędne.

W przypadku gdy szkła są założone i odczujemy dyskomfort w postaci nadmiernego łzawienia czy podrażnienia, może to oznaczać, że pod soczewkę dostał się kurz. Wówczas należy ją wyjąć i przemyć płynem do soczewek, a następnie założyć z powrotem. Gdy to nie pomoże i dolegliwości nadal się utrzymują, niezbędna będzie wizyta u okulisty.

Soczewki w żaden sposób nie ograniczają wykonywanych dotychczas czynności. Wystarczy stosować pewne reguły, aby cieszyć się komfortem ich noszenia. Dotyczy to szczególnie przedstawicielek płci pięknej.

Kobiety powinny zakładać soczewki przed zrobieniem makijażu, a także dokładnie wykonywać demakijaż gdyż drobinki kosmetyków mogą dostać się pod szkła kontaktowe.

Dobrze również używać kosmetyków kolorowych, które nie mają sypkiej postaci. Sprawdzą się tu prasowane cienie do powiek czy puder. Wszelkie aerozole, w postaci dezodorantów czy lakierów do włosów, powinny być używane przed nałożeniem soczewek. Warto stosować się do zaleceń i wskazówek, aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań związanych ze stosowaniem szkieł kontaktowych.


Źródło: artykuł powstał we współpracy ze sklepem punktsoczewek.pl

Nadesłał:

Hassel Von Hoff

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl