Jak dbać o zimowe buty?
Nawet dla osób, które uwielbiają zimę i nie mogą się już jej doczekać w połowie sierpnia, wiadomym jest, jaka ta pora roku potrafi być uciążliwa. W szczególności dla obuwia, wystawianego codziennie na istny ,,obóz przetrwania”.
Ścieżki, lasy i pola i miasta przysypane śniegiem – ten zimowy krajobraz jest niezwykle urokliwy, ale i zdradziecki. Roztopy, tak zwana ,,plucha”, posypywane piaskiem i solą jezdnie i chodniki, wszechobecna wilgoć, która w ułamku sekundy potrafi zostać zamrożona i zbrylona na naszym ubraniu wymaga od tego, w co się odziejemy bardzo wysokich standardów wykonania. Nie tylko ze względu na absorbowanie ciepła, ale też na żywotność odzieży i obuwia.
Dlatego zanim schowa się do szafy buty zimowe, trzeba o nie odpowiednio zadbać, by posłużyły nam jak najdłużej. Najlepszym pomocnikiem każdej życiowej czynności jest pełna świadomość tego, co się robi.
Najważniejsze – materiał
Podstawą do poznania sposobów czyszczenia obuwia jest zapoznania się, z jakiego materiału zostały wykonane. Są materiały, które do porządku doprowadzą jedynie specjalne specyfiki do tego przeznaczone, ze względu na ich delikatność. Jest nim między innymi nubuk. Na metce są dokładne zalecenia, jakich środków użyć do przywrócenia dawnego blasku.
Podobnie sprawa się ma z butami EMU. Je również warto czyścić produktami do tego przeznaczonymi, a trwalsze plamy plamy można spróbować usunąć roztworem octu, poprzez wcieranie go gąbką. Należy pamiętać o dobrym ich wysuszeniu – posłużyć może do tego zwinięta gazeta, włożona w środek od czubków palców aż do cholewy.
Na butach pokrytych zamszem widoczna jest niemalże każda najmniejsza plama. Najistotniejsze jest to, by nie przemoczyć butów, wobec tego najlepiej nada się do tego sucha szczotka bądź gumka do zamszu. Po wysuszeniu wycieramy dalej w jedną stronę. Możemy i w tym przypadku skorzystać z pomocy roztworu octowego.
Kolejnym w kolejności będzie obuwie wykonane ze skóry. Powierzchowny brud należy wyeliminować wilgotną ścierką. Zacieki z soli natomiast usunąć można roztworem mleka z sodą oczyszczoną. Po czyszczeniu i wysuszeniu należy zapastować skórzane buty!
Suszenie
Nierozłącznym elementem doprowadzania do porządku obuwia jest jego wysuszanie. Bardzo często jest to robione w trybie przyspieszonym, a mokre buty stawiane są pod silnym źródłem ciepła takim jak kaloryfer. Należy pamiętać, że w ten sposób źle wpływamy na nubuk, zamsz czy skórę.
Dlatego o wiele lepszym pochłaniaczem wilgoci będzie wymieniona wyżej gazeta, którą umieści się wewnątrz buta. Daje ona pewność, że ten zabieg nie pozbawi materiału, z którego wykonane są nasze kozaki wytrzymałości.
Domowy asortyment
Zawsze pomocne do skóry licowanej będzie gorące mleko – nałożone na wacik powinno poradzić sobie z większością plam.
Roztwór octu idealnie nada się do eliminowania brudu z zamszu, skóry i nubuku i butów EMU. Wystarczy wlać trzy łyżeczki octu do 200 ml wody i nasączoną szmatką niwelować nieczystości. Taki preparat neutralizuje kwasy soli drogowej oraz ma właściwości dezynfekujące, stąd też warto nim przecierać także podeszwy.
Użyteczne są także roztwory mleka z sodą oczyszczoną (1 łyżka sody na szklankę mleka) oraz roztwór cytryny ( sok z cytryny wyciśnięty do szklanki wody). W ten sposób będziemy mogli cieszyć się swoim ulubionym obuwiem nie tylko przez jedną, siarczystą zimę, zachowując ich dobry wygląd.
Zobacz, co oferują producenci w tym sezonie:
Nadesłał:
Zubol
|