Jak ekonomicznie korzystać z Warszawskiej Karty Miejskiej?
Wszyscy użytkownicy komunikacji miejskiej doceniają bilety długookresowe, które w Stolicy kodowane są na Warszawskiej Karcie Miejskiej. Doradzamy, jak korzystać z WKM, aby nie tracić zbędnego czasu i pieniędzy.
Kiedy kupić doładowanie WKM?
Uczniowie lub studenci, którzy korzystają z możliwości dwu– lub trzymiesięcznego odpoczynku, podczas którego przebywają poza miastem, powinni tak zaplanować zakup karty, aby optymalnie wykorzystać tą „małą inwestycję”. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie zakup doładowania WKM wraz z początkiem nowego roku szkolnego – czyli na początku września lub wraz z początkiem roku akademickiego (koniec września – początek października). Najlepszym rozwiązaniem będzie tu doładowanie 90-dniowe, bardziej korzystne ekonomicznie niż 30-dniowe. Opcja doładowania 90-dniowego jest również najlepsza, jeśli poruszamy się po mieście codziennie – w ten sposób oszczędzamy do kilkudziesięciu PLN miesięcznie.
Jeśli poruszamy się komunikacją miejską 5 dni w tygodniu, używając dwóch jednorazowych biletów, z których każdy kosztuje 4,40 PLN, miesięcznie wydamy na nie 176 PLN, a przez trzy miesiące – 528 PLN, podczas gdy 90-dniowe doładowanie kupimy za 250 PLN. Z Warszawską Kartą Miejską oszczędzimy aż 278 PLN! Przy takiej samej częstotliwości korzystania z komunikacji miejskiej dla biletów z 50-proc. ulgą, oszczędność przy bilecie 90-dniowym to 139 PLN. Zdecydowanie korzystniejsze jest używanie biletów długookresowych.
Sposób zakupu doładowania
Oprócz wymiernych korzyści w postaci oszczędności pieniędzy, ważny jest również czas, jaki poświęcamy na zakup biletu. Wielu osobom wydaje się, że powinni czekać z zakupem kolejnego doładowania do momentu kiedy skończy im się ważność biletu. Nie zdają sobie sprawy z tego, że doładowanie WKM można kupić w dowolnym momencie i pod warunkiem, że jest to doładowanie tego samego typu, na taki sam okres, jak to które mamy aktualnie na WKM, zostaje ono automatycznie przedłużone z upływem ważności bieżącego biletu. Dzięki tej możliwości możemy spokojnie, zanim skończy się nam termin ważności biletu, zaplanować kolejne doładowanie. Co więcej, możemy je kupić podczas standardowej podróży autobusem, w biletomacie bezgotówkowym. Takie doładowanie zajmuje zaledwie kilkadziesiąt sekund. Dzięki tej możliwości możemy uniknąć sytuacji, kiedy podczas kontroli biletów okazuje się, że nasza karta nie ma ważnego doładowania.
Doładowanie WKM możemy również kupić online, na stronie ztm.waw.pl. Konieczne jest wtedy zakodowanie WKM w jednym ze specjalnie przygotowanych urządzeń, m.in. w biletomatach bezgotówkowych w wybranych autobusach MZA, oznaczonych naklejką przy wejściu: „płatność tylko kartą”. Pełny wykaz punktów, w których można zakodować doładowanie, znajduje się na stronie internetowej ZTM. Bardzo ważne jest to, że bilet zakupiony online, ale niezakodowany, nie jest ważny. Zakodowanie karty w autobusie jest wyjątkowo łatwe i szybkie. Obok biletomatu jest zawsze umieszczony kasownik, w którym od razu możemy doładowanie aktywować.
Dobrym sposobem jest wyrobienie w sobie nawyku planowania wydatków, również tych związanych z doładowaniem karty miejskiej. Dzięki możliwości sprawdzenia w dowolnym momencie terminu ważności doładowania w każdym kasowniku, odpowiednio wcześniej możemy doładowanie uzupełnić, m.in. podczas podróży autobusem, w biletomacie bezgotówkowym. Według danych operatora systemu biletomatów bezgotówkowych – Mera Serwis, osoby które doładowały w ten sposób swoją WKM, pozostają przy nim w przyszłości.
Biletomaty bezgotówkowe pojawiły się w warszawskich autobusach w maju 2012 roku. Obecnie sieć biletomatów obejmuje już 740 autobusów, a w najbliższej przyszłości zostanie powiększona do 1.200.
Nadesłał:
katarzyna.prochniak@globalbrand.pl
|