Jak ma przebiegać dieta w ciąży?
Zdrowa dieta w ciąży, musi brać pod uwagę następujące główne problemy: potrzebę energetyczną w poszczególnych trymestrach ciąży.
Ilość produktów do spożycia w aspekcie stosunku do podstawowych składników odżywczych. Zdrowe odżywianie kobiet przed zajściem w ciążę (czy stosowały specjalne diety czy zrobiły przed ciążą oczyszczanie organizmu z toksyn itp.).
Złe jedzenie w czasie ciąży jest w stanie źle oddziaływać na jej przebieg i spowodować takie powikłania: poronienie, poród przedwczesny, zaśniad groniasty itp. Dlatego jest tak ważna dobrze dobrana dieta w ciąży, są nawet wyniki badań na związek braku konkretnych składników pokarmowych z określonymi wadami rozwojowymi i chorobami np. zbyt mała ilość kwasu foliowego powoduje niedokrwistość megaloblastyczną.
Większe prawdopodobieństwo urodzenia noworodka z niewielką masą urodzeniową mają te ciężarne, które miały małą masę ciała przed zajściem w ciążę, a także te, u których wzrost masy ciała w ciąży był niezbyt duży. Światowa organizacja zdrowia zbadała, iż wymagany przyrost energii w ciąży wynosi 300 kcal na dobę. Jeżeli kobieta nie miała zbyt małej wagi w okresie przed ciążą, prawdopodobnie nie jest niezbędne zwiększenie ilości energii w I trymestrze ciąży. Istotne jest jednakże żeby dieta w ciąży była prawidłowo dobrana najlepiej przez lekarza prowadzącego.
Dieta w ciąży powinna zawierać witaminy A, D, E i K. Brak witaminy A może spowodować zaburzenia wzrostu płodu . Ze względu na niskie stężenie zagęszczenie witaminy K u noworodków w początkowych dniach po porodzie, powinno się podawać matkom przed porodem oraz dzieciom po urodzeniu suplementy z witaminą K, co zapobiega krwawieniom do czaszkowym.
Dieta w ciąży nie może obejmować przede wszystkim alkoholu. Najlepszym wyborem było by nie pić napojów alkoholowych w nawet najmniejszych ilościach. Alkohol wnika do krwiobiegu płodu. Może to spowodować poronienie. Alkohol również może być przyczyną pojawienia się u płodu upośledzenia psychicznego. Powinno się zażywać suplementy które uchronią płód przed szkodliwymi toksynami.
Kobieta ciężarna musi zrezygnować kofeiny. Kofeina obecna w różnego rodzaju napojach (np. cola, kawa, herbata) dostaje się przez łożysko do rosnącego płodu, ale niestety nie zostanie przez niego rozłożona, ponieważ jego organizm nie jest jeszcze całkiem uformowany. Z tego powodu kofeina jest wstanie działać na rozwój komórek i pomniejszyć przepływ krwi przez łożysko, co negatywnie wpływa na rozwój dziecka. Zamiast kawy zaleca się pić np. herbatki z guaraną budzą i są zdrowe albo suplementy z witaminami i żeń-szeniem.
Dieta w ciąży musi wziąć pod uwagę również: nudności i wymioty. Spowodowane są zmianami w hormonach, zachodzącymi w pierwszych miesiącach ciąży. Pomimo tego iż są kłopotliwe, zwykle nie powodują kłopotów z przyjmowaniem jedzenia w ciągu dnia. Jednak są metody by je zminimalizować. Przykładowo zjedz suchary zanim wstaniesz z łóżka. Popijaj w ciągu dnia herbatę z imbirem. Poproś lekarza o suplementy zawierające witaminy z grupy B. Nie zapomnij o piciu dużej ilości płynów.
Nadesłał:
Tobisz
|