Jak najprościej izolować nową instalację klimatyzacyjną typu split?
Odpowiednie izolowanie instalacji klimatyzacyjnych jest kluczem do zwiększenia ich wydajności i trwałości. Oszczędności, które płyną z doboru właściwych wyrobów wynikają zarówno z ograniczonych do minimum strat energii, jak i mniejszej częstotliwości remontów instalacji w trakcie jej użytkowania.
W tym roku rekordy popularności biją systemy Tubolit Split, czyli preizolowane rury przeznaczone specjalnie do przydomowych klimatyzatorów.O możliwościach, jakie dają tego rodzaju rozwiązania, mówi Maria Witkowska, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell.
Ucieczka energii z instalacji klimatyzacyjnych to bolączka wielu właścicieli domów i mieszkań. Czasem zdarza się, że w gorące letnie dni wahamy przed włączeniem urządzenia chłodzącego nasze pomieszczenia, mając na uwadze koszty związane z jego eksploatacją. Dlatego już w trakcie montażu nowego klimatyzatora zadbać musimy o właściwe zabezpieczenie przed obniżeniem jego wydajności.
„W przypadku nieskomplikowanych, domowych instalacji typu split, dobrze zadbać o właściwą izolację już podczas wyboru komponentów. Istotne jest bowiem, aby tak skonstruować system, żeby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych napraw czy poprawek” – tłumaczy Maria Witkowska z firmy Armacell. „Właśnie na tym początkowym etapie będziemy mogli użyć preizolowanych systemów takich, jak np. Tubolit Split. Otulina fabrycznie nałożona na miedziane rury zdecydowanie ułatwia montaż i eliminuje konieczność żmudnego dopasowywania ich do przewodu” – dodaje ekspert.
Tubolit Split to bezszwowa miedziana rura chłodnicza, zgodna z normą EN 12735-1, izolowana fabrycznie oryginalnym materiałem izolacyjnym o zamkniętej strukturze komórkowej. Jedną z głównych funkcji tego rozwiązania jest zabezpieczenie przed kondensacją pary wodnej, co powoduje powstawanie zacieków, grzybów i pleśni i jest zjawiskiem bardzo nieestetycznym. Tubolit Split jest również odporny na promieniowanie UV, co ma znaczenie w przypadku wieloletniej ekspozycji instalacji na działanie promieni słonecznych, które mają niszczący wpływ na materiały izolacyjne. Dodatkowo opatentowany system warstwy klejącej umożliwia łatwe łączenie i rozłączanie rur bez dodatkowych spinek czy kleju.
„Pomimo że postrzegamy siebie jako urodzonych majsterkowiczów, coraz częściej zauważyć można trend ku gotowym rozwiązaniom ułatwiającym montaż instalacji. Wynika to zwykle z braku czasu, który wolimy inwestować w inne prace czy odpoczynek. To samo dotyczy profesjonalnych instalatorów, którzy dzięki preizolowanym systemom mogą zdecydowanie przyspieszyć pracę. Stąd obserwowana przez nas zwiększająca się popularność rur Tubolit Split, które w tym roku cieszą się wyjątkową popularnością” – wyjaśnia Maria Witkowska.
„W przypadku małej, przydomowej instalacji klimatyzacyjnej tupu split, wybór odpowiedniego materiału jest kluczową kwestią. Z jednej strony izolacja powinna cechować się dobrymi parametrami izolacyjnymi, które zapewnią optymalne działanie instalacji, a z drugiej musi być łatwa w montażu. Pozwoli to skrócić czas prowadzonych prac oraz zmniejszy ich koszt, zapewniając przy okazji również bardzo dobre dopasowanie izolacji do instalacji, co istotnie wpływa na późniejsze działanie i sprawność sytemu. Pamiętajmy, że nawet najlepsza izolacja nie będzie w stanie w pełni spełnić swojego zadania jeśli zostanie położona wadliwie” – podsumowuje Maria Witkowska.
Tubolit Split: dane techniczne
Maksymalna temperatura czynnika wynosi +95oC, minimalna -50oC. Przewodność cieplna λ wg EN ISO 8497 to 0,035 W/(m∙K) (w temperaturze 0oC) i 0,040 W/(m∙K) (w temperaturze 40oC). Współczynnik oporu przeciwko dyfuzji pary wodnej μ = 5000. System Tubolit dostępny jest również w wersji DuoSplit, składającej się z dwóch równoległych preizolowanych rur.
Dystrybutor: Armacell Poland Sp. z o.o. 55-300 Środa Śląska, ul. Targowa 2, tel. 71 3175025 fax 71 3175115
www.armacell.pl
Firma „Armacell” swoje początki datuje na rok 1860, kiedy to powstała spółka – matka „Armstrong Cork”, późniejsza „Armstrong World Industries”. W 1959 firma podbija rynek chłodniczy i klimatyzacyjny, innowacyjnym produktem o nazwie Armaflex – elastyczną, profesjonalną izolacją o rewolucyjnych właściwościach na bazie elastomerów. Rok później Armstrong zakłada oddział w Niemczech, gdzie w 1965 roku rozpoczyna się produkcja Armaflexu. Następne dekady upływają pod znakiem kolejnych sukcesów w branży izolacyjnej. Powstaje Tubolit – elastyczna pianka o zamkniętej strukturze komórkowej na bazie polietylenu oraz Okabell – system metalowych osłon zabezpieczających izolację. W 2000 roku efektem wykupu działu „Armstrong World Industries” zajmującego się izolacjami, powstaje „Armacell”. W 2006 roku „Armacell” przystąpił do inicjatywy ONZ o nazwie „UN Global Compact” dotyczącej odpowiedzialnego biznesu kierującego się 10 zasadami z zakresu praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Obecnie „Armacell” specjalizuje się w produkcji izolacji, oferując najbardziej kompletną i kompleksową gamę elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, sanitarnych i przemysłowych, stając się jednocześnie światowym liderem w tej dziedzinie. „Armacell' posiada sprawdzone rozwiązania służące do wydajnego ograniczania strat energii, ochrony instalacji układanych w budynkach oraz poprawy komfortu akustycznego. Priorytetem firmy jest solidność, niezawodność i najwyższa jakość oferowanych wyrobów, poparta prawie 150–letnim doświadczeniem na rynku izolacji. Ponad 20 fabryk na całym świecie wraz z trzecią co do wielkości w Środzie Śląskiej, ekipa wysoko wykwalifikowanych przedstawicieli handlowych oraz doskonały serwis, świadczą nie tylko o znakomitym profesjonalizmie, ale również o szczególnej dbałości o zadowolenie użytkowników i reputację firmy na rynku izolacji technicznych.
Nadesłał:
flypr
|