Jak obecnie wygląda procedura eksmisji?


Jak obecnie wygląda procedura eksmisji?
2012-10-11
Od 16 listopada 2011 roku obowiązują nowe regulacje, które miały na celu osiągnięcie balansu w ochronie przeciwstawnych wartości.

Trybunał Konstytucyjny zadbał o to, aby przepisy regulujące procedurę eksmisji były zgodne z zasadą poprawnej legislacji. Aby chroniły w stopniu wystarczającym członków rodziny osoby, w stosunku do której orzeczono eksmisję ze względu na znęcanie się nad rodziną - do tej pory brak odpowiedniej ochrony godził w wartości wynikające z zasady otaczania przez państwo szczególną opieką rodzin w trudnej sytuacji społecznej.

W przypadku eksmisji lokatorów, wobec których sąd nie orzekł o prawie do lokalu socjalnego, może wystąpić kilka alternatywnych scenariuszy. Komornik dokonujący eksmisji musi starać się po kolei realizować kolejne cele. 

Pierwszym etapem będzie więc działanie komornika polegające na eksmisji lokatora do innego lokalu, o ile lokator ten posiada tytuł prawny do tego lokalu.

Jeżeli lokator nie posiada lokalu lub miejsce to nie nadaje się do zamieszkania, wówczas komornik będzie musiał zwrócić się do gminy, aby ta wskazała mieszkanie zastępcze (pomieszczenie tymczasowe) dla dłużnika.

Okres czekania na wskazanie zgłoszenie może trwać do 6 miesięcy, okres zamieszkiwania takiego mieszkania również. Często zdarza się jednak, iż w tym okresie gmina nie znajduje takiego mieszkania. Wówczas gmina zmuszona zostaje do wskazania noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsce noclegowe, gdzie eksmituje się lokatora.

Komornik nadal jest zobowiązany do dokonania eksmisji jeżeli w międzyczasie wierzyciel lub dłużnik albo osoba trzecia wskaże mu pomieszczenie odpowiadające wymogom tymczasowego pomieszczenia, do którego lokator może być eksmitowany.

Nadesłał:

nnbobak

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl