Jak odnaleźć się na rynku pracy?
Bezrobocie - to problem dotykający większość polskich miast. Z tym zjawiskiem mamy do czynienia nie tylko w Polsce - problem ten zaczyna dotykać coraz więcej państw na całym świecie.
Przyczyny
Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to wina pracodawcy, który danej osoby nie chce zatrudnić. Coraz częściej, problem pojawia się właśnie po stronie bezrobotnego. Na rynku pracy znajduje się wiele osób będących bez pracy z różnych powodów. Pomijając te oczywiste (brak kwalifikacji, trudności w znalezieniu pracy ze względu na niepełnosprawność), wiele zależnych jest od chęci samych bezrobotnych. Wielu z nich obawia się, bądź nawet zupełnie nie chce, zaczynać wszystkiego od początku. Oznacza to niechęć do przekwalifikowania się na inną dziedzinę niż ta, w której posiadamy już jakiś staż pracy czy doświadczenie. O ile zrozumieć można obawy związane z nowym stanowiskiem pracy, to trwanie przy zawodzie bez przyszłości nie ma sensu.
Poproś o pomoc
Jak więc odnaleźć się na rynku pracy po utracie posady? Przede wszystkim musimy być nastawieni optymistycznie i chcieć coś w swoim życiu zmienić. W urzędach pracy można skorzystać z pomocy przy przekwalifikowywaniu się. Warto o pomoc w znalezieniu pracy udać się do specjalistów, np. agencji rekrutacyjnej czy agencji pracy tymczasowej.
Zamykanie się na pomoc zazwyczaj nie wychodzi nam na dobre. Niestety wielu własnych cech i umiejętności nie jesteśmy w stanie samodzielnie dobrze ocenić. Dlatego lepiej jest poprosić o pomoc w odnalezieniu swojej nowej ścieżki kariery. Każdy z nas może być cennym pracownikiem, jeśli tylko wykaże się zaangażowaniem i chęciami do pracy i doskonalenia swoich umiejętności.
Nie oszukuj
Wielu ludzi poszukujących pracy, ma tendencję do wpisywania w CV umiejętności, których wcale nie posiadają. Kreatywność, chęć rozwoju, znajomość języków obcych – cechy te są pożądane przez pracodawcę, pod warunkiem, że naprawdę je posiadamy. Kłamstwo ma krótkie nogi i rekruterzy szybko wychwytają, że na rozmowie kwalifikacyjnej mają do czynienia z zupełnie innymi cechami kandydata, niż wynikało z CV. W takich sytuacjach tracimy szansę na zatrudnienie. Może się to wydawać podejrzane, ale naprawdę warto być szczerym. Nawet jeśli nasze umiejętności nie są wystarczające, lepiej mówić o tym otwarcie i zadeklarować ich podniesienie, niż kłamać i liczyć, że prawda nie ujrzy światła dziennego.
Jak odnaleźć się w nowej sytuacji, gdy z jakiś powodów straciliśmy pracę? Przede wszystkim nie możemy się poddawać. Niech kolejne rozmowy kwalifikacyjne będą dla nas źródłem informacji o potrzebach pracodawców i o nas samych. W kolejnych naprawiajmy popełniane błędy a umiejętności uzupełnijmy o te, których oczekuje nasza branża.
http://jobsplus.pl/
Nadesłał:
Ela_K
|