jak odzyskać utracone dane
Backup danych to zdaniem 81 proc. średniej wielkości firm w Polsce najbardziej przydatne rozwiązanie do przetwarzania i przechowywania danych – wynika z raportu „Technologie w biznesie” Integrated Solutions
Chociaż przedsiębiorcy widzą potrzebę inwestycji w backup, to według badania Orange Insights jeszcze rok temu aż 70 proc. z nich nie korzystało z takich rozwiązań.
- Niestety, zazwyczaj firmy sięgają po backup dopiero w momencie, gdy na własnej skórze przekonują się, jak ważna jest możliwość szybkiego odzyskania utraconych danych. Tymczasem opcja ich przywrócenia np. ze stacji roboczych pracowników to elementarz bezpieczeństwa IT firmy. Bez tego nie ma mowy o jakiejkolwiek strategii ochrony danych – wyjaśnia Maria Tepper, ekspert ds. usług data center, Orange Polska.
Według Veeam Software, w 2015 roku firmy z całego świata, w tym z Polski, na skutek braku dostępu do zasobów IT mogły stracić aż 16 milionów dolarów. To aż o 6 milionów więcej niż w roku poprzednim.
- Nie zawsze straty wynikają z braku posiadania przez przedsiębiorstwo rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych. Zdarza się, że firmy dysponują takimi systemami lub usługami, ale wdrażały je kilka lat temu. Obecnie ich wydajność lub czas reakcji są niewystarczające do zachowania ciągłości działania biznesu – dodaje Maria Tepper z Orange.
Na coraz większe straty wpływ ma także rozwój cyberprzestępczości. Masowe kampanie typu ransomware potrafią zaszyfrować dyski, zmuszając tym samym użytkownika do zapłacenia okupu.
- Wyobraźmy sobie sytuację, w której firma nie posiada systemów chroniących przed złośliwym oprogramowaniem. Jednocześnie nie korzysta również z backupu. W jednej chwili może zostać pozbawiona danych, bez których nie będzie w stanie funkcjonować – mówi Aleksander Jagosz, inżynier z Integrated Solutions. – To nie są pojedyncze scenariusze. Naprawdę warto robić backup – podkreśla.
Nadesłał:
iwona.luniewska
|